Конфлікт між дистриб’ютором посівного матеріалу та засобів захисту рослин «Імперія-Агро» ті його кредиторами матиме наслідки для ходу посівної на Кіровоградщині та у країні в цілому, наразі органами правопорядку проводяться розслідування у двох кримінальних провадженнях.
– Я думаю, що наслідки будуть – будуть фінансові проблеми, частина фермерів заплатила останні гроші. Частина не повірила, що ми разом зможемо чогось добитися, відсотків 20 таких, що не приїхали, – зазначає Юрій Крутько, директор агрофірми «Славутич» з Бобринецького району і голова ГО «Аграрна самооборона України».
За його словами, з суботи, 7 квітня зі складу, заблокованого представниками юридичної компанії, що представляє інтереси «ТАСкомбанку», розпочалися відвантаження насіння та ЗЗР представникам господарств, які робили передоплату.
– Ми зробили чергу, вступили з представниками банку у конструктивні переговори – що не будемо випускати їхні машини, якщо паралельно не будуть вантажитися наші, інакше ми заходимо у судові спори. Отримують фермери тільки те, за що передплачено. Зазвичай заключали угоди – заплатив 20-30%, наприклад, 200 тисяч, а береш на мільйон. Є проблеми з тим, чого немає на складі – в «Імперії-Агро» кажуть, значить, залишаємо це для судів, чи пізніше поставимо. Дай бог, щоб вони вижили. Отримуємо потроху, кричимо, лаємося. Проблема в тому, що якийсь представник від банку розподіляє, кому скільки. Ніби «Імперія-Агро» вже й не власник. Вчора одна машина на 350 тисяч, сьогодні вже на 3 мільйони, завтра ніби більше мають… Якщо є шум, вони бачать, що фермери готові до рішучих дій, то воно йде. Якщо так ходити, по одному, то діла не буде. Всім не вистачить, мабуть, – наголошує Крутько.
Він повідомив, що у суботу товар отримали до шести господарств, і ще три – у п’ятницю. Загальна кількість постраждалих господарств з усієї країни, які здійснили передоплату на різні суми, сягає кількох сотень. Зокрема днями до скандального офісу та складу в Кропивницькому приїжджали замовники з Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької областей. У цілому мова йде про декілька сотень мільйонів гривень.
– Є, скажімо, декілька тисяч гривень, а у когось – декілька мільйонів, – пояснює Крутько. – Є у кого ці суми маленькі, хто заплатив останнє, і не знає, чи зможе ще в когось купити, домовитись про відстрочку. Плюс насіння може просто не вистачити, вже залишається посівмат не такої якості, гібриди не зовсім нормальні. Кому не вистачить – дійде до банкрутства, буде друга стадія. Суди, розподіл майна, яке залишиться. В нього (власника «Імперія-Агро» Юрія Оцабрика, – авт.) є вертоліт, який теж у заставі, машини в заставі. Представники банку не хочуть навіть зв’язуватись з нерухомістю, ані з автомашинами. Хочуть забрати засоби захисту рослин – те, що ліквідне, «а ви там вже розбирайтеся». Сказати, що банк не правий, я теж не можу. «Імперія-Агро» винна у всьому цьому. Так, там у них ніби частина кредитів до 2019 року, так, банк натиснув, пішли великі відсотки…
В понеділок 9 квітня фермери зупинили вивіз товару зі складу в Кропивницькому через несправедливий, на їхню думку, розподіл майна для фермерів та банка. За інформацією Kurkul.com, аграрії отримали продукції майже на 7 мільйонів, в той час як представники банку відпустили товарів на 46 мільйонів.
Цю інформацію Юрій Крутько підтвердив сьогодні, 10 квітня вранці.
– Так, ніхто не вивозе. Дорога перекрита. На 12 ідемо до губернатора, думаємо, там буде поліція і прокуратура, – зазначив він.
За словами фермера, інформація про те, що аграрники отримуватимуть по 40% товари від передплаченого обсягу, розповсюджена прес-службою “Імперії-Агро” не відповідає дійсності, де-факто її представники усунулися від процесу.
– Немає такого. Ми перемовин з “Імперією-Агро” не ведемо, ми представника не бачимо, зараз дзвонимо йому, він не бере слухавку, – зазначив Крутько.
Головний склад «Імперії-Агро» у Кропивницькому з 30 березня заблокований представниками харківської юридичної фірми «Легіон», які діють по довіреності «ТАСкомбанку». Причина – прострочені боргові зобов’язання компанії на 300 мільйонів під заставу товарних запасів.
За інформацією поліції, наразі заяви написані з боку представників банку та фермерів, які надали за посівмат та ЗЗР передоплату. Розпочаті два кримінальних провадження – за ч. 4 ст. 190 ККУ через ст. 15 – про замах на шахрайство в особливо великих розмірах, і за ст. 192 – заволодіння майном шляхом обману. У їхніх рамках проводяться розслідування, співробітники цілодобово знаходяться на місці для охорони громадського порядку. За інформацією на вечір п’ятниці, 6 квітня, від представників самої «Імперії-Агро» жодних заяв до органів не поступало.
фото з відкритих джерел