За безперешкодне оформлення іноземних студентів керівники ДонНМУ брали елітні автівки, - СБУ

Через шахрайство з оплатою за навчання Донецький національний медичний університет, філія якого знаходиться в Кропивницькому, вже втратив біля 500 студентів.

Про це сьогодні під час акції протесту, яка розпочалася сьогодні вранці, заявив другокурсник вишу Гасан Альбітар з Лівану.

В університеті було 1300 студентів, зараз – 800, – зазначив він.

Іноземні студенти під час сьогоднішнього протесту в Кропивницькому. Фото - "Гречка"
Іноземні студенти під час сьогоднішнього протесту в Кропивницькому. Фото – “Гречка”

Біля 16:00 офіційна сторінка Служби безпеки України у Facebook повідомила про викриття посадовців вишу на отриманні хабарів.

Чиновники систематично вимагали неправомірну вигоду від представників комерційних структур, які спеціалізуються на підборі та подальшому оформленні іноземних студентів до українських вишів. У разі відмови зловмисники погрожували створити штучні перешкоди при оформленні іноземних абітурієнтів у медуніверситет. Співробітники СБУ задокументували у 2018 році факти отримання одним із керівників університету від представника комерційної структури двох елітних автомобілів марки «BMW» загальною вартістю понад сто тисяч доларів США за невтручання у прийом студентів.
Під час санкціонованих слідчих дій у Краматорську та Кропивницькому, де розташовані філії медуніверситету, правоохоронці виявили протиправно отримані посадовцем автомобілі, на які вже накладено арешт, – зокрема сказано у повідомленні.

 

Згідно оприлюдненій інформації, ректору ДонНМУ оголошено про підозру за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). Покарання, передбачене санкцією – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Представнику приватного товариства повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 369 ККУ (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі). Максимальне покарання, передбачене санкцією – позбавлення волі на строк до 4 років.

Під час сьогоднішньої акції іноземні студенти зокрема заявили, що в університеті їм повідомили про необхідність повторно сплатити гроші за навчання, нібито вкрадені фірмою-посередником. Зазначалося, що сплата коштів представникам компанії-контрактера «Українські освітні послуги» здійснювалася безпосередньо в приміщенні університету, у кімнаті №137, де зараз знаходиться бібліотека закладу.

Ми сказали їм, що ми не збираємося платити нічого, ми вже заплатили. Але нам загрожують – якщо не заплатите, будете виключені, – каже Умар Ахмет, студент з Пакистану. – Якщо вони (контрактери. – Весь Кіровоград) були нелегальними, «неправильними», чому університет дозволив їм перебувати всередині? Чому в них був офіс в університеті поруч з офісом декана?

Раніше газета Україна-Центр писала, що масове відрахування іноземних студентів ДонНМУ відбулося в травні 2018 року.

Тоді відрахували близько 40 іноземців – нібито через фінансову заборгованість за навчання, при тому, що самі студенти запевняли: платять справно. Наприклад, Мустафа Мессек з Марокко стверджував, що заплатив 2,5 тисячі доларів. Керівництво вузу вже тоді почало кивати на посередника, який отримав гроші, але не перерахував їх навчальному закладу, – зокрема йшлося в публікації.

Зазначалося також, що адвокат одного зі студентів, Олександр Дейнека, був упевнений, що студентів обдурили не без участі вишу. За його словами, про те, що виш розірвав договір, учнів сповістили через кілька місяців після того, як були підписані накази про виключення.

Наказ про скасування наказу про зарахування датований 22 січня 2018 року. А гроші сплачені та прийняті бухгалтерією в лютому. Більш того, в лютому цьому ж студенту видали довідку про те, що він є студентом. Присутнє шахрайство, оскільки він (контрактер. – Авт.) Заволодів значною кількістю грошей від багатьох студентів. Він явно діє спільно з якимись посадовими особами університету, – цитувало юриста видання.

Нагадаємо, в січні в приміщеннях Донецького національного медичного університету в Кропивницькому та Краматорську співробітниками центрального апарату СБУ були проведені обшуки, вилучено документи.