Ковід, соцмережі та вибори: кому зробили, кому «зробили»

Матеріал написаний для видання Україна-Центр. Треба було відповісти на питання про те, чим, окрім вкрай низької явки, місцеві вибори-2020 відрізняються від попередніх.

Перше – епідемія, що росте, вибори на вході в жовту зону. Кажуть, 20% українців не голосували через стан здоров’я, 10% боялися заразитися. Ще грубо третина (де трохи менше, де трохи більше) прийшла на дільниці. Разом виходить плюс-мінус те, що обіцяли по явці соціологи. Тобто це, мабуть, вперше, коли пов’язане зі здоров’ям так вплинуло на нашу спільну виборчу поведінку.

Друге частково випливає з першого – зросла роль соціальних мереж у кампанії. Зокрема через вірус та карантин люди в 2020-му ще більше часу проводять із гаджетами. Постійний прямий доступ до їхньої уваги через Facebook, Instagram, Youtube, банери.

PicsArt_11-03-10.51.15

Зацікавленим особам сподобалось. Можна за $100 тиждень показувати своє кільком сотням тисяч цільових користувачів. На екрані, в який вони точно дивляться. А можна витратити вдвічі більше на один білборд, на який дивитися не змусиш. Усі, звісно, робили і те, і те.

Штаби та кандидати в Кропивницькому та області оцінили можливості прямої комунікації, коли до цільових аудиторій можна звертатися частіше, швидше та ширше, ніж за посередництвом ЗМІ. Тисячі доларів пішли на просування контенту сторінок, які створювали з літа-осені минулого року, наймолодшим нема й місяця. Різних – офіційних, очевидно пов’язаних, з блогами та розслідуваннями, анонімних. Це у Facebook, який зробив публічною інформацію про витрати на рекламу, пов’язану із соціально важливими питаннями та політикою. Скільки пішло в Google включно з Youtube – ніхто не скаже.

Бачили технології. Як то створення умовних інформаційних капсул навколо повідомлень. Бувальщина: сплачено за допис про таємно куплені за 300 мільйонів кредиту ЄБРР тролейбуси (насправді ні). Або з фальшивими рейтингами. Спростування з коментарів видаляють. У 100-200 тисяч користувачів у стрічці неправдиве повідомлення, і під ним – лише схвальні відгуки. Хай і від несправжніх людей. Премія Дарвіна – онлайн-голосування, яке всім показує одні й ті самі два слайди з одними й тими ж цифрами.

Була конкуренція стратегій у цифрових кампаніях. Хтось потужно вклався у «мінусування». Були і фейки, і пересмикування з напівправдами, і дезінформація. Хтось ішов «від зробленого», пропонував альтернативний негативному інформаційний контекст. Більшість, знову ж, робила і те, і те, але темного та зовсім чорного здалося трохи забагато. Попередні підсумки підказують: спрацювало навпаки. Може, якраз через перебір.

Більш захоплюючі післявиборчі активності та атракціони бачили, але давно. Як то на третю добу від голосування, коли чи не всі дільничні комісії після всіх уточнень та звірок здалися нарешті до ТВК, прийти й вимагати визнати їхню бездіяльність.

Не бачили 20 років, як мінімум – обрання міського голови обласного центру на ще одну каденцію. Поки, звісно, за попередніми даними паралельних підрахунків.

Андрій Трубачев.