В онкодиспансері звітували про скандальну закупку

Інформаційна атака на Кіровоградський обласний онкологічний диспансер була замовлена з політичних мотивів – впевнений головний лікар установи Володимир Яриніч.

Володимир Яриніч
Володимир Яриніч

Сьогодні там буквально до копійки відзвітували перед колективом за скандальну закупівлю засобів для хіміотерапії.

Протягом більше 10 днів в засобах масової інформації говорять про те, що в Кіровоградському обласному онкологічному диспансері закуповуються препарати за ціною, завищеною в кілька разів. За їх припущенням, на цьому наживаються лікарі. Для нас зрозуміло, що це цільове замовлення. Ми здогадуємося, хто це робить. Скоро вибори, в яких беруть участь і ті, хто сьогодні в народних депутатах, і нові, і треба зробити все, щоб очорнити. Але очорнюють не так особистостей, скільки колектив. Ми раділи, що ми трохи зекономили на закупівлі, а тепер виявляється, що маємо сумувати, – каже Яриніч.

У сюжетах, що з’явилися в останні тижні зокрема в ефірі «24 каналу» та радіо «Ера», стверджується, що диспансер нібито закуповує такі ж ліки, як Міністерство охорони здоров’я, в три рази дорожче, ніж воно. Йдеться про препарат «Метакос» (золедронова кислота), публічну закупівлю якого тендерний комітет медустанови оголосив в квітні 2017 року. У травні був укладений договір з постачальником.

Ми закупили цей «Метакос», 10 флаконів на суму 6670 гривень і 27 копійок, – уточнює Вікторія Кріворог, заступник головного лікаря з економічних питань. – І те, що лікарі розкладають гроші по кишенях – просто журналістські … «тонкощі».

Вона також підкреслила, що міжнародні організації дійсно централізовано закуповували «Метакос» у тієї ж компанії «Фармак» для МОЗ по 180 грн. за флакон, але це були закупівлі 2016 року. Диспансер частково отримував в минулому році препарат по 184 грн. 25 коп. у кількості, яку покриває державна програма лікування онкологічних хворих. Мова про оптові закупівлі на сотні тисяч гривень, умови яких не можуть бути такими ж, як під час власних мізерних закупівель закладу.

Є постанова Кабінету міністрів №240 від 2014 року, про питання декларування зміни оптово-відпускних цін, – конкретизує Кріворог. – МОЗ веде реєстр, виробники або дистриб’ютори лікарських засобів, їх постачальники в Україні, щоб за бюджетні кошти продати, повинні задекларувати таку ціну. Береться вона з референтної ціни, яку порівнюють в декількох країнах. І ціна, зареєстрована в Україні, повинна бути менше, ніж в країнах, які вивчалися. Якщо цікаво: Болгарія, Молдова, Польща, Словацька, Чеська республіка, Латвійська, Угорщина, Сербія та Україна. Вивчили ціни на Золедронова кислоту по декількох країнах, і з’ясували, що зареєстрована наша ціна – 845,05. Постачальник може наценіть не більше ніж 10%. Податок на додану вартість ніхто не відміняв, все відсотки. Максимальна ціна, за яку ми могли б купити цей препарат – 994,62. Ми купили її за 667 гривень. Дешевше в реєстрі просто не було. Була Індія по 1545, була Італія десь в такій же ціні. Всі закупівлі проводяться в системі «Прозоро». У законі все прописано. Є накази про затвердження примірної документації тендерної.

Костянтин Яриніч
Костянтин Яриніч

Ми розміщуємо на порталі своє оголошення, і всі, хто бажає і має можливість взяти участь в торгах, подають свої пропозиції. Кожен етап можна відстежити. Ми не приймаємо ніякої участі (в аукціоні – авт.), Ніяких зустрічей з постачальниками, як це було в попередньому законі. Зараз все це робить система. Визначає переможця система. Найменша ціна учасника є – він автоматично переможець.

Нагадаємо, після того, як колишній головний лікар Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру Костянтин Яриніч був обраний народним депутатом в 2014-му, обов’язки керівника за рішенням облради виконує його батько, який очолював заклад кілька десятків років з 1974 року. Пов’язувати атаку на комунальне медустанову з політичною діяльністю сина теперішнього головного лікаря, за його словами, змушує те, що про аналогічну закупівлю колег із сусідньої Черкаської області з різницею в 50 гривень за флакон, також здійснювалася цієї весни, ЗМІ не згадують.