Березкін: «Ми платили відсотки і погашали кредити вчасно абсолютно завжди»

У вівторок парламент розглянув подання Генпрокуратури щодо Станіслава Березкіна про згоду Ради на його притягнення до кримінальної відповідальності і не підтримав його – «за» проголосувало 160 нардепів при 226 необхідних для прийняття рішення.

Сам нардеп називає справу про розкрадання 20 мільйонів доларів кредиту державного «Ощадбанку» агрохолдингом «Креатив» політично заангажованим, каже, що слідчі НАБУ виступають в ролі колекторів і що будь-який кредит у держбанку може сьогодні перерости в кримінальну справу проти бізнесу.

Скріншот з ефіру "112 Україна"
Скріншот з ефіру “112 Україна”

Це до виборів?

Припускаю, що пред’явлення саме в передвиборний рік звинувачень на мою адресу в рамках справи, яка ведеться вже два з половиною роки, не випадкове, – заявив він в ЗМІ, коментуючи подання ГПУ.

Висунуті звинувачення, на думку Березкіна, є безпідставними, а сама справа – спробою перевести в кримінально-правову площину відносини між двома господарюючими суб’єктами.

Мова йде про непогашений кредит, яким я й інші особи нібито заволоділи. Однак банком на даний момент ведеться активна робота по стягненню заборгованості за даним кредитом, і підстав стверджувати про завдані банку збитки немає, – заявив нардеп.

І запевнив, що має намір надати повне сприяння в розгляді даного питання у Верховній Раді і, дослівно, «готовий негайно надати колегам-депутатам достовірну і вичерпну інформацію по даній ситуації для прийняття ними обґрунтованого рішення».

Як ми вже писали раніше, після галасу, арештів і застав окремі представники ЗМІ висловилися з цього приводу, зазначивши, що близькі до партії «Народний фронт» нові власники «Креативу», які купували частину активів компанії з усіма боргами, можливо, не хочуть віддавати їх самі. І нібито використовують антикорупційні органи для того, щоб «вибити» гроші у колишнього власника. Близьким до лідера згаданої партії Арсенія Яценюка називають і теперішнього керівника «Ощадбанку» Андрія Пишного.

Тележурналіст Андрій Богданович припустив також, що все це схоже на «зачистку» політичних конкурентів перед виборами в інтересах іншого нардепа з Кропивницького, Олександра Горбунова. Він представляє якраз «Народний фронт»…

А в Раді що?

Те, що парламент недоторканність, швидше за все, не зніме, стало зрозуміло ще напередодні голосування, коли у регламентного комітету виник ряд зауважень до обгрунтованості подання про дачу згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, а подання про дачу згоди парламенту на затримання і арешт народного депутата були визнані недостатньо мотивованими і безпідставними. А в сесійній залі на наступний день перший заступник голови комітету Павло Пинзеник прокурорські документи просто розмазав…

В очікуванні новин минулого тижня ми заодно знайшли всі згадки прізвища Березкін у порядку денному поточної сесії Верховної Ради. Як з’ясувалося, деякі законодавчі ініціативи нашого земляка чекають розгляду під куполом ось уже більше трьох років.

Так, з квітня 2015 там «живе» проект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати. Профільний комітет, який у вересні того ж року повернув документ автору на доопрацювання, в своєму висновку зазначив, що пропоновані зміни, наприклад, до Кримінального кодексу продовжать термін, протягом якого винні в порушенні термінів виплат зарплат, пенсій і стипендій зможуть уникнути відповідальності. І що автором не надано фінансово-економічне обґрунтування до законопроекту.

Уже в цьому році нардеп з Кіровоградщини подав ще два подібних – про зміни до законів «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про прожитковий мінімум». При встановленні розміру останнього Березкін пропонує – ні багато ні мало – враховувати фактичні ціни.

З 2016 свого часу чекають також два документи за його авторством з числа тих, що прийнято називати лобістськими. Власне, саме за цим, а не за пільгами і недоторканністю, як наївно думає значна частина «глядацького залу», великий бізнес йде в політику, формально передаючи активи дітям та іншим родичам.

Мова про законопроекти 5507 і 5508. Перший пропонує звільнити від сплати ПДВ операції з ввезення в Україну виробничого обладнання для переробних підприємств.

Другий – встановити мито в 10% на вивіз насіння ріпаку та соєвих бобів за кордон. У пояснювальній записці говориться, зокрема, що створені в Україні потужності по їх переробці завантажені лише на третину, а введення митних обмежень дозволить збільшити обсяги їх переробки на вітчизняних підприємствах.

Тут варто згадати, що в 2015 році Максим Березкін заснував і очолив групу компаній Greenstone, що об’єднала не продані активи «Креативу». Займається вона зокрема й переробкою соєвих бобів, і виробництвом соєвого масла та шроту.

Комусь напевно може в зв’язку з цим здатися, що бізнес, який працює в секторі переробки сільгосппродукції, шукає шляхи «гривнею» натиснути на постачальників сировини за допомогою лобізму на державному рівні. Щоб ті не гнали урожай за кордон, а завантажували конвеєри їхніх заводів, наприклад. Альтернатива – запропонувати аграріям ціну, конкурентну світовій, але її ж бо доведеться витягати з власної кишені…

Хід у відповідь

Поки їхні законопроекти лежать в комітеті з питань податкової та митної політики, на затримання в «справі” Ощадбанку “» представники цього бізнесу відповідають в тому числі інформаційними контрзаходами. У коментарі, опублікованому «РБК-Україна», Станіслав Березкін, зокрема, сказав, що ажіотаж навколо справи створюється штучно зусиллями антикорупційних відомств.

Добре відомо, наскільки агресивно працює НАБУ в інформаційному полі для виправдання колосального бюджетного фінансування, що виділяється даному органу, і таких прикладів є маса, – зазначив нардеп.

Минулого тижня він на двох з сином дав розлоге інтерв’ю авторитетному інтернет-виданню «Цензор», в якому сказав, що, «як йому здається», державні антикорупційні органи виступають в якості колекторів.

Будь-який кредит у держбанку може перерости в кримінальну справу проти бізнесу. Клієнт держбанку одно клієнт НАБУ. На гачку можуть опинитися навіть менеджери самого банку, – цитує видання.

Але це «лірика», там прозвучало чимало речей цілком фактичних. Наприклад, Березкін-старший стверджує, що гроші, про які йде мова, були спрямовані на закупівлю сировини, а не виведені в офшорний Беліз і Швейцарію і використані для покупки активів, як стверджують в НАБУ.

НАБУ свідомо замовчує про те, що протягом двох місяців ці гроші повернулися на рахунки компанії в повному обсязі. На рахунку компанії в «Ощадбанку», – стверджує нардеп.

Він вніс трохи ясності і в питання про покупку корпоративних прав компанії «ЧОРНОМОРГІДРОЗАЛІЗОБЕТОН», на яку, за версією слідства, була витрачена частина того кредиту. У повідомленнях НАБУ говорилося зокрема про «цінну нерухомість на березі Чорного моря».

Це Одеса, – уточнює Станіслав Березкін. – Я раніше говорив, що «Креатив» планував будівництво портового комплексу в Одесі. Йдеться саме про цей об’єкт. Це раз. І два. Ну не купувалися об’єкти за гроші «Ощадбанку». Слідчі НАБУ про це знають. Але кажуть то, що їм вигідно.

Цифри фігурантів

Його син, у свою чергу, називає безглуздою версію НАБУ – що була змова нардепа з менеджерами «Ощадбанку», що він організатор злочину, він визначив всім злочинні ролі, а всі інші були виконавцями в цій схемі.

Ніяких доказів НАБУ не пред’являє, – говорить Максим Березкін. – Я вважаю, що їхні звинувачення – надумані. Ну який сенс компанії з мільярдним оборотом красти 20 мільйонів?

У тому ж інтерв’ю «Цензору» він назвав цілий ряд цифр і сум, пов’язаних з фінансовими показниками «Креативу» на момент здійснення передбачуваного злочину в кінці 2013 року. Їхній контраст з сумою ймовірного розкрадання має переконати читача в безглуздості звинувачень.

Як би там не було, частково озвучимо для тих, хто цікавиться. Відповідно до сказаного, з 1999 року по 2012-й холдингом було побудовано дев’ять заводів загальною потужністю переробки 1,1 млн. тонн соняшнику, 220 тис. тонн сої, 130 тис. тонн кондитерських жирів і маргарину в рік. Плюс 7,5 тис. тонн свинини і 40 тис. тонн солом’яних пелет.

Щороку ми створювали в середньому 400 робочих місць, – стверджує Березкін-молодший. – Обіг компанії становив 20-25 млн. доларів на тиждень. Це 1,1 млрд. доларів обороту на рік. Тому ми брали у валюті і абсолютно не розраховували, що може трапитися такий різкий обвал гривні. В 2014 році курс починався з 8, потім 12, потім 15, а потім 30

Відповідаючи на питання про те, чи була сума в 20 мільйонів доларів величезної «на ті часи», його батько уточнив: тільки в 2014 році компанія повернула банкам близько 250 мільйонів доларів.

І ще раз зробив акцент на тому факті, що борги «Креативу», мали стати головним болем нових власників близько 80% компанії, проданих у 2015. За версією Березкіна, зокрема тому, що після подій 2013-2014 років гривня різко знецінилася, принісши мільярдні збитки, а європейські банки на якийсь час перестали кредитувати український бізнес.

Всі борги компанії були і залишаються за компанією, яку ми продали. Це загальновідомий факт, – наголошує він. – Всі борги перед «Ощадбанком» теж залишилися за компанією.

Кредитна історія

Публікація містить чимало відсилань до історії створеного нашим земляком бізнесу, які ми просто не можемо хоча б частково не процитувати. Наприклад, для всіх, хто цікавиться, з чого свого часу починав Станіслав Березкін, – його власна офіційна версія: в 1991 він з другом створив мале підприємство «Система», якийсь час виробляли м’які меблі, потім торгували лісом і сільськогосподарської технікою.

Стверджує, що до 1995 вдалося зібрати перші 600-700 тисяч доларів. Ці гроші вирішили вкласти в будівництво свого першого підприємства з виробництва шампунів. Незабаром змінили профіль, переобладнали ту ж лінію під розлив соняшникової олії. Так почалася «Сонола», яка пізніше стала «Креативом».

Спливли й майже зворушливі подробиці часів «помаранчевої революції» на рубежі 2004-2005 років, про події та наслідки якої сьогодні вже мало хто згадує – занадто багато з того часу відбулося.

Я пам’ятаю, як стоячи йому (Віктору Ющенку, третьому президентові України. – Авт.) аплодував. Ми всі були тут, на Майдані, залучені в загальний процес. Ми відчували, що однією ногою вже стоїмо в Європі. В душі був величезний підйом, – згадує Березкін.

Підйом був не тільки в душі – бізнес активно розвивався, кризу 2008 року, за словами нардепа, в компанії «можна сказати, не помітили». Саме тому, що активно розвивалися, постійно брали кредити, в свою чергу, стверджує Максим Березкін.

Бізнес починався з нуля. За певний час пішов розвиток, а з 2001 року – активний розвиток. Гроші вливали як за рахунок реінвестування отриманого прибутку, так і за рахунок позикових коштів. Як ви думаєте, чи можливо здавати по заводу в рік, використовуючи тільки власні кошти? Звичайно, компанія брала кредити на розвиток, – говорить він. – У компанії завжди була дуже чітка фінансова дисципліна щодо обслуговування банківських кредитів. Ми платили відсотки і погашали кредити вчасно абсолютно завжди. Навіть коли виникав вибір – ми заплатимо вчасно по кредитах або закупимо сировину, щоб не зупинилося виробництво, – ми робили вибір на користь погашення.

Тим часом

Поки Березкіни давали інтерв’ю, а в парламенті «переварювали» прокурорські документи, суд залишив на посаді заступника голови правління «Ощадбанку» Ірину Земцову, яку детективи НАБУ підозрюють в причетності до ймовірного розкрадання.

Нагадаємо, топ-менеджера держбанку затримали 23 жовтня разом з ще дев’ятьма підозрюваними у справі. Вона вийшла з СІЗО протягом двох діб під призначену тим же Солом’янським судом заставу в 7 мільйонів гривень. Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури просили 50 мільйонів.

Прокурор Валентин Мусіяка просив суд усунути Земцову від посади, оскільки існують ризики її впливу на свідків або інших підозрюваних, приховування, перекручення чи знищення речових доказів, а також перешкоджання слідству іншим чином. Суддя Солом’янського районного суду міста Києва Максим Вишняк відмовив у задоволенні клопотання.

Зате той же Солом’янський суд наклав арешт на мобільні телефони двох підозрюваних у справі. Всього, нагадаємо, їх як мінімум десять, включаючи декількох топ-менеджерів «Ощадбанку», кілька колишніх посадових осіб «Креативу» і екс-власників холдингу включно з сином і дочкою народного депутата. Минулої середи судом вилучено три телефони – Samsung і два Iphone, 7 і 8 серії. У кого саме – в новинах не уточнюють. Заарештувати мобільники теж просило НАБУ – підозрювані, мовляв, могли використовувати їх для зв’язку. Невже? Не може бути.

Заарештований і випущений під заставу в 5 мільйонів гривень (САП просила суд призначити 150 млн.) Максим Березкін тим часом запевнив футболістів кропивницької «Зірки», президентом якої є, що хвилюватися і «вірити чуткам» не варто, – команда буде грати і далі…