Нестеров і Стулов - «спецназ» ДонНМУ

Під будівлею філії Донецького медуніверситету в Кропивницького днями знайшли таємну кімнату. А на прес-конференцію після першого скандалу з грошима іноземних студентів приносили секретну папку.

Що виділяє ці дві історії в загальній канві ганебних подій у виші, кому вигідний безперервний скандал навколо нього, хто і чому знаходиться на його передовій? Ми намагалися знайти відповідь.

Провідний фахівець ректорату Сергій Стулов та помічник ректора Сергій Нестеров (обличчями)
Провідний фахівець ректорату Сергій Стулов та помічник ректора Сергій Нестеров (обличчями)

«Ти це, Буратіно читав?»

На тлі арешту ректора, якому загрожує до 12 років з конфіскацією, боротьби за скасування наказу про відрахування 850 іноземних студентів, які відмовилися ще раз платити, бо минулого разу в них украли, в підвалі філії раптом знаходять обладнання для «майнінгу» криптовалют.

Чому, навіщо, хто сказав? Повідомив про це минулого тижня Сергій Стулов, який представляється провідним фахівцем ректорату і стверджує, що проводить внутрішній аудит. За фактом все обладнання – кілька коробок з комп’ютерними відеокартами в заводській упаковці. Але Стулов каже журналістам, що «ферма» нібито працювала за попереднього керівництва філії, потім обладнання вивезли, не встигли забрати тільки коробки з відеокартами, кожна з яких, дослівно, «дає 100 доларів на добу». Подробиці – трилер.

У березні закінчується оренда цього приміщення, – розповідає провідний фахівець. – Для того, щоб розібратися з квадратурою наших приміщень, ми почали звіряти площу, яка в нас орендована, і площу, яка насправді є. В результаті цього було виявлено, що в нас не вистачає площі. Комендант каже, що в нас, виявляється, є кімната, яка закрита, і до якої доступу немає нікому. Я запитав у неї, хто закривав цю кімнату, вона назвала певних осіб з колишніх людей, які були звільнені з університету. Я особисто спилював там замок.

Сюжет різко змінюється після питання «УЦ» про те, чи є в підвалі Інтернет, – без нього ніякої криптовалюти добути не вийде.

Там було все, – каже Стулов, але одразу виправляється. – Ні, дивіться, яким чином. Воно там формувалося, монтувалось це все обладнання, а потім воно було вивезено в певне місце, і там воно ще продовжувало працювати. Я був на тому місці, я бачив комунікації, я бачив підводки на тому місці, де вона перебувала. Я опитав людей, які там знаходилися. Зафіксовані скачки електроенергії, ну, не скачки, а ось, в той період, коли вона працювала

Що це за місце і що за люди, що могло працювати там, якщо відеокарти тут, – не уточнює. Уточнює, що понятих при зламі не було, поліцію не викликали. Але «все задокументовано і передано в певні органи, які цим займаються», і «зараз йдуть слідчі дії, які я не можу розголошувати».

Коли скандал зі зниклими грошима декількох сотень іноземців тільки починався в листопаді, інший представник керівництва університету, помічник ректора Сергій Нестеров, демонстрував на прес-конференції якусь папку. Очевидно, з матеріалами, які виведуть на чисту воду негідників.

Минуло три місяці, СБУ затримала першу особа вузу – якого Нестеров помічник. А що було в папці, ніхто так і не дізнався. Як неясно насправді, хто, коли і навіщо залишив у підвалі ті коробки.

Talking heads

Різного роду інформаційні вкидання радників, помічників та інших активістів з приводу, що говорять від імені держструктур і органів влади – справа звична. Щоб заробити репутаційних очок, переключити увагу народу на «смажене», з іншими цілями. Найгучніші імена – Зорян Шкіряк, Ілля Ківа, Антон Геращенко. Обіцянка звільнити суддю Галагана і Ткаченко, яка виправдала його, практично від імені МВС ніби як прозвучало, а запитати нема з кого, наприклад. Не з радника ж.

Але це одне. Інше – з середини листопада з іноземними студентами, гостями країни, вклади яких є головним джерелом фінансування вишу, і на які їх в кінцевому рахунку «кинули», від імені керівництва контактують фахівець і помічник Нестеров і Стулов.

Не треба мені пальці загинати. Ви вчора були присутні на зборах? – каже останній смаглявому юнакові стурбованого вигляду у відповідь на твердження, що «він вже платив».

Затиснутий між Стуловим і журналістами студент нітиться. Коридор заповнюють учасники протесту, скандують «де наші гроші?».

А це спланована акція тими ж самими «Українськими послугами». Тому що ось цей студент не був на зборах, а сюди прийшов ось з цим цирком, – відрізає провідний фахівець відразу на кілька камер і диктофонів.

Помічник Нестеров стверджує, що йому особисто незрозуміло, з якого приводу були протести. Він дає інтерв’ю в кабінеті з написом «Офіс ректора». На дверях – графік прийому ним же студентів. Зізнається, що в університеті працює другий місяць.

Я брав участь від громадськості у внутрішньому аудиті університету, я голова правління громадської організації «Народне коло» і, власне кажучи, стою біля витоків виявлення цієї схеми, – стверджує Нестеров.

Про те, з якого боку він стоїть і що таке взагалі «внутрішній аудит», чому перевірку на предмет можливих фінансових зловживань проводить не МОЗ, не Держфінінспекція, не прокуратура насамкінець, а громадські активісти – окреме питання. Як і те, яким чином люди, які не мають ніякого відношення ні до медицини, ні до освіти, опинилися в штаті ректорату національного медуніверситета.

Щоб розуміти

Нестеров – громадський діяч з Макіївки, який тепер живе в Кропивницькому. Стулов – військовий пенсіонер з Алчевська, його якраз через суд виселяють з гуртожитку однієї зі структур Міністерства юстиції в Києві, засідання в квітні.

Вже на підконтрольній Україні території обидва стали співзасновниками як мінімум однієї громадської організації в Кропивницькому з інтригуючою назвою «Інформаційно-аналітичне агентство “Комплексна безпека”». Нестеров числиться керівником ще одного – «Центр захисту селян». У його е-деклараціях за 2016 й та 2017 років рік – ніяких доходів, крім однакових сум державної допомоги на ім’я дружини, 64800 гривень. А ще в обидва року задекларовані рівно 950 тисяч гривень готівкою. Стулов е-декларацій, очевидно, не подавав.

В обох є неоднозначний шлейф з минулого. «Поки єврейсько-баптистська сволота готує плани по збереженню залишків української унитарії з її величезним бюрократичним апаратом, я поїхав подалі від центру і в одному з селищ зустрів Першотравень серед сепаратистів», – писав один з них в «Живому журналі» під псевдонімом Відставний Бродяга 1 травня 2014 року. Якщо судити по записах, 11 травня він взяв участь в референдумі про створення «ЛНР», а в червні з’явився в Києві.

Серед співзасновників зареєстрованої в Макіївці громадської організації, керівником якої є другий, – Світлана Володимирівна Дадашова, внесена в базу «Миротворець» як представник «волонтерської організації», що підтримує бойовиків.

Ще трохи даних. За наявною інформацією, держава фінансує Донецький національний медичний університет приблизно на 10% від потреби. Відрахування і депортація 850 іноземців, скоріше за все, поставить крапку в його існуванні. Діра в 37 мільйонів, та й про набір з-за кордону, очевидно, доведеться забути. Шкоди міжнародному іміджу державного вишу вже завдано, наскільки сильної – покаже осінь.