Експерт про запропоновану земельну реформу: «Паї – це тільки прикриття»

З тексту урядового проєкту закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» незрозуміла доля мільйонів гектарів державної власності.

Про це в інтерв’ю газеті Україна-Центр заявив аграрний експерт Богдан Андрющенко, в минулі роки – керівник групи експертів при віце-прем’єр міністрі України, член координаційної ради з питань аграрної політики при Кабінеті Міністрів України та заступник голови Кіровоградської ОДА.

Богдан Андрющенко під час форуму, організованого Інститутом Горшеніна
Богдан Андрющенко під час форуму, організованого Інститутом Горшеніна

Він вважає спірною також озвучену в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства думку про те, що для потреб Національної академії наук достатньо 10 тисяч гектарів.

Ми говоримо про апробацію сортів, наприклад, де потрібні різні кліматичні зони, – наголошує він. – Тільки чотири сортостанції в Кіровоградській області займають сукупну площу приблизно чотири тисячі гектарів. Тільки в одній області, не рахуючи інших державних підприємств. А є ще потреби тваринництва – для селекції, для цілої купи речей.

Найнебезпечніше, на думку експерта, те, що законопроєкт дає далеко не всі відповіді на питання про те, якою буде подальша доля земель держпідприємств.

За діючими правилами, її потрібно розпаювати перед продажем. На це впливає, скільки працюючих і яка середня площа паю по території. Якщо раніше на підприємстві працювало 300 людей, зараз – 50, а розмір паю не змінився, що буде із залишком? Зараз значна частина цих підприємств знаходиться в списку таких, що не підлягають приватизації. В партії влади вже анонсували, що списки будуть ліквідовані. Відповідно, підприємства опиняться «на волі». Плюс обнулити академію наук. Ніхто не згадує про інші земельні банки – землі пенітенціарної служби, колонія – це колишній колгосп. В Устинівському районі, наприклад. Я не кажу про землі Міноборони та багатьох інших, – каже експерт. – У мене підозра, що тут, так само, як у «попередників», паї – це тільки прикриття. Паями ніхто займатися не буде. А от майже 10 мільйонів гектарів земель держвласності, які не розпайовані, які йдуть масивами і господарствами – ось це смачно.

Повну україномовну версію матеріалу можна прочитати на нашому сайті за посиланням.

Нагадаємо, 20 вересня біля в’їзду в Кропивницький з боку Бобринця при дорозі мітингували 15 аграріїв з чотирьох районів області. Учасники тримали в руках банери «Не продавай Батьківщину», «Ні продажу землі іноземцям» тощо, марковані логотипами лобістської спілки «Всеукраїнська аграрна рада».