Служити, захищати... боятися?

Причину смерті пенсіонера міліції, який помер під час затримання патрульними в Кропивницькому, встановлюють повторно. Про трагедію, її учасників та інші епізоди з того ж ряду минулого тижня продовжили говорити на центральному ТБ.

Узагальнення невтішні, але це пізніше. Спочатку новина: проведена повторна судово-медична експертиза тіла Олександра Собченко.

У студії ток-шоу "Стосується кожного". Скріншот
У студії ток-шоу “Стосується кожного”. Скріншот

Питання відкрите

Про її призначення в іншому місті адвокат сім’ї Юрій Усатенко клопотав перед слідчим суддею в Миколаєві, де розташований регіональний офіс Державного бюро розслідувань. Там, нагадаємо, розслідують кримінальну справу про можливе перевищення кропивницькими копами службових повноважень.

Воно (клопотання. – Весь Кіровоград) задоволено, – повідомив адвокат у телефонному коментарі. – Вже провели, результати будуть десь через місяць. У них, видно, там черга, завантаження

Цього разу встановлювати істину будуть експерти з Харкова. Оприлюднені раніше висновки обласної СМЕ про причини раптової смерті 51-річного чоловіка після газу, кийків і силових прийомів викликали дискусію і обґрунтовані сумніви. Зокрема й у людей з медичного середовища.

Нагадаємо, за єдиною поки офіційної версією, Собченко помер від гострої коронарної недостатності на тлі атеросклеротичного кардіосклерозу, алкогольного сп’яніння, психоемоційного навантаження та гострого панкреатиту. Тілесні ушкодження, отримані «незадовго до смерті», наша судмедекспертиза кваліфікувала як легкі, які не мають прямого причинного зв’язку з настанням смерті.

На всю країну

Власні причини не довіряти обласній експертизі рідні покійного озвучили минулої п’ятниці в ефірі популярного ток-шоу «Стосується кожного» на «Інтері». За словами невістки, Ольги Собченко, крім описаних у висновку СМЕ пошкоджень на плечах, голові та животі її свекра, нібито були й інші, які там не описані – на потилиці та спині.

Йому зробили задушливе захоплення, і він був досить довго… Його просто задушили, – каже вона. – Коли почали надягати наручники, Бондаренко (прізвище одного з патрульних, очевидно, інспектор Артем Бондаренко. – Весь Кіровоград) прибрав руку, і голова вже впала, як у неживої людини.

До слова, і про це з посиланням на норми закону говорили в студії, навіть за наявності підстав для застосування спецзасобів його порядок строго регламентований – наприклад, кийком не можна бити по голові, підскроневій частині, в живіт, по попереку…

На слідчих діях бачили повне відео з бодікамер, чітко видно, як батька задушили, – стверджує старший син померлого Богдан. – Бондаренко ззаду тата схопив за шию, тримав хвилини півтори, напевно. Заніздра (капітан Олександр Заніздра. – Весь Кіровоград) його бив у цей момент, попереду стояв. Його повалили, а Бондаренко досі на ньому лежав, тримав за горло.

Прозвучало на всю країну, і, як кажуть, «в одну хвіртку». За інформацією авторів програми, управління патрульної поліції в Кіровоградській області не знайшло можливості нікого відрядити для участі в ній…

Не вперше

Зате таку можливість знайшла Оксана Чернуха, яку оголосили як «ще одну жертву Кропивницьких патрульних».

Я вже рік перебуваю під слідством по криміналу, 345 стаття частина друга. За побиття поліцейського, капітана Заніздри Олександра, – розповідає вона.

Жінці може загрожувати до п’яти років ув’язнення. Все сталося у дворі її будинку, де сусіди зібралися на імпровізований пікнік. Стверджує, що ні алкоголю, ні скарг на шум не було.

О дев’ятій годині вечора дітей завели додому. Ми з дівчатами виходили з під’їзду, стояла патрульна поліція. Запитали, що трапилося, нам зробили зауваження: «Ви не маєте права тут перебувати»… Почалася словесна перепалка – він (Заніздра. – Весь Кіровоград) почав розповідати, що «ви тут сидите, як алкаші», – стверджує Чернуха.

За її словами, один із сусідів зробив поліцейському зауваження з приводу образи на адресу жінок, був затриманий і засаджений в службову машину, потім за нього заступилися вже самі жінки…

Він схопив Аню, «заламав» їй руку, штовхнув. Вона впала між машиною і бордюром. Підійшов сусід, почали її піднімати, він обдав усіх газом. Цей чоловік з машини вийшов, тому що все в газі було, і він його штовхає, на нього насів і почав бити його кулаками в голову, потім ногами по спині, – стверджує підслідна. – Потім підійшов до мене і каже: «Це ж ви мене били в обличчя?»

А поки сиділа в наручниках в поліцейській машині, нібито взяв її телефон і видалив зняте відео інциденту. Про аналогічні дії поліцейських заявляли як мінімум двоє очевидців трагедії під час затримання Олександра Собченко місяць тому. До слова, про почате виробництво по нібито нанесення тілесних ушкоджень поліцейським його рідними тоді теж повідомляли.

У «зворотний бік» працює зі скрипом – Оксана Чернуха, звісно, написала заяву, і не вона одна.

Тільки зараз, через рік, об’єднали два виробництва – по мені й чоловіку, якого він бив. Це вже через суд прокуратуру зобов’язали, – каже жінка.

У підсумку

Як мінімум два епізоди в Кропивницькому, один – смертельний. Бабуся з онуком, збиті патрульним екіпажем на пішохідному переході в Харкові, без тяжких наслідків, але з ганебними подробицями. Жахливий випадок з убивством дитини в Переяславі-Хмельницькому, в якому звинувачують поліцейських, які під п’яну лавочку стріляли по банках через вулицю. Поки ніхто не покараний.

У суспільства склалося таке враження, що якщо вони самі себе не захистять, то ані потім під час службової перевірки, ані під час судового розгляду ніхто їх не захистить. Поліція домовиться з прокурорами, прокурори з суддями, – міркує Володимир Поліщук, полковник міліції у відставці.

Згідно з опублікованими в лютому даними дослідження, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень і Харківською правозахисною групою «Боротьба проти тортур, жорстокого поводження та безкарності в Україні» за підтримки Європейського Союзу, сальдо довіри до поліції – негативне. Не довіряють майже на 20% більше, ніж довіряють.

За західними стандартами українське законодавство було реформовано, і тепер критерієм оцінки роботи поліції є довіра громадян до поліції, – каже Анна Маляр, експерт-кримінолог. – Я би все-таки в українських реаліях додала ще один критерій – страх. Чи не бояться люди потрапити до рук поліції? Я відчуваю, що цей страх значно вищий, ніж довіра