Прокурорські півроку, наркомафія і підсудний на «борді»

Кому варто дякувати за «похорон» справи про дерибан Лісопаркової в обласному центрі, за скількома епізодами керівництву «Кіровоградгазу» загрожує кримінальна відповідальність, чим закінчилося розслідування діяльності банди малолітніх «левів», і не тільки, розповів минулого тижня прокурор Кіровоградської області Анатолій Коваленко.

Частково за кадром прес-конференції за підсумками півріччя залишилася тема багатоликої наркомафії в погонах і без, яку ми дорозкривали самостійно.

06_4_prokuror-640x464
Анатолій Коваленко. Фото – “Україна-Центр”

Загальний рахунок

Незважаючи на деяке зниження рівня злочинності в регіоні, Кіровоградщина залишається в топі національних «лідерів» за кількістю злочинів на 10 тисяч населення.

В останні три роки у нас, на жаль, цей показник був поганим. Ми займали третє місце після таких, скажімо, монстрів – Києва і Запорізької області. В останній рік динаміка пішла на спад, на сьогодні ми займаємо п’яте місце. Зменшилася кількість злочинів, особливо тяжких, проти життя, здоров’я і власності, – констатує обласний прокурор.

Коваленко уточнює: на сьогодні його відомство не веде слідство, здійснюючи процесуальне керівництво і представництво в судах у справах, які розслідують інші відомства, в першу чергу – підрозділи Національної поліції.

«Спільними зусиллями» в першому півріччі 2018-го зокрема виявили дві групи, на рахунку яких понад 40 крадіжок з проникненням за два останні роки, з них більше десятка – відносно власників сільськогосподарських підприємств. Перекрили канал торгівлі людьми – двоє жителів обласного центру підбирали жінок для «роботи» в сфері інтимних послуг в європейських країнах. До судів передані звинувачувальні акти в шести кримінальних провадженнях щодо злочинів, здійснених організованими групами.

«Легким переляком»?

Хабарництво та інші форми корупції залишаються одними з найбільш «смажених» тем, пов’язаних з діяльністю правоохоронців, і не в останню чергу – через легкість покарань, якими часто відбуваються винні.

Судіть самі: за словами обласного прокурора, за півроку до суду направлено 25 обвинувальних актів за корупційними статтями стосовно 27 осіб. Притягнуті до відповідальності голова і заступник голови Бобринецької районної державної адміністрації, перший заступник голови Світловодської міської ради, заступник Світловодського міського голови та Капітанівський селищний голова, заступник начальника управління Держземагентства в Кіровоградській області, один депутат місцевої ради і навіть один іноземець-хабародавець.

Свіжий приклад – затримання депутата Фортечної райради обласного центру на отриманні хабара в 5 тисяч доларів, версія слідства – за вплив на членів постійної комісії міськради Кропивницького з питань реклами та міськвиконкому. Щоб підприємцю 5 ділянок під білборди отримати. Підозрюваний на свободі після внесення щось близько 140 тисяч гривень застави. За заявленою на даний момент статтею йому «світить» від 3 до 8 з конфіскацією.

Сьогодні вже загальновідомо, що мова йде про керівника «Рекламного агентства РІК-Медіа», за сумісництвом – завідувач кафедри і доцента Центральноукраїнського педуніверситету Олександра Рацула. Його самого журналісти, до слова, помітили біля будівлі обласної прокуратури якраз в день проведення прес-конференції її керівника. Разом з батьком – деканом педфаку того ж вузу – він довго консультувався про щось з адвокатом Олександром Головановим, стоячи на тротуарі навпроти, пізніше – вже без адвоката, Рацули попрямували всередину. Навіщо з’ясувати не вдалося.

Як би там не було, 27 потенційних хабарників за півроку – це якось «рідкувато», скаже пересічний обиватель, що живе в Україні, і буде правий. Це тому, що переважна більшість корупціонерів притягують лише до адміністративної, а не кримінальної відповідальності. За словами прокурора Коваленко, в цьому році складено і направлено до суду 150 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Управлінням захисту економіки направлено до суду 94 протоколи, за результатами розгляду до 40 осіб застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Максимальний за відповідними статтями Адмінкодексу може скласти 42 тисячі гривень, в середньому це 2,5-3,5 тисячі гривень. «Ой, боюсь, боюсь …»

За наші гроші

Не менш болюче питання – зловживання з грошима бюджетів, тобто нашими з вами, на закупівлях місцевих органів влади. Про те, що в конкурсах на їх проведення часто беруть участь одні й ті ж фірми-постачальники, а тендерні умови прописані з виписаними під них положеннями, кажуть чимало. Але з прокуратури в цьому питанні питати особливо немає чого – з жовтня 2014-го її органи позбавлені права проводити будь-які перевірки. Тому, навіть якщо прокурори бачать порушення за результатами моніторингу, все, що вони можуть – подати в суд.

У поточному році місцевою прокуратурою, наприклад, направлено лист в Управління Східного офісу Держаудитслужби (колишня КРУ) з вимогою проведення аналізу процедур закупівель, здійснених управлінням освіти міської ради Кропивницького. Але за його результатами порушень законодавства не виявлено.

Присутня певна проблематика, яка виявилася вже на етапі судового розгляду цих справ, – наголошує Коваленко. – Ми йдемо в інтересах кого в даному випадку? Міської ради. Господарські суди не бачать підстав для втручання прокурора в закупівлі, які проводяться органом місцевого самоврядування, оскільки це не державний інтерес, а питання компетенції територіальної громади. По-друге, органи, в інтересах яких прокурор йде в суд, місцеві органи освіти і Держаудитслужба, не підтримують прокурора. Маємо замкнуте коло.

За інформацією прокурора області, з квітня не можуть відбутися навіть підготовчі судові засідання в чотирьох господарських справах за позовами прокуратури області про розірвання договорів на закупівлі продуктів харчування на 600 тисяч гривень, проведених Управлінням освіти Олександрійської міськради з порушенням закону. Було вже сім невдалих спроб. Такі позови заявлені практично кожної місцевою прокуратурою, прикладів більше.

Причина проста – опір чиновників управління освіти Олександрійської міської ради, яке вважає, що досудове розслідування цих фактів – там ще й кримінальні виробництва – і заявлені прокурором позови необгрунтовані. Ними не подаються необхідні документи, які просить суд, і просять суд постійно закрити справу. Самі відмовляються від позову прокурора в їхніх інтересах, хоча в разі задоволення кошти повернулися б саме до міського бюджету, – зокрема зазначає прокурор.

Комунальне, наболіле

Поки в прокуратурі думають, що робити з тендерною «мафією» в умовах обмежених повноважень і протидії зацікавлених осіб, поліція проводить розслідування у новій кримінальній справі про самоуправство керівників обласного монополіста «Кіровоградгаз». Стосується воно, як і «старе», вже передане до суду, відключень котелень обласного центру від газопостачання в опалювальний сезон – тих, що були в березні. За тими, що були в листопаді, обвинувальний акт вже направлений до Кіровського районного суду, йде розгляд. Обвинуваченим, нагадаємо, є голова правління ВАТ «Кіровоградгаз» Олександр Гладкий.

Сподіваюся, що до початку опалювального сезону органи досудового слідства разом з процесуальними прокурорами приймуть законне рішення з цього питання, – каже прокурор області.

Розставив крапки над «і» Коваленко і в іншому, давньому і наболілому питанні – про долю роздерибаненої в каденцію міського голови Володимира Пузакова Лісопаркової зони тоді ще Кіровограда. Хрест на розслідуванні кримінальної справи про зловживання службовим становищем і підробку висновку екологічного контролю Державного управління охорони навколишнього середовища, що призвели до незаконної передачі у власність земель площею 19 гектарів у проїзді Підлісному, як з’ясувалося, поставила, знову-таки, міська рада. І адміністративний суд.

Діло було в 2014-2015 рр., у період безмер’я і безвладдя. Тоді, нагадаємо, обов’язки голови міськради виконував представник «Батьківщини» Іван Марковський. До слова, в скликанні міської ради, яке дерибанило Лісопаркову, найбільшою була фракція цієї ж політичної сили, що носила тоді назву «Блок Юлії Тимошенко» і виграла місцеві вибори 2006 року практично по всій області.

На вимогу громадськості (в 2014 році) була проведена перевірка, прокурором міста був внесений протест на рішення міської влади. Міська влада відмовила в задоволенні протесту. Прокуратура пішла в адміністративний суд, але нам і в адміністративному суді було відмовлено. Тому було закрито кримінальне провадження, – констатує прокурор.

«Малолєткі» і «старшиє»

І, нарешті, про відвертий кримінал. Закінчено розслідування справи так званих «Білих левів», організованої злочинної групи, що в 2015-2017 роках промишляла здирництвом, грабежами, побиттям і тортурами під виглядом «боротьби з педофілами».

По суті, учасники під виглядом неповнолітніх дівчаток знайомилися в соцмережах з хлопцями та чоловіками, запрошували їх на «побачення», жорстоко знущалися, знімаючи знущання на камеру – били ногами, голили брови, наводячи їх губною помадою тощо. Потім вимагали гроші, погрожуючи публікацією цих відео. Відбирали телефони, ювелірні прикраси…

За інформацією начальника Управління з розслідування кримінальних проваджень обласної прокуратури Сергія Чеботарьова, 14 підозрюваним інкримінується 13 епізодів злочинної діяльності – тяжкі злочини в складі організованої групи. За його словами, в ході розслідування найбільше дивували нахабство і жорстокість. Сюди ж, очевидно, можна додати і дурість – наприклад, чергове побиття знімали на телефон, відібраний у попередньої жертви. Уже найближчим часом справу буде передано до суду.

До кінця липня в прокуратурі обіцяють передати на розгляд Феміди й іншу резонансну справу – щодо майора і підполковника поліції з Олександрії, яких в січні затримали за підозрою в отриманні десяти тисяч від наркоторговця. Як стверджували джерела, близькі до слідчих органів, вони не тільки «кришували», а й організовували збут. Відстороненим від служби чинам міськвідділу загрожує від 5 до 10 років.

Заплановано оголошення остаточної підозри, – уточнив Коваленко.

Це не єдина гучна справа про наркоторгівлю, що немислимо повільно проходить крізь жорна державного правосуддя. Рівно рік тому правоохоронці області відрапортували про затримання в Кропивницькому 12 членів організованої злочинної групи, про вилучення наркотиків, зброї, цінностей, арешт елітних автомобілів писав у Facebook тодішній голова обласної поліції Сергій Кондрашенко. Суддя Загреба з Ленінського районного суду призначив двом організаторам (за версією слідства) заставу в 128 тисяч, який був негайно внесений.

Пізніше за різними приводами з-під варти відпустили ще кількох підозрюваних. Наприкінці січня 2018-го справа пішла до суду. Звинувачення в результаті пред’явлено всього семи з 12 затриманих рік тому. На сьогодні, ще через півроку, у справі пройшло тільки підготовче засідання. По суті його ще не слухали, судді у відпустках.

Тим часом

Так само, без особливого поспіху, в Кіровському районному суді триває процес над чотирма підозрюваними в замаху на вбивство під час минулорічної стрілянини біля Кіровського районного суду ж. Тим часом в обласному центрі розклеюють вже третій тираж білбордів із зображенням одного з них – Костянтина Волкова.

DSC_0053

Попередні два варіанти нагадували, що останній є віце-президентом міської федерації футболу, і пропагували сімейні та загальнолюдські цінності, зокрема гідність. На самому свіжому поруч з фотографією просто написано: «Благодійний фонд Костянтина Волкова».

Його, нагадаємо, обласна поліція оголосила в розшук наприкінці лютого 2017 року – незадовго після перестрілки з різаниною біля будівлі суду. Нагадаємо, лікарі боролися за життя Олександра Максимчика, що проходив обвинуваченим по одній з кримінальних справ, які повинні були слухатися в день інциденту. Йому вистрілили в ногу з дробовика і вдарили ножем в груди. Другий потерпілий, якого називали сином місцевого кримінального авторитета, пізніше самостійно звернувся в лікарню з пораненням ніг. Трьох ймовірних учасників «розбірки» затримали тоді після автомобільної погоні, вилучили зброю.

Четвертим слідство вважає якраз Волкова, якого відразу затримати не вдалося. Серед місць, де міг переховуватися підозрюваний, називали, зокрема, Краснодарський край РФ. Минулого літа він знову з’явився на Кіровоградщині і постав перед судом. Після цього в Кропивницькому почали розміщувати вже згадувані білборди.

Наступне засідання має відбутися 25 вересня. Крім Волкова, обвинуваченими в замаху на вбивство є також Павлишин Антон Володимирович, Петровчук Сергій Федорович і Шатохін Олександр Миколайович, захисниками – Коротич Вадим Анатолійович і Кушніров Олександр Миколайович. Справа слухає колегія у складі суддів Бурко, Куценко і Петрова.

Один з носіїв з рекламою «благодійного фонду» знаходиться в центральній частині міста – неподалік будинку № 1б по вулиці В’ячеслава Чорновола, біля перехрестя з вулицею Євгена Чикаленка (колишня Медведєва). Як вдалося з’ясувати «УЦ», він належить компанії, яку пов’язують з колишнім депутатом міської ради Олександром Крившенко, який зайнятий також у будівельному бізнесі.

Втім, за словами нашого джерела в місцевій архітектурно-рекламній сфері, площі для розміщення білбордів із зображенням Волкова орендувалися у різних операторів. Коштує таке задоволення всього нічого – від тисячі-півтори до двох з половиною на місяць без друку і поклійки…