Просто по черепу: «сокира» збирає орду

Узаконити марихуану для лікування, пістолети для самооборони, проституцію відомо для чого, а заодно й гральний бізнес: в Україні може з’явитися політична партія, готова йти в парламент під цими гаслами. А також рубати машини суддів сокирою, «тролити» Гройсмана і тягнути на вибори тих, хто ніколи на них не ходив.

Минулого тижня в Кропивницького збирали підписи представники «Демократичної сокири» – поки громадського об’єднання, яке дуже хоче стати зареєстрованої партією. Власне, для того й підписи. Їх треба 10 тисяч, зібраних у всіх регіонах країни. До нас були в Дніпрі, Сумах, Полтаві, Харкові, після – на Херсон, Миколаїв і Одесу.

07_4_demorda
Анатолій Мазур (ліворуч). Фото – Павло Волошин

У повній відповідності з назвою і цілком епатажним духом організації, один з агітаторів, за власними словами, «широко відомий у вузьких колах» одеський активіст Анатолій Мазур, представляючись, замість візитки розповідає:

Коли Солом’янський суд міста Києва відпустив Труханова, мера Одеси, я з сокирою прийшов на наступний день і порубав 13 машин суддям. Мене на два місяці під цілодобовий домашній арешт в Києві посадили, запобіжний захід закінчився, його не продовжували. Зараз я підсудний, мене будуть судити 13 листопада.

Звинувачення пред’явлене за статтею 378 КК – умисне знищення або пошкодження майна судді. Покарання за самим «легким» першим пунктом – до п’яти років в’язниці. Сам вважає, що звинувачення несправедливе.

У мене не було претензій до професійної діяльності тих суддів, яким я рубав машини. Це раз. По-друге, я не знав, вони суддям або не суддям належать. Там чотири суддівські машини були пошкоджені. Три суддівські, одна державна. Я, коли рубав, вимагав створення спеціалізованого антикорупційного суду, – уточнює Мазур.

Крім усього цього і легалізації згаданого вище, у потенційної партії є й цілком адекватні програмні положення. Зокрема, максимальна дерегуляція економіки.

Ми право-ліберальна партія, ставимо економічні інтереси держави вище забобонів і популізму. Виступаємо за скасування прибуткового податку, за введення податку на виведений капітал. Хочемо, щоб ті гроші, які підприємство заробило і які залишаються в бізнесі, не оподатковувалися, а обкладалися тільки ті, які виводяться для потреб власників, – пояснює активіст.

«Демсокира» спочатку називалася «Демократичною ордою», потім назву змінили – можливо, тому що в скороченні «Деморда» багато хто робив наголос на другий склад. Об’єднання заснували п’ять таких же відомих у відносно вузьких колах блогерів і волонтерів – Ігор Щербина, Юрій Гудименко, Олександр Нойнець, Антін Швець і Віктор Трегубов.

Навколо них зібралося близько трьох десятків «близьких по духу» людей, заснували громадську організацію.

Ми робили акцію «Соціалізм не працює», коли Гройсман заявив, що топ-менеджерам «Нафтогазу» не будуть виплачені бонуси, які нарахувала їм наглядова рада, – ділиться Мазур. – Якщо наглядова рада працює, якщо раптом раптово «Нафтогаз» став прибутковим і наглядова рада вдячна, має ж бути преміювання за успіхи. Це нормальна практика в капіталістичних країнах розвинених. Ми взяли півтонни солі і в чергу вишикувалися за цією сіллю під Кабміном. Це сприйняли, як акцію проти Банкової, хоча вона такою не була.

Варто відзначити, що яскраву і зухвалу групу товаришів нерідко таврують саме «проектом Банкової», який покликаний відтягнути голоси у інших альтернативних діючій владі політичних проектів. Наш співрозмовник, відповідаючи, чому так, і чи правда, констатує: в організації дійсно багато «порохоботов» і навіть цифру називає – близько 90%.

Ми лояльні до Банкової, але не є проектом Банкової. І, скажімо так, з огляду на політику Банкової, ми зараз будемо в конкретну опозицію йти. Але це не точно, – інтригує Мазур.

Гроші ж на брендований мікроавтобус пристойного західного виробника та інші атрибути сьогоднішнього агітаційного туру, за його словами – з Інтернету, від співчуваючих. Ще продають наклейки, шеврони тощо. Футболки з символікою, наприклад, нам пропонували по 300 і 500 гривень.

Ми на сайті помістили кнопку «Допомогти партії», на цих донатах і живемо. Спочатку за короткий проміжок часу зібрали близько 400 тисяч гривень, зараз загальний вал – 760 тисяч, якщо я не помиляюся. За ці гроші був куплений автобус, який оформлений на громадську організацію. Ми офіційно знімаємо офіс. Грошей не вистачає, – каже активіст.

Незважаючи на брак грошей, у планах партії, яка поки такою не стала, – участь у парламентських і місцевих виборах. Розраховують в першу чергу на тих людей, які на вибори не ходять, – ні більше ні менше.

Щоб їх зачепити і вони допомогли нам пройти до Верховної Ради, – ділиться планами Мазур. – Побачили нову силу, яка заслуговує на увагу. У нас битва гречок йде в основному, а з тією аудиторією, яка не ходить на вибори, ніхто серйозно не працював. В основному це молодь, студенти, які мріють звідси виїхати, «звалити» і яким нічого особливо не потрібно, вони не думають вперед. Вони починають думати, тільки коли їм по голові хтось дасть за щось