Cоціологи на марші: бережи голову!

До найближчих виборів залишилося трохи менше півроку, трохи більше року – до наступних, і нас вже почали потроху «годувати» всілякими рейтингами, які, як відомо, в нашій країні не тільки й не стільки інструмент вимірювання людських вподобань, скільки інструмент впливу на них.

Будь-якому досвідченому спостерігачеві відомо й те, що небагато знайдеться в Україні соціологічних «контор», у яких, володіючи потрібними зв’язками і фінансовим ресурсом, не можна було б рейтинг собі замовити. Звідси різночитання, часом значні, в результатах опитувань громадської думки, зроблених в один і той же час на одному і тому ж матеріалі, які всі ми спостерігаємо, знову ж таки, кожну виборчу кампанію.

Здавалося б, кому, як не кандидату політичних наук знати про це і просто іронічно кивати, смакуючи попкорн, після публікації чергового «ярмарку марнославства» від чергового претендента на народну любов. Проте цифри Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які стосуються Кропивницького, та якими тиждень-два тому був буквально нашпигований місцевий інформаційний простір, спровокували одного з експертів на публікацію розгорнутої аналітики в соціальній мережі Facebook.

Колаж з Facebook Руслана Стадніченко
Колаж з Facebook Руслана Стадніченко

– Маніпуляція, провокація чи що це таке? Днями здивував не зовсім зрозумілий «соціологічний продукт» в місцевих ЗМІ. Зокрема, нав’язливе, маніпулятивне і однобоке просування двох персоналій, – написав доцент кафедри філософії і політології обласного педуніверситету Руслан Стадніченко, недвозначно маючи на увазі народного депутата Сергія Ларіна («Опоблок») і місцевого підприємця Артема Стрижакова.

І припустив, що Стрижаков, колишній кандидат в мери Кропивницького, може поповнити ряди «Опозиційного блоку» на Кіровоградщині.

Кандидат наук зазначив, що результати тиражованого опитування жителів Кропивницького вираховуються з 70% явки під час умовного голосування, хоча подібна активність на місцевих виборах в місті традиційно не спостерігається, зокрема, на останніх виборах мера проголосувало 27% виборців. Також Стадниченко звернув увагу на згадування в одній з публікацій «фахівців КМІС», яких в нашій області в принципі немає – для виконання опитувань на Кіровоградщині залучають інтерв’юерів з числа бажаючих місцевих.

Напевно, фігуранти соціології прагнуть стати аномальним винятком з правил української політики. Замість «розділяй і володарюй» – «роздувай і публікуй», – написав Стадниченко в обговоренні.

Завершимо тим, з чого почали – далі буде, жодна виборча кампанія, за великим рахунком, поки офіційно не розпочалася, і за «першою ластівкою» вже дуже скоро їх налетить цілий рій.

Не завтра, так післязавтра, наприклад, з’являться рейтинги, в яких місцевим лідерам партії, наприклад, Тимошенко, яка рекламує себе з кожного стовпа, напророкують по 101% підтримки жителів Кіровоградщини за низки умов дрібним шрифтом. Ну, може ж, наприклад, населення області, яке має право голосу, за півроку прирости якимось малим відсотком?

Радикали Ляшко через іншу організацію дадуть свої цифри. А там підтягнуться місцеві адепти Ківи, яким поки тільки лякають з тривожного червоного тла білбордів, до параду-але приєднаються прихильники першого непрохідного полковника Гриценко, соціаліста Капліна, який ледь відійшов від УДАРу, Савченко, яка практично не відходить від екстремальних дієт, Дерев’янка, який скористався плутаниною зі статусом «грузинської надії» та інша. У кожного з них напевно свої соціологи знайдуться – адже на «борди», ефіри, ботів в соцмережах тощо грошей вистачає…

Майже напевно візьмуть участь у цій гонці й політики не настільки яскраво вираженої маргінальності зі своїми політ силами. Бо «вони ж осьо, а ми ж що ж?».

Загалом, і маститим політологам, і не обтяженим науковими ступенями «маленьким українцям» варто запастися терпінням, засобом від нервів і, головне, здоровим скепсисом. Здоровенним навіть. І ні на мить не забувати, що цифри рейтингів пишуть ангажовані люди з великими і малими недоліками. А на реальний результат виборів і його наслідки у вигляді якості подальшого управління країною, областю, містом, районом впливає тільки те, що кожен з нас сам пише в своєму бюлетені.