Голова Аграрного союзу України: «…Бо не треба, щоб в українців були кошти»

Транснаціональні компанії не зацікавлені, щоб в українських аграріїв були гроші на покупку землі – зокрема з цим може бути пов’язане сьогоднішнє падіння внутрішніх цін на збіжжя, вважає голова Аграрного союзу України (АСУ) Геннадій Новіков.

Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю сайту Весь Кіровоград на експозиціях сьомої Міжнародної агропромислової виставки «Агроекспо», що цими днями проходить у Кропивницькому.

Геннадій Новіков. Фото - agropolit.com
Геннадій Новіков. Фото – agropolit.com

Він назвав «безвідповідальним» запровадження ринку сільськогосподарської землі в запропонованому урядом вигляді. На думку аграрія, це призведе до перерозподілу земельного банку країни.

Піде переділ – буде спад виробництва, будуть катаклізми, які Україні не потрібні. Потрібні тільки тому, кому заважає розвиток України, – вважає Новіков. – Нікому не зрозуміло, яким чином він (ринок землі. – Весь Кіровоград) буде функціонувати, тому всі зараз завмерли, ніхто не купує не тільки техніку, не купують навіть добрива. Очікують, що буде далі, можливо, кошти знадобляться для того, щоб купити землю.

На спад виробництва, на думку голови галузевої спілки, також вплине нестача коштів у сільськогосподарських підприємств через кон’юнктуру ринку, яка може бути пов’язана зі зговором міжнародних гравців.

По-перше, сьогодні ціна на збіжжя просіла десь до 30% у порівнянні з минулим роком – пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя, – констатує Новіков. – Є об’єктивна причина – зміцнення гривні. З іншого боку, аналітики деякі схиляються до того, що якраз просідання ціни є певною передумовою введення ринку землі в Україні. Бо не треба, щоб в українців були кошти. Транснаціональні компанії приймають участь у ринку землі, вони ж є головними експортерами. Домовитись самим з собою не так важко.

Іншими чинниками можуть стати теперішня посуха в Україні, яка не дає змоги розпочати висів озимини, та призводить до загибелі частини вже зроблених посівів.

Довідково: Геннадій Новіков – директор приватного сільськогосподарського підприємства «Аскон», базового насінницького господарства Київського інституту фізіології рослин і генетики. Очолює АСУ з травня 2010. До складу спілки входять 4 тисячі підприємств, які обробляють 12 мільйонів гектар землі в Україні.

Заходи «Агроекспо» триватимуть у Кропивницькому до суботи, 28 вересня. Цьогоріч вони вперше проходять без участі представників профільного міністерства та в цілому центральних органів державної влади.

Нагадаємо, на думку аграрного експерта Богдана Андрющенко, з тексту урядового проєкту закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» незрозуміла доля мільйонів гектарів державної власності.