Видобуток урану на Кіровоградщині «вб’є» приватник з мільярдами, - ЗМІ

Уранові шахти Кіровоградщини може чекати доля вугільних розрізів під Олександрією, які не працюють з середини-кінця нульових, і наразі затоплені водою.

Про це пише Україна-Центр в аналітичній публікації «Вирок кіровоградському урану?».

Інгульська шахта СхідГЗК. Фото - glavcom.ua
Інгульська шахта СхідГЗК. Фото – glavcom.ua

Через величезні борги державної компанії «Енергоатом» шахтарям (які добувають уранову руду на потужностях Східного гірничозбагачувального комбінату, розташованих в Кропивницькому та області. – Весь Кіровоград) давно не платять зарплату вчасно – в червні розрахувалися за квітень, – пише видання. – Тягнеться ця історія вже багато років. А тим часом в Україні в хорошому сенсі агресивно розвивається приватна компанія з видобутку урану. Якщо на Східному ГЗК не наведуть порядок в справах, то вже через пару років він буде просто не потрібен. Приватник, за яким стоять мільярди, просто вб’є державний видобуток урану.

Йдеться про засновану в 2015 році компанію «Атомні енергетичні системи України» (АЕСУ), головним акціонером якої засновник торгової мережі «АТБ», а також власник ряду нафтогазових компаній Геннадій Буткевич, а власниками – Олександр Настенко і Віталій Якименко.

В 2014-2015 роках АЕСУ отримала 11 ліцензій на видобуток ряду корисних копалин, п’ять з них на видобуток уранової руди зокрема на Сафонівському родовищі в Миколаївській області, на яке претендував державний СхідГЗК, та кількох інших в Миколаївській та Дніпропетровській областях. Поруч із Сафонівським родовищем також буде побудований приватний гідрометалургійний завод, аналогічний тому, який належить СхідГЗК, у Жовтих Водах.

У стратегії компанії АЕСУ чітко прописано – досягти великомасштабного виробництва урану, повністю покрити потреби України в урані (СхідГЗК їх повністю не покривав ніколи) і навіть будувати свої атомні міні-реактори. Тобто приватні атомні станції, – також зазначається в публікації. – Найнеприємніше у всій цій історії в тому, що розвідані запаси урану на родовищах фірми АЕСУ становлять близько 10 тисяч тон. А на трьох кіровоградських шахтах сумарно 100 тисяч тон, і є передумови вважати, що урану може бути ще більше на 100 тисяч тон. Тільки нікому і нема за що розвідку проводити. Так що, схоже, добувати уран для атомних станцій скоро будуть не там, де його більше, а там, де це роблять ефективніше і без втручання держави.

Довідково: Наприкінці травня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що державний «Енергоатом» щомісяця отримує мільярдні збитки через те, що продає електроенергію за півціни на балансуючому ринку.

Нагадаємо, що окружний адмінсуд скасував рішення Кіровоградської обласної ради про погодження дозволу на розробку Полоховского родовища літієвих руд для ТОВ «Українські рідкісні метали». Депутатами облради та у ЗМІ неодноразово піднімалося питання про те, що депутат від «Батьківщини» Петро Петрушевський, картка якого проголосувала «за», був на той момент фізично відсутнім у сесійній залі.

Також повідомлялося, що обласна рада не погодила ПАТ «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» дозвіл на розроблення надр літієвого родовища у Маловисківському районі. Земля над родовищем належить ТОВ «Укрлітійвидобування», яку пов’язують з відомою кіровоградською родиною Табалових.