Візит Президента

На День міста в Кропивницькому був Петро Порошенко. Сказав в студії «Суспільного», що так, як його в останні чотири роки, ще не критикували жодного українського політика, потім два години спілкувався з людьми в центрі, переповненому городянами, які святкують.

З цього приводу зазначимо наступне. По-перше, жоден чинний голова держави до Петра Порошенка так не робив. Очевидно, що і він сам, і ті, хто займається іміджем першої особи, в плані відносин з громадськістю намагаються рухатися до цивілізованого західного зразка.

По-друге, той рясний і часто брудний негатив, який вихлюпують на Президента в тих же соціальних мережах, що претендують на роль одного з основних нових медіа, – це одне. Інше – живі реакції сотень справжніх людей, з якими він безпосередньо контактував по дорозі з площі Героїв Майдану до розташування спецпризначенців.

44782564_2002091489876213_2852004249007554560_n (1)

Прогулянка

Президенту буквально не давали пройти. Порошенку тиснули руку, фотографувалися з ним, фотографували з ним своїх дітей і навіть домашніх улюбленців. Так, повно охорони, охорона пильнує, але перша особа доступна – можна підійти і буквально помацати. Кількість зроблених за час прогулянки селфі з Президентом – кілька десятків, може й сотень. Може більше.

Президент приїхав привітати всіх нас з Днем міста, ніяких політичних завдань немає, – стверджує голова обласної організації БПП «Солідарність», нардеп Костянтин Яриніч. – Я думаю, що живе спілкування з людьми дуже важливо – ніяких заготовлених питань, у всіх, хто захотів з ним поговорити, була така можливість.

За його словами, закритих зустрічей з активом, інших партійно-штабних організаційних моментів на візит не планували. Такий формат. Крім масових сесій з фото і рукостисканнями, були й розмови по суті. Наприклад, з директором видання «Імекс-ЛТД» Тамарою Саміляк – вона сподівається, що Порошенко її почув.

Була державна програма до 2017 року, була підтримка українських видавництв – не закупівля для публічних бібліотек готових книг, а саме їх видання. Ми говорили з Президентом на цю тему, що її потрібно повернути, тому що інститут української книги реально не працює. Ні в 2017 році, ні в цьому такої програми, яка підтримує книговидання в Україні, немає. Сказав: «Будемо повертати», дослівно передаю, – каже Саміляк.

Ще одна розмова – з учасниками паралімпійської та дефлімпійської збірних України з плавання, чемпіоном Європи Андрієм Деревінський, призерами Дефлімпійських ігор Іриною Терещенко і Дариною Тарасенко та їхнім тренером Оленою Кузнєцовою. Голова держави з ними навіть кави попив в одному із закладів на Дворцовій. Говорили зокрема про насущні потреби спортсменів, «незламним духом яких пишається Україна». А спортивного басейну для тренувань, що відповідає міжнародним стандартам, у них поки немає. Детальніше про це – трохи нижче.

День полку

За словами Петра Порошенка, Кропивницький у нього асоціюється в першу чергу з 3-м окремим полком спецназу. Дійшовши нарешті до його розташування, Президент побував в Кімнаті бойової слави, де в кількох залах зібрані артефакти бойової історії підрозділу – починаючи з Криму і Саур-Могили, Донецького аеропорту і Дебальцева. Бойові і трофейні прапори, зброя, спорядження, фотографії…

Привітав командира Олександра Тріпака з днем народження, вшанував пам’ять загиблих. Сказав, що про таких, як наші спецназівці, потрібно фільми знімати.

В студії «Суспільного» мова про військових та їх підтримку теж заходила – в 2014-му Порошенко, ще тільки кандидат, як і багато інших, купував дефіцитне тоді спорядження, в тому числі і для 3-го полку. Розвантажувальні та бронежилети, шоломи, аптечки. Наголошує, що всього цього не було не просто так.

Існують підписи певних посадових осіб, які стверджували, що бронежилети і розвантажувальні жилети армії не потрібні, тому що вона нібито не збирається воювати, – стверджує Порошенко. – Тоді це було життєво необхідно, саме тоді піднявся потужний волонтерський рух, і тоді волонтерський рух врятував армію, врятував держава.

Сьогодні, за його словами, фінансування армії збільшили майже в три рази в порівнянні з роком початку війни на сході. Близько 108 мільярдів отримують Збройні сили України, це перевищує 5% ВВП, передбачених законом про національну безпеку і оборону, який парламент прийняв за ініціативою Президента. Згідно з підписаною ним же вимогою, держбюджетом на наступний рік повинна бути передбачена зарплата солдата не менше 10 тисяч гривень – з 1 січня.

Про місцевий рівень вже пост-фактум говорив на апаратній нараді в Кіровоградській обласній адміністрації її голова Сергій Кузьменко. В рамках шефської допомоги місцевих органів влади розташованим на території військовим частинам тільки на підтримку того ж 3-го полку за останні роки виділено майже 15 мільйонів гривень.

Військовослужбовці повинні відчувати підтримку і суспільства, і влади. Поновіть відповідну роботу і перевірте, що виконано в 2018 році. Я, перебуваючи в районах, буду перевіряти, що ви зробили на виконання відповідного указу Президента України і мого доручення, – зокрема, сказав він, звертаючись до керівників на місцях.

День міста

Цільова програма підтримки спецпризначенців, розташування частини яких знаходиться в центрі Кропивницького, буде прийнята і міською владою, повідомив його керівник Андрій Райкович.

Держава воює, і ми не повинні перекладати відповідальність, – говорить він.

Крім військової тематики, під час прогулянки з Президентом і головою ОДА вдалося обговорити і деякі мирні, цілком конкретні моменти. З приводу згадуваного басейну для спортсменів, наприклад.

У нас є паралімпійські чемпіони, і не тільки – у нас дітей дуже багато займається плаванням, у нас класна школа, тренерський склад. І зараз Україна, міністерство спорту, повинні отримати фінансування на придбання і будівництво п’яти п’ятдесятиметрових спортивних басейнів, які відповідають рівню проведення міжнародних змагань. Зрозуміло, що такі об’єкти зазвичай будуються в містах-мільйонниках, і п’ять басейнів – це не багато. Але ми звернулися до Президента, звернулися паралімпійці, і він сказав, що докладе максимум зусиль, щоб нас включили в перелік цих міст, – каже Райкович.

За його словами, одне з місць, де такий басейн може бути розміщений, – колишній стадіон «АРЗ». Його, мовляв, без проблем повернути у власність міста, там і транспортні розв’язки вже готові.

Ще одне міське питання, в якому мерії потрібна підтримка держави, – облаштування нового хірургічного корпусу лікарні швидкої медичної допомоги, «коробка» якого була побудована біля п’ятнадцяти років тому, з тих пір просто стоїть. А в старій «травмі» поблизу тим часом лежить по шість бабусь на умовних десяти квадратних метрах…

Встиг переговорити, отримати підтримку з боку Президента, – стверджує міський голова. – Якщо ми почнемо цю роботу, він обов’язково приєднається до неї, підтримає її, звернеться до уряду з проханням передбачити в бюджеті допомогу. Це унікальний проект, нам на нього потрібно 120 мільйонів гривень, і це без обладнання. Будівля побудована, там треба зробити тепло-санацію, інтер’єри, все відповідно до санітарних режимів і норм – це операційні палати