На легалізацію медичного канабісу в Україні потрібно менше року, - онколог

Використання медичних конопель для пацієнтів дозволило б покращити їхню якість життя і не змушувало б згадувати ту ж хіміотерапію, як страшний сон, а в комплексі з іншими препаратами – зменшувати їх кількість, а значить, і побічні ефекти.

Про це лікар сказав обласного клінічного онкоцентру Андрій Гардашніков в інтерв’ю CBN.

Робітниця ізраїльської компанії Breath Of Life Pharma, яка має амбіції стати найбільшим світовим виробником медичного канабісу, виробляючи 80 тон на рік. Фото - israel21c.org
Робітниця ізраїльської компанії Breath Of Life Pharma, яка має амбіції стати найбільшим світовим виробником медичного канабісу потужністю 80 тон на рік. Фото – israel21c.org

Канабіноїди використовують при лікуванні окремих форм епілепсії, хвороб Альцгеймера та Паркінсона, – каже він. – Навіть при деяких інфекційних хворобах є симптоми, які можуть суттєво полегшувати канабіноїди, наприклад при ВІЛ-інфекції. Є дослідження, які вказують на позитивні зрушення при посттравматичному синдромі. Ну і, звичайно, в онкології, де він дуже потрібен. Це не тільки основний ефект при лікуванні нудоти та блювання після хіміотерапії, тут і лікування порушень апетиту, а також нейропатичний біль. Хочу наголосити, що канабіноїди не стануть обов’язковими ліками. Їх не потрібно буде призначати всім без винятку пацієнтам. Просто часто зустрічаються випадки, коли сучасні ліки не діють або за тими чи іншими причинами не підходять пацієнту. Той самий канабіс стане просто ще одним з варіантів лікування. Просто тоді в мене як у лікаря буде більше варіантів покращити якість життя пацієнта. Ось, наприклад, є в онкології пацієнти, які не можуть проковтнути таблетку або капсулу, але зможуть використати розчин чи олію. Зараз у нас існують протисудомні препарати в основному тільки у вигляді капсул чи таблеток.

За оцінкою онколога, хоча в наших реаліях часу можна пройти дуже багато, на те, щоб прийняти відповідний закон та постанову Кабміну вистачить два-три місяці.

Потім – потрібен час, щоб зрозуміти: чи можемо ми самі робити ліки, чи треба закупати за кордоном. Треба вивчити спроможності ринку цих ліків. Далі – величезна просвітницька робота серед лікарів (інерційність багатьох моїх колег я вже відчув на питанні знеболення паліативних пацієнтів). Але головне – зробити перший крок, прийняти закон. Тож загалом на це потрібно менше року, хоча цей строк для когось із пацієнтів може бути задовгим. Дуже сумно, що на таких питаннях спекулюють наші політики, – констатує Гардашніков.

Він також зазначив, що спокійно ставиться до легалізації не медичного канабісу, бо жодного разу не чув про появу агресивності, чи бажання шукати собі пригоди під його дією.

Теоретично допускають залежність від цього препарату, але в той же час стверджують, що залежність виникає рідше, ніж від нікотину чи алкоголю. Тим більше від опіоїдів чи інших наркотичних препаратів, – наголосив лікар.

Нагадаємо, раніше Андрій Гардашніков оприлюднив відкрите звернення до президента України Володимира Зеленського, у якому назвав діяльність політиків та держави в питанні медичного використання канабісу (конопель) деструктивною.