За одним з британських сценаріїв нас очікує новий сплеск епідемії

Мешканці Кропивницького можуть легковажити загрозою нового піку епідемії, початок входу в який після послаблення карантинних обмежень прогнозували британські вчені.

Не випробовувати долю та бути свідомими закликав містян у соцмережі очільник обласного центру Андрій Райкович, наголосивши на численних порушеннях людьми на вулицях діючих вимог щодо заходів безпеки, зокрема обов’язкового носіння захисних масок та соціального дістанціювання.

Пандемія не відступила, вірус поруч і скрізь, – написав міський голова. – Згляньтесь над лікарями, вони ще не вийшли з боксів. Прошу, почуйте мене! Тільки ми, наші спільні розумні дії, можуть зупинити заразу!

За даними системи моніторингу РНБО України на момент публікації, наразі в області на COVID-19 хворіють 124 людини, за останні сім днів виявлено 31 новий випадок. Загальна кількість підозр – 842. За час епідемії померло 20 мешканців та мешканок Кіровоградщини, серед яких медичні працівники. У країні в цілому з 7 по 14 березня щодоби від 375 до 522 нових підтверджених випадків захворювання.

РНБО

З 12 травня по всій Україні, окрім Чернівецької області, де інфіковано найбільше людей, послаблені карантинні обмеження. За умови дотримання вимог щодо носіння масок та соціального дистанціювання уряд зняв заборону на відвідування парків і скверів, дозволив відновити роботу перукарень, стоматологів, нотаріусів, сервісів побутової техніки, частини непродовольчих магазинів і ринків, відкрити літні майданчики кафе і ресторанів під відкритим небом тощо.

хвилі
Сценарії застосування різних стратегій «придушення» епідемії для Великобританії. Найкращий прогноз, згідно розрахункам, має поєднання соціального дистанціювання всього населення, ізоляції випадків, карантину домоволодінь, закриття університетів і шкіл. Оригінальні слайди оприлюднено в звіті «Вплив не-фармацевтичних втручань на скорочення смертності від COVID-19 та потреби в послугах охорони здоров’я».

Згідно розрахункам, оприлюдненим у березні групою епідеміологів Імперського коледжу в Лондоні, найкращі шанси зберегти можливість надання допомоги пацієнтам з COVID-19, які потребують інтенсивної терапії, має стратегія «придушення» з жорстким обмеженням контактів між людьми.

Після послаблення обмежень кількість інфікованих почне рости, результатом має стати передбачуваний пік епідемії наприкінці року. Найбільш успішна стратегія з огляду на слабке нарощування масового імунітету – тимчасове придушення, на період тим довший, чим довше за прогнозами буде відсутня вакцинація, – зокрема йдеться у звіті.

Вчені дійшли висновку, що в разі застосування Великобританією та США оптимальної серед стратегій «пом’якшення» (без жорстких заходів обмеження контактів між людьми) кількість пацієнтів, яким потрібна реанімація, у 8 разів перевищить можливості охорони здоров’я в обох країнах.

Епідеміологи обрахували також прогнозні результати застосування адаптивного «перемикання» діючих обмежень до листопада 2021 року включно. Теоретично це дозволить дати більшості населення поступово перехворіти, і не дати кількості небезпечних для життя випадків перевищити можливості системи охорони здоров’я.

Соціальне дистанціювання та закриття шкіл і вишів «вмикаються», коли кількість реанімаційних випадків на тиждень досягає 100, і «вимикаються» на позначці у 50. Ізоляція випадків та карантин домоволодінь діють постійно. Усі чотири обмеження разом діють 2/3 часу застосування стратегії.
Соціальне дистанціювання та закриття шкіл і вишів «вмикаються», коли кількість реанімаційних випадків на тиждень досягає 100, і «вимикаються» на позначці у 50. Ізоляція випадків та карантин домоволодінь діють постійно. Усі чотири види обмежень разом діють 2/3 часу застосування стратегії.

Використана при складанні звіту математична модель з 2006 року використовують для прогнозування епідемій грипу. Вона заснована на обліку транспортної структури Великобританії, щоденного шляху кожного з жителів з будинку на роботу і назад, середнього числа людей, які проживають в одній оселі, середнього числа дітей в шкільному класі та інших реальних статистичних даних.

Нагадаємо, зважаючи на можливість нових сплесків захворювання на COVID-19, протягом літа в Центральній міській лікарні Кропивницького планують створити додаткові потужності для діагностики та надання допомоги пацієнтам з ускладненнями вірусних захворювань.