Райкович - поліції: «Не бачимо істотних результатів»

Чергове нагадування про те, що якщо ми щось пишемо, то сподіваємося на реакцію «кого слід»: про буйний розквіт інтернет-наркоторгівлі в Кропивницькому минулого тижня публічно говорив з обласним поліцейським начальством міський голова Андрій Райкович.

У ході зустрічі було озвучено і ряд інших конкретних претензій до якості роботи правоохоронців. Головний меседж: мерія Кропивницького встановлює в місті камери, які розпізнають обличчя та номера авто, виділяє мільйони з міського бюджету на підтримку правоохоронців і сподівається на «адекватні дії професіоналів в погонах».

Реклама інтернет-магазину наркотиків у Кропивницькому. Фото - Павло волошин
Реклама інтернет-магазину наркотиків у Кропивницькому. Фото – Павло волошин

Наркота, крадіжки, вандалізм

Пропозиції придбати наркотики в обласному центрі супроводжують дітей на шляху до школи, ними торгують біля закладів освіти, каже міський голова.

Адреси продавців наркотиків пишуть вже відкрито на фасадах будинків уздовж магістральних вулиць. Наші соціальні інспектори, спецінспекція їх замальовують, комунальники зафарбовують, а вони знову і знову з’являються, – зазначив Райкович.

На його думку, не бачимо суттєвих результатів і щодо затримання хуліганів, дослівно, «які розсікають на авто пішохідні зони», і звичайних грабіжників. У багатоповерхівках викрадено ліфтового обладнання на десятки мільйонів гривень, «клумби, газони і термочаші викрадають, розбивають і калічать», в тому числі і біля пам’ятників в центрі міста, перераховує мер.

Уже два роки триває слідство у справі про розібраний по цеглині підвалі на Тараса Карпи неподалік від міської ради, через що обрушився житловий будинок.

Люди без житла, ми їх виселили в гуртожиток, а справe досі не передано до суду, – констатує Райкович. – Ще одна проблема – пункти прийому металобрухту. Куди здають все, що крадуть з кладовища, з дворів, з гаражів? Туди! І ніхто нікого не боїться! Це і біда, і ганьба… І простим людям не пояснити, що у нас діє програма, ми протягом останніх трьох років виділили на заходи з підтримки правоохоронних структур майже сім мільйонів гривень. Це солідна підтримка з бюджету, тому громада цілком аргументовано хоче сподіватися на адекватні дії професіоналів в погонах, на безпеку і захист e місті, де живуть і працюють 240 тисяч кропивничан.

Безпечне місто

Місто, зі свого боку, пропонує поліції тіснішу співпрацю, в тому числі через працівників комунальних служб, кербудів, голів квартальних комітетів, які знаходяться «на передовій» в мікрорайонах і брали участь у зустрічі.

З конкретних механізмів поліпшення співпраці з місцевою громадою, прагнення до якого декларує новий керівник обласної поліції Роман Козьяков, його відомство, в свою чергу, пропонує, наприклад, комунікацію з відомством через групу в мобільному месенджері «Телеграм» під назвою «Безпечне місто».

Таку ж назву має цільова програма міськради, затверджена до 2020 року. За півтора мільйони на рік у місцях найбільшого скупчення людей і на основних транспортних розв’язках Кропивницького встановлюють камери спостереження. Всього в плані 75, з них 18 вже встановлені і працюють в тестовому режимі.

На одному з в’їздів у місто встановлено обладнання, яке розпізнає номер автомобіля, що рухається зі швидкістю до 160 кілометрів на годину. Спостереження вже ведеться на трьох перехрестях з найбільш насиченим рухом автотранспорту у середмісті. У центрі працюють камери з функцією розпізнавання обличчя. Вони можуть «упізнати» людину, фото якої є в базах даних зниклих або тих, які знаходяться в розшуку, і «повідомити куди слід».

Власне камери дають таку можливість, далі діє програмне забезпечення. Сервери встановлені в міськраді. До їхніх даних надають доступ різного рівня відповідним структурам, з якими обговорюють місця розташування нових камер.

Також, і це наше ноу-хау, в комунальних тролейбусах і автобусах встановлені «тривожні кнопки», машини обладнані власними камерами спостереження. Їхніми записами, як стверджують в мерії, правоохоронці охоче користуються вже зараз і навіть просять збільшити обсяг пам’яті пристроїв…