Міняти теплові мережі в Кропивницькому планують почати вже цьогоріч

Потужність котельних, які забезпечують систему централізованого теплопостачання Кропивницького, вдесятеро перевищує середнє фактичне теплове навантаження.

Через це діаметри теплових мереж є надмірними, до того ж їхня переважна більшість – 86%, експлуатується більше 15 років, а втрати тепла в них становлять 25-30% для найбільших теплових джерел, Кропивницької ТЕЦ та Південно-західної котельні. Про це йшла мова під час чергового раунду онлайн-наради міського голови Андрія Райковича з представниками команди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) щодо розробки сучасної стратегії системи теплозабезпечення Кропивницького.

DSC_0235 (2)

Нам безкоштовно нададуть професійну допомогу в створенні модернізованої схеми теплопостачання, яка відповідає вимогам сьогоднішнього та завтрашнього дня, – пояснює Райкович. – Фахівці з теплоенергетики міжнародного рівня визначать, як зробити систему опалення в Кропивницькому сучасною та ефективною. На виході – проєкт, підготований визнаними фахівцями та підкріплений авторитетом USAID. Це основна запорука успіху, гарантія для міжнародних організацій, інвестиції яких ми розраховуємо згодом залучити під реалізацію цього проєкту.

У нараді, під час якої було представлено зроблений партнерами детальний аналіз поточної ситуації, в якій перебуває теплоенергетика міста, також взяли участь представники НАК «Нафтогаз» та Міністерства розвитку громад та територій України.

Одним з головних завдань на найближчий час у міськраді вбачають перехід від затратної підтримки зношених теплових мереж до їхньої поступової заміни на нові.

Проєкт, який ми отримаємо в результаті співробітництва з USAID, визначить розміщення теплопунктів, задіяних у новій схемі. Це визначить і напрямки, на яких вкладатимемо нові теплотраси, – каже Райкович. – Їх бажано було б робити методом санації – в стару трубу вставити нову, меншого діаметру, за рахунок цього збільшити тиск і, таким чином, подавати споживачам у мікрорайонах необхідну кількість гарячого теплоносія. Саме тому я акцентую, щоб ми зараз якомога менше кошт витратили на поточні ремонти. Нам треба акумулювати кошти, щоб, отримавши схему тепломодернізації, якнайшвидше приступити до її втілення.

У 2021 році на підтримку технічного стану КП «Теплоенергетик», зокрема на поточні ремонти, закладено 98 мільйонів гривень, зазначає міський голова.

Інакше можемо восени взагалі не ввійти в наступний опалювальний сезон, – наголошує він. – Але ефективність використання цих коштів вкрай низька, якщо ми просто підтримуємо підприємство у сьогоднішньому технічному стані.

Під час онлайн-наради представник експертної групи USAID Євген Глушак зазначив, що фахівцями розроблена багатофакторна модель, яка дозволяє виділити пріоритетні мережі з технічної, експлуатаційної та економічної точок зору, найближчим часом будуть визначені конкретні напрямки теплових мереж Кропивницького, що підлягають реконструкції, модернізації та перекладці.

Нагадаємо, в листопаді проводилися роботи з перепідключення обласного музею мистецтв до системи централізованого опалення. Раніше у музеї не розпочався опалювальний сезон через неможливість усунути порив трубопроводу під магазином SHELFI, збудованим просто на мережах теплопостачання, власником якого називають депутата міськради Кропивницького від «Перспективи міста» Рафаеля Санансаряна.

Також повідомлялося, що станом на кінець лютого минулого року споживачі Кропивницького заборгували комунальному «Теплоенергетику» майже 140 мільйонів гривень за спожите тепло.