«Агроекспо-2019»: Мартин Боруля і Open Arnold

Нові машини, нова сцена, нова їжа і нове обличчя – якщо коротко, все це чекає гостей міжнародної агротехнологічної виставки «Агроекспо» менше ніж через два місяці. Що буде вперше, а що по-іншому – на наше прохання організатори діляться ексклюзивними подробицями.

Дати цього року – з 25 по 28 вересня. На думку директора компанії-розпорядника заходу Ігоря Глібка, проект, що стартував сім років тому, став успішним, бо виник з реальної необхідності, з ініціативи «знизу».

Ігор Глібко (праворуч) під час інтерв'ю на даху виставкового павільйону "Агроекспо-2018"
Ігор Глібко (праворуч) під час інтерв’ю на даху виставкового павільйону “Агроекспо-2018”. Скріншот

На момент створення «Агроекспо» в країні було дві великих виставки в Києві, одна з’явилася з ініціативи «зверху» – дітище профільного міністерства, друга орієнтована на отримання прибутку. А грошей у вітчизняного виробника сільгосптехніки не так багато. У Києві вартість участі дуже висока, українські заводи не могли повноцінно представити свою продукцію. Машинобудівникам не залишалося нічого іншого, крім як створити власну виставку, де багато місця за доступною ціною, – констатує він. – На даний момент ми найбільші в Україні, та входимо в десятку найбільших агропромислових виставок Європи.

Площа виставкових експозицій – 125 тисяч квадратних метрів, з них більше 22 тисяч – у критому павільйоні. Очікують як мінімум більше 600 профільних компаній-учасниць. Це без «Покровського ярмарку», на який чекає відразу кілька помітних оновлень.

Боруля як бренд

Від початку невід’ємна частина «Агроекспо», «Покровський ярмарок» мала стати майданчиком для презентації унікальної самобутності Центральної України, особливостей народної культури, прикладного мистецтва, звичаїв, фольклору…

Україна різнопланова, у кожного регіону своя специфіка. До нас приїжджають гості з усієї країни та з-за її меж, ми повинні представити, показати себе. Організатори вирішили, що цьогоріч у ярмарку має з’явитися свій символ, свій бренд, – каже Глібко.

Таким символом став Мартин Боруля, персонаж комедії нашого земляка Івана Тобілевича, який писав під псевдонімом Карпенко-Карий. Герой, нагадаємо, намагався довести своє дворянське походження, але мрію поховали бюрократи. Про вічну актуальність поміченого класиком свідчить хоча б те, що п’єсу більше ста років поспіль ставлять в українських театрах.

Іменем Карпенко-Карого названий Київський національний університет театру, кіно і телебачення. Сімейний маєток Тобілевичів, музей-заповідник «Хутір “Надія”» – важлива пам’ятка Кіровоградської області. До того ж історія Мартина Борулі заснована на реальній історії родини драматурга. Вони всі носії тієї неповторної самобутності, яку ми хочемо презентувати. Тому що Карпенко-Карий жив тут і «змальовував» своїх героїв з жителів нашого регіону, – пояснює керівник розпорядника.

Про всі подробиці того, як брендовий персонаж буде вписаний в програму, говорити поки зарано. Але до несподіваної зустрічі з привітним чоловіком, одягненим по місцевій моді кінця позаминулого століття, відвідувачам варто бути готовими.

Більше і смачніше

Нововведення його появою не обмежаться. Про те, що варто поліпшити-змінити, цієї весни запитали партнерів і друзів виставки, оголосивши конкурс ідей. Надійшло більше півтори сотні пропозицій, частина буде втілена в життя в 2019-му.

Зокрема учасники та відвідувачі пропонували замінити сцену «Покровського ярмарку». Та, що є, вже не відповідає її зростаючим масштабам. Ми встановили нову сучасну сцену, культурна програма стане більше, і більш представницькою, – обіцяє Глібко.

Їжа на свіжому повітрі, розмаїття якої саме по собі давно стало однією з фішок заходу, теж знайде новий формат – повноцінного кулінарного фестивалю.

Кожна точка харчування буде готувати в тому числі ексклюзивну страву однієї з національних кухонь світу, – уточнює директор виставки. – Можна буде спробувати польський бігос, угорський бограч, вірменську долму, литовські цепеліни, мексиканські тортильї

Від учасників чекають не тільки смаків, а й автентичності, колориту подачі, гості зможуть не тільки смачно поїсти, а й поспілкуватися з людьми, які цю їжу готуватимуть, можливо, навіть взяти участь в майстер-класах – всі подробиці поки не розголошують.

На «Агроекспо» знову з’явиться Василь Вірастюк та стронгмени. На нашому майданчику пройде українська кваліфікація аматорського чемпіонату світу Open Arnold, організованого найвідомішим «качком» дев’яностих. Бігатимуть з колодою, утримуватимуть у руках бензопилу, кантуватимуть шини і підніматимуть на трактор двохсоткілограмові гирі. Шестеро переможців відбіркового етапу зможуть потиснути руку самому Арнольду Шварценеггеру.

02_14_AE-A

Традиційно виберуть найбільший гарбуз на ярмарку, будуть вручати призи, співати, танцювати, продавати сир, яблука, хутра, медовуху, кераміку, насіння, саджанці та все інше. Як завжди, від Автостанції №2 ( «старий» автовокзал) обласного центру Кіровоградщини до виставкового комплексу буде ходити безкоштовний транспорт. Цього року розглядається можливість продовжити до виставки маршрут нових «бездротових» міських тролейбусів.

Машини

Не варто забувати, втім, з якого приводу свято, – винуватцями урочистостей як і раніше залишаються сільськогосподарська техніка та технології. Оголошувати весь список новинок, які покажуть, поки рано – багато хто тримає інтригу, багато чого поки на рівні чуток і припущень.

Офіційно підтверджено, що німецький бренд Lemken, який вже не перший рік слідує традиції презентувати новинки для України саме на «Агроекспо», буде показувати в роботі на кукурудзяній стерні напівнавісний оборотний плуг і коротку дискову борону. В цілому на поле для демонстраційних показів планують презентувати в дії більше 30 одиниць техніки різних виробників.

Підтвердило прем’єру й українське представництво світового гіганта New Holland – «зіркою» стенду стане новий трактор модельної лінійки Т5. Представники ринку відзначають, що попит на високоякісні представники цього сегмента, машини середньої і малої потужності, в Україні з’явився буквально в останні рік-два. Тенденція європейська – такі потрібні господарствам, що обробляють невелику кількість землі, але готові інвестувати в якість.

Один з найбільших вітчизняних виробників сільгосптехніки, завод «Ельворті», анонсував два абсолютно нових грунтообробних агрегати, V-образну і X-образну дискові борони. Їхніх аналогів на ринку поки немає, заявили представники компанії.

Виставка автосалонів користується у відвідувачів, зокрема й цільових, не меншим попитом, ніж основна агротехнологічна експозиція, констатують організатори.

Фермер пішки не ходить, йому потрібно вибрати автомобіль, він може приїхати сюди і в одному місці побачити багато різних брендів, – каже Глібко. – Цікавляться й жителі міста, на «Агроекспо» вже два роки можна не тільки подивитися, а й провести тест-драйв. У минулі роки для цього відводилося вісім смуг на демонстраційному полігоні, будь-який бажаючий міг спробувати. Цього року збільшуємо кількість смуг удвічі, вже бачимо зацікавленість автосалонів – черга буде рухатися швидше, більше людей зможе взяти участь, вибрати для себе найкращий варіант. У тест-драйвах, які вже стали однією з фішок виставки, візьмуть участь 14 позашляховиків провідних світових брендів.

02_2_AE-3

Корисна площа

Сам виставковий комплекс, що за сім минулих років виріс в кілька разів, продовжує змінюватись якісно, зокрема втілюються в життя пропозиції, подані учасниками згаданий конкурс ідей.

Цьогоріч вирішили збільшувати не загальну, а корисну площу, покращувати інфраструктуру, – пояснює менеджер. – Наприклад, учасники запропонували перед в’їздами в критий павільйон забетонувати майданчики, де техніка, яку виставляють всередині, могла б зупинитися, помити колеса і вже чистою заїхати в корпус… Дотримуючись побажань партнерів, упорядковуємо територію парковки – там будуть встановлені покажчики з позначенням рядів, щоб легше було знайти свій автомобіль. Парковка у нас вже на п’ять тисяч машин – більше, ніж на київських виставках, ми ще розширюємо, там легко заблукати.

У відведений їй простір перестає вміщатись і ярмарок освіти, що з’явився разом з виставкою, як і виставка – за потребою.

Кіровоградська область – і аграрна, і промислова, у нас багато виробництв. Ми знаємо, бачимо, що зараз є нестача кваліфікованих кадрів, підготовлених згідно запитам часу. Цей проект у нас починався з невеликої площі на вулиці, зараз ми його перемістили в павільйон. Минулоріч нам було досить відведеної площі, було близько 40 навчальних закладів. Цього року заявок вже більше, ми обов’язково всіх розмістимо. Приїжджає багато молоді з міста, нашої і сусідньої областей, випускники шкіл, шукають гарні університети, щоб потім користуватися попитом на ринку праці. Приїжджають аграрії зі своїми дітьми, які часто йдуть по стопах батьків і хочуть отримати якісну профільну освіту, – зазначає Глібко.

В силу специфіки на «Агроекспо» представлені технічні та аграрні навчальні заклади, крім місцевих – з Києва, Дніпра, Харкова, Одеси, Херсону, Кривого Рогу, Полтави та інших. У 2019-му майбутніх студентів тут чекають зокрема національні техуніверситети «КПІ» та «ХПІ» з першої п’ятірки українських рейтингів, столичний університет біоресурсів і природокористування, сумський та білоцерківський аграрні – на сьогодні номери один, два і три серед профільних вишів країни.

International

Статус заходу як важливого галузевого центру щорічно підтверджується також насиченою діловою програмою, де машинобудування, аграрії, національні об’єднання, державні структури та інші причетні зустрічаються, щоб презентувати нові підходи й рішення в агротехнологіях, обговорити проблеми та тенденції, разом працювати над загальною стратегією розвитку та взаємодії. Наприкінці вересня на базі «Агроекспо» знову зберуться представники Федерації роботодавців України, знову пройде муніципальний інвестиційний форум Time to Invest.

Найбільша профільна виставка країни, яка є одним з найбільших світових експортерів цілого ряду найменувань сільгосппродукції, була приречена стати й майданчиком для міжнародного співробітництва в галузі.

За словами Ігоря Глібка, підтверджень візитів офіційних осіб – послів, консулів та інших – очікують ближче до серпня, коли закінчиться період відпусток. Інші тим часом «стукають у двері» за власною ініціативою.