Фальстарт Тимошенко, пік Зеленського, резерв Порошенко

Які два кандидата «практично гарантовано» проходять до другого туру президентських виборів, якби вони відбулися зараз, хто з нас за кого голосував би, кому з місцевих і столичних керівників довіряють мешканці Кіровоградської області, а кого взагалі знати не знає половина з них, на початку тижня розповіли соціологи.

Рейтинги в нашому регіоні, як правило, відображають в мініатюрі картину в цілому по країні – така специфіка її географічного центру. Тому результати чергового дослідження Центрально-української соціологічної лабораторії (ЦУСЛ), що вивчає громадську думку з 1993 року, з певною ймовірністю показують як раз «середню температуру по лікарні». А вибірка учасників опитування «Громадська думка Кіровоградщини», в свою чергу – область в мініатюрі.

Слайд презентації дослідження "Громадська думка Кіровоградщини"
Слайд презентації дослідження “Громадська думка Кіровоградщини”

Вибірка у нас квотна, репрезентативна, тобто на основі статистики побудована, і представляє населення області. Це мікромодель, якою була б наша область, якби вона складалася з 600 чоловік за статтю, віком і типом поселення – обласний центр, районні центри та села, – наголошує кандидат соціологічних наук Едуард Клюєнко, який очолює ЦУСЛ майже 20 років.

Кого обираємо?

Одразу з головного. Точніше, з головних претендентів на крісло номер один в країні, в яке одного з них українці повинні посадити вже в березні. Якщо нічого екстраординарного не трапиться. Інтрига поки зберігається неабияка – третина опитаних не визначилися з прізвищем, біля якого поставили б галочку, більше 16% не голосували б.

Приблизно стільки ж, «якби вибори відбулися в найближчу неділю», віддали б голоси за Юлію Тимошенко, до 10% голосували б за чинного Президента, майже в два рази менше мешканців області підтримали б коміка Володимира Зеленського. На якийсь відсоток відстав інший «шоумен», Олег Ляшко, якому в потилицю з інтимної дистанції в десяті частки відсотка дихає колишній регіонал Юрій Бойко. Метафорично.

На думку політолога Руслана Стадниченко, «ефект Зеленського», який раптом опинився в першій трійці, навряд чи протримається до виборів реальних, а не гіпотетичних. Він також нагадав про інтереси олігарха Ігоря Коломойського, якому належить канал «1 + 1» – там передвиборча активність Тимошенко, на думку політолога, сьогодні найбільш помітна.

Це одна з пікових точок рейтингу Зеленського, яка пов’язана з його медіа-активністю і ще не зовсім розгорнутою кампанією двох основних конкурентів, які будуть, на наш погляд, практично гарантовано в другому турі, – це Тимошенко і Порошенко, – вважає експерт.

Стадниченко зазначив також, що якщо в кампанії Тимошенко є ознаки фальстарту – зарано вистрілила «Новим курсом», терміново потрібні свіжі ідеї, щоб «зберегти темп», то у чинного глави держави є шанси наростити підтримку. У тому числі за рахунок військової і церковної «тем».

Так, за даними дослідження, відділення Православної церкви в Україні від Московського патріархату на момент опитування, ще до історичних подій кінця минулого тижня, позитивно оцінювала майже половина жителів Кіровоградщини при 42% тих, кому важко відповісти.

Хто вибирає

Намалювали фахівці і збірні портрети виборців трьох поки умовних лідерів гонки, яка ще толком не почалася.

Електорат Тимошенко, за їхніми даними, традиційно жіночий, це в основному люди у віці близько 50 років і старше, як правило, не пов’язані з комерційними структурами, із середнім і нижче рівнем доходів, почасти російськомовні, частково орієнтовані на Митний союз з Росією.

Порошенко, в свою чергу, за останні півроку вдалося залучити на свою підтримку значну частину суспільства націоналістичного, «правого» спектра, стверджують вчені. Серед його виборців – прошарок активних людей 30-50 років, молодь, яка користується безвізовим режимом, малий, частково середній бізнес, україномовні люди, орієнтовані на Євросоюз і НАТО, парафіяни Української православної церкви Київського патріархату. Чинного Президента, як показує дослідження, в рівній мірі підтримують жінки і чоловіки.

За Зеленського – в основному жителі сіл і райцентрів. Людей з вищою освітою серед його потенційних виборців – найменше серед електорату першої трійки рейтингу, зокрема констатує керівник ЦУСЛ. Він зазначив також, що серед тих, хто вибирає «Юлю», переважають читачі газет, «за» Порошенко більше користувачів соціальних мереж, а потенційні виборці Зеленського – в основному телеглядачі.

“Не вірю!”

Про довіру говорили не тільки в зв’язку з результатами представленого опитування, а й в контексті даних, отриманих столичними колегами. Відповідаючи на питання журналістів, Едуард Клюєнко прокоментував розбіжності між цифрами – за результатами опитування, яке презентував у Кропивницькому минулого тижня заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів, на другому місці опинився якраз Зеленський.

Той же соціолог, я стежив, сказав, що люди, коли обирають кандидата, для них головне – соціально-економічна програма, – зазначив Клюєнко. – У мене виникає питання: як вибрали на друге місце людину, у якої взагалі немає ніякої соціально-економічної програми?

Від себе додамо: недовіру до викладок Мисіва може викликати не тільки ця невідповідність. З огляду на те що сам він, згідно з даними платформи «Політична пам’ять» громадського руху ЧЕСНО, як мінімум працював якийсь час помічником на зарплаті у нардепа Юрія Павленка з «Опоблоку»…

Втім, рівень довіри до колег ЦУСЛ не вимірювали, обмежившись силовими структурами та керівниками центральних і місцевих органів влади. Серед них найдовший «мінус», згідно з отриманими результатами, – у спікера парламенту. Йому зовсім або переважно не довіряють майже 60% опитаних. Вірять «своїм» чим ближче, тим більше: головам райрад, повністю або переважно – 44%, голові обласної адміністрації Сергію Кузьменко – більше 30%.

На питання про довіру голові обласної ради більше половини опитаних відповіли «не знаю такого». Свого роду рекорд – керівників своїх районів не знають до 18% опитаних, в інших учасників рейтингу цей показник значно нижче.

У порівнянні з минулими опитуваннями, знизилася довіра до армії, на думку Клюєнка, зокрема через використання людей у військовій формі для політичного тиску, в рейдерських атаках тощо, а також через недостатні масштаби соціальної та психологічної реабілітації учасників бойових дій.

Армія все одно залишається одним з лідерів довіри – друга після церкви. А ось все ще порівняно нова поліція «попливла»: їй не довіряє майже третина учасників дослідження, більше 43% не змогли відповісти на питання. Найнижчий рівень – у судів, їм переважно або повністю не довіряють майже 60%.

Ближче до тіла

На першому місці серед проблем, які жителі Кіровоградщини називають головними на сьогодні, – високі ціни, потім безробіття, комунальні тарифи і низькі зарплати-пенсії-стипендії. Незважаючи на чинний у чималій частини країни військовий стан, війна – в кінці першої п’ятірки цього рейтингу.

У питанні про те, за кого голосувати, якщо б довелося вибирати керівника області, більше половини опитаних визначилося. Цей рейтинг очолив діючий голови обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко – за нього на теоретичних виборах проголосували б понад 17% всіх опитаних і майже третина з тих, хто визначився і голосував би. Тих, хто не визначився – трохи більше чверті, не голосували б майже 19%.

Колишнього голову ОДА часів Януковича, Сергія Ларіна, хотіли б знову бачити на посаді трохи більше десятої частини всіх опитаних. Це другий результат. На думку експертів ЦУСЛ, «феномен Ларіна» може бути пов’язаний з протестом певної частини населення з приводу загального стану справ в країні. Третій – міський голова Кропивницького Андрій Райкович, далі – ще один колишній керівник ОДА, Андрій Ніколаєнко, замикає п’ятірку нардеп-мажоритарник з обласного центру, онколог Костянтин Яриніч.

Дослідження проводилося з 12 по 30 листопада методом індивідуального стандартизованого інтерв’ю за місцем проживання. Опитано 600 респондентів, які постійно проживають на території Кіровоградщини. Похибка вибірки становить +/- 4,2%.