Швидкі кредити - довгі «розбірки»

Швидкі кредити, або мікрокредити, які останнім часом масово пропонують брати українцям буквально на кожному розі, обертаються гігантськими відсотками та шахрайством, від яких страждають навіть ті, хто ніколи не погоджувався «перехопити до зарплати».

Тим, що кредиторам нового століття не потрібні ні довідки з роботи, ні особистий підпис особи, що кредитується, а копію паспорта та ідентифікаційного коду практично будь-якого громадянина України сьогодні можна купити без особливих проблем, користуються підприємливі негідники. А потім до людини, яка нічого не підозрює, приходять колектори, вона дізнається раптом, що на неї оформлений кредит або кілька…

09_13_manyveo-640x360

Якщо брав

Втім, і ті, хто такі кредити взяв сам, добровільно, опиняються в ситуації нічим не кращій. Спокусливі оголошення на стовпах і під’їздах, помітна телереклама з нехай трохи простроченими, але відомими особами – КВКшником Дядею Жорою та довгоногими дівчатами з єнотовими головами, або співаком Віктором Павліком в золотих ланцюгах – з розмаху б’ють по мізках людей, не готових «протягувати ніжки по одежинці». Райдужна перспектива отримати на руки 10-15 тисяч гривень на те, що хочеться прямо сьогодні, часто заглушає будь-які доводи здорового глузду про безкоштовний сир і те, як віддавати «швидкозайм» завтра.

Бо реклама мовчить про те, що переплата може становити до 500% річних. Тут як з наркоторгівлею – на перший кредит вам нарахують 0,01%, і вам сподобається. А далі – від піввідсотка до двох-трьох. На день. За день прострочення – штраф ще 2-3% на добу. І замість, скажімо, п’яти тисяч гривень віддавати доводиться 15.

На цьому етапі невдалих позичальників чекає один з видів шахрайства – на телефон починають приходити СМС з пропозиціями видалити дані про борг з бази кредитора. За певну суму, на яку потрібно поповнити рахунок співрозмовника…

Мікрофінансових компаній (МФО), що надають подібні послуги, які не підкоряються Нацбанку, а ліцензії отримують в Національній комісії державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Держфінпослуг), – на сьогодні вже маса. «Мілоан», «Е-гроші», «Дінеро», «Алекскредіт», «Компаньйон Фінанс», «КФ.ЮА», «Веллфін», «Бізнес Капітал», «Гроші Всім» (ТОВ «Фінансова компанія “ВЕРОНА”», «Е-Кеш»,«СОС Кредит», «КУ “Кредит Комерц”»…

Але найбільш яскраво засвітилася в інформаційному просторі «Манівео» – та сама, з Дядей Жорою, єнотами і репом про дірку в штанях і день народження Кості.

А якщо не брав?

Сьогодні в реєстрі судових рішень можна знайти дані про десятки процесів, пов’язаних з діяльністю «Манівео». Наприкінці березня, наприклад, слідчі херсонської поліції звернулися до суду з приводу дозволу на вилучення документів в офісі компанії в рамках розслідування справи про шахрайство. Мешканка області заявила, що на неї оформлено кілька кредитів, які вона не брала, в результаті – приписаний борг в 30 тисяч гривень.

У Запоріжжі слідчий просив доступ до документів «Приватбанку» – теж шахрайство, за допомогою копій документів місцевого жителя хтось прокредитувався на сім тисяч. Київська поліція розслідує справу аферистів, які оформляли в «Манівео» онлайн-кредити на документи інших людей, перераховуючи гроші на карту банку «Хрещатик».

У Рівному шахраї кілька днів дзвонили потерпілому на мобільний з різних номерів і кидали трубку, щоб згодом заблокувати його сім-карту – для цього при перевірці оператором потрібно назвати кілька номерів, з яких на неї телефонували. Заблокувавши «сімку», її перевипустили, заволоділи доступом до прив’язаної до номера карти «Авалю», а потім отримали на неї кредит, взятий, знову ж таки, в «Манівео». Частину зняли готівкою, частину перевели на інші карти.

Все це можливо як раз тому, що для отримання мікрокредиту не потрібно підтверджувати особистість – досить, знову ж таки, копії паспорта та ідентифікаційного коду. А їх в Україні дістати, на жаль, не проблема. Експерти відзначають: величезний витік стався через так звані паспортно-валютні операції – у свій час копії потрібно було надавати в кожному валютному кіоску. Як вони зберігалися – Бог знає, та могли легко потрапити на чорний ринок.

Документи підприємців, які працюють з державними закупівлями, й поготів є в публічному доступі в системі Prozorro. Та й те, що, маючи доступ, ті ж працівники банків, і не тільки, можуть торгувати базами даних клієнтів – давно ні для кого не секрет…

Наслідки

Ніяк, по суті, не перевіряючи особисті дані клієнтів, коли вони, часто не знаючи про це, стають боржниками, «Манівео» оперативно передає дані в «Бюро кредитних історій». І всі банки, де у боржника відкриті рахунки, дізнаються про те, що він – недобросовісний платник, з усіма наслідками, що випливають. В першу чергу це обертається неможливістю згодом отримати «нормальний» кредит у банку.

Потім борг продають колекторським фірмам, які, в свою чергу, перетворюють життя людини, зокрема й тої, яка «ні сном ні духом», в справжнісіньке пекло.

Годується в цій каламутній воді й інша група аферистів, під ударом якої може опинитися кожен. «А ви знаєте, що за ваші паспортні дані пропонують 2500 грн? – Перший раз чую. – Ми готові продати їх одній людині за 2500. Хто знає, що він з ними зробить… понабирає кредити за кордоном, наприклад … У нас є фото, де ви з паспортом. Якщо до 19:00 не поповните цей номер телефону на 3000 грн, то ми продаємо ваші дані».

Скріншотами подібних листувань діляться в соціальних мережах постраждалі від афер і шахрайства, пов’язаних з мікрокредитуванням в Україні. Фото з паспортом – один з видів підтвердження особи, який використовують компанії, що надають подібні послуги, і який також з успіхом підробляють шахраї. Благо, технічних можливостей для цього сьогодні повно.

Ще восени минулого року СБУ провела обшуки в офісах ТОВ «МАНІВЕО ШВИДКА ФІНАНСОВА ДОПОМОГА». Після масових звернень постраждалих в державні органи фіктивні борги їм списали. Проте, ця і десятки подібних контор продовжують працювати, а про результати розслідування Служби нічого невідомо.

Відомо лише, що співзасновниками ТОВ є «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Кайлас”», зареєстрований в Шевченківському районі Києва, і приватне товариство з обмеженою відповідальністю Moneyveo Holding B.V. з пропискою в Амстердамі, Нідерланди.

Що робити тим, хто вже постраждав від шахраїв? Писати заяви в поліцію. Що робити тим, хто «потрапив» на величезні відсотки МФО? Не вестися на безкоштовний сир. Хоча є прецедент – розпорядження Держфінпослуг від 5 березня 2019 року, яким кредитні договори, укладені громадянами з ТОВ «Мілоан» визнані нікчемними через порушені під час їхнього укладання вимоги законодавства. Так що пишіть у Нацкомісію, і, можливо, вам вдасться уникнути грабіжницької переплати.

В цілому ж експерти настійно рекомендують не шукати «легких шляхів» і позичати невеликі суми по-старому – у родичів, вірних друзів, надійних колег або хороших сусідів, насамкінець. Щоб лікті потім не кусати.