Тарифна політика держави в 2021-му може позбавити Кропивницький розвитку

Якщо урядом не будуть запропоновані компенсатори втрат міського бюджету через підвищення вартості енергоносіїв для комунальних теплоенерго, Кропивницькому в 2021-му доведеться працювати не з бюджетом розвитку, а з бюджетом виживання.

Про це очільник обласного центру Андрій Райкович сказав сьогодні під час засідання сесії міської ради.

Ілюстрація. Світлина - tverezo.info
Ілюстрація. Світлина – tverezo.info

Він зазначив, що нова ціна газу для комунального «Теплоенергетика» в півтора рази перевищує ту, що була закладена під час формування міського тарифу на централізоване теплопостачання, також значно підвищилися ціни на електроенергію та водопостачання.

Якщо місцеві громади, місцеві бюджети не отримають адекватних рішень щодо врегулювання тарифів, або ж компенсаторів з державних коштів, – ДФРР, соцекономрозвитку, будівництва доріг, – то ми повинні будемо покривати збитки тепловиків ресурсом бюджету розвитку, – наголосив Райкович. – Попереду ще три місяці опалювального сезону. Загальні збитки прогнозуються, прораховуються в межах 160 мільйонів гривень. Це половина бюджету розвитку. Про який рух вперед, про які інфраструктурні, соціальні, освітні, медичні, культурні об’єкти, про які дахи й двори ми можемо в такій ситуації говорити й планувати? Тим більше, що в січні міський бюджет вже недоотримав майже 30 мільйонів гривень…

Міський голова зазначив також, що держава знайшла 1,4 мільярда гривень на погашення різниці в тарифах приватним обленерго.

То чим гірші комунальні теплогенеруючі підприємства? Скрізь живуть українські громадяни, які заслужили на справедливість, – зокрема сказав Райкович.

Під час засідання депутати міськради затвердили текст звернення стосовно заходів, які дозволять знизити тарифи зокрема на газ та електроенергію для населення та комунальних підприємств. Повний текст документу, який мають направити президенту, голові Верховної Ради та прем’єр-міністру України, приводимо нижче.

Депутати Кропивницької міської ради глибоко стурбовані і поділяють занепокоєння мешканців територіальної громади через різке необґрунтоване підвищення цін на природний газ та електричну енергію.

В умовах тривалого карантину через коронавірус, обмеження діяльності малого та середнього бізнесу, як наслідок, зростання рівня безробіття, суттєвого зменшення фінансових можливостей місцевого самоврядування, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), у грудні 2020 року прийнято низку постанов, якими встановлено непомірно високі ціни і тарифи.

Значне підвищення цін/тарифів на природний газ та електроенергію перетворюється на чинник дестабілізації ситуації, веде до зростання соціальної напруги серед мешканців територіальної громади.Така ситуація вже спровокувала соціальний вибух, який призвів до масового перекриття доріг, інших акцій протесту, у тому числі на площі перед міською радою, резонансних публікацій в соціальних мережах, надходження значної кількості звернень від громадян.

Навіть тимчасові кроки уряду у вигляді встановлення граничної ціни на газ для побутових споживачів із 01 лютого 2021 року на рівні 6,99 грн/м3 на період дії карантину до 31 березня 2021 року не врятують ситуацію.

Здорожчання природного газу, електроенергії призводить до зростання собівартості виробництва теплової енергії, ускладнення роботи підприємств теплоенергетики через зростання заборгованості перед газопостачальними та іншими підприємствами-надавачами послуг.

Невпинне зростання цін на природний газ, електроенергію також призводить до зниження матеріального добробуту значної частини громадян, до суттєвого збільшення боргів населення за спожиті послуги, що вкрай негативно впливає на результати фінансово-господарської діяльності підприємств комунальної теплоенергетики, ставить їх на межу зупинки.

Всі ці фактори призводять до необхідності коригування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, що вкрай негативно сприймається населенням.

Населення і бізнес вимагають від влади встановити мораторій на підвищення будь-яких цін/тарифів на природний газ та електроенергію.

Україна володіє достатнім потенціалом для забезпечення населення і теплоенергетики природним газом та електроенергією власного виробництва за доступними цінами.

Для початку необхідно ліквідувати корумпованість, непрозорість та неефективність в енергетичній галузі України, провести реальні реформи.

 

Враховуючи зазначене, ми звертаємося до Президента України і Верховної Ради України щодо розгляду можливості введення мораторію на підвищення цін/тарифів на природний газ та електроенергію з внесенням відповідних змін до чинного законодавства України.

Звертаємось до Кабінету Міністрів України стосовно:

1) ухвалення рішення про спрямування на потреби населення та теплопостачальних підприємств природного газу українського видобутку із підземних сховищ за собівартістю з мінімальним рівнем рентабельності, що дозволить зменшити ціни на природний газ і відповідно тарифи на виробництво теплової енергії;

2) скасування постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1325 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 р. № 483”;

3) вжиття відповідних заходів щодо зменшення тарифів на послуги розподілу, транспортування природного газу та тарифів на послуги з розподілу, постачання і передачі електричної енергії шляхом призупинення (скасування) дії відповідних постанов НКРЕКП, прийнятих у грудні 2020 року;

4) надання доручення НКРЕКП на проведення аудиту та детального аналізу тарифів на розподіл електроенергії та природного газу електророзподільними та газопостачальними компаніями;

5) посилення заходів соціального захисту населення в умовах стрімкого зростання цін на газ, електроенергію, зокрема, врахування Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України під час внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” збільшення обсягів видатків на субсидії та пільги для оплати житлово-комунальних послуг населенню та повернутись до умов та формули нарахування субсидій для українських домогосподарств, які діяли до травня 2018 року;

6) відкликання проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг» (№ 3613).

Про результати розгляду звернення просимо проінформувати депутатів Кропивницької міської ради.

Нагадаємо, міняти теплові мережі в Кропивницькому в рамках партнерського проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) щодо розробки сучасної стратегії системи теплозабезпечення обласного центру планують почати вже цьогоріч.

Світлина на головній – “Укрінформ”