Етнографічний проєкт «Баба Єлька» збирає кошти на «Смачну Кіровоградщину»

Щоб видати книгу традиційних кулінарних рецептів, зібраних під час експедицій у 64 села Кіровоградської області протягом 2018-2021 років, потрібно 60 тисяч гривень.

Якщо сума буде зібрана, ще стільки ж буде надано фондом «Відродження». За словами співзасновниці проєкту Баба Єлька Інни Тільнової, видання не є комерційним, але на друк тисячі примірників потрібно 100 тисяч гривень, також має бути оплачена робота дизайнера. На момент публікації зібрано 12,3 тисячі.

Наразі записи, які лягли в основу збірки, розшифровані, відібрано ілюстрації, розроблено дизайн книги, триває робота над макетом та з перекладу текстів англійською мовою
Наразі записи, які лягли в основу збірки, розшифровані, відібрано ілюстрації, розроблено дизайн книги, триває робота над макетом та з перекладу текстів англійською мовою
Отримати розгорнуту інформацію про проєкт та зробити посильний внесок від 1 гривні можна, перейшовши за посиланням, та натиснувши на кнопку «Фондувати». За умови внеску від 50 гривень можна також обрати подарунок від проєкту

За два роки ми зібрали 570 пісень, майже 600 старовинних речей, світлин, які стали основою етнолабораторії «Баба Єлька», записали десятки усних історій, а ще – близько сотні рецептів, які ми називаємо «кулінарними діалектами» Кіровоградщини, – йдеться на сторінці збору коштів на платформі biggggidea.com. – Розпитуючи респондентів про страви, популярні в їхніх сім’ях на початку ХХ століття, ми зрозуміли, що майже нічого не знаємо про кулінарні діалекти рідного краю. Особливий «смак» ще й у тому, як про це розповідають наші респонденти – живою розмовною «сільською» мовою, яка заворожує і повертає в дитинство. Ми вирішили зібрати всі ці спогади під однією обкладинкою. Це не книга рецептів. Це щось більше, принаймні для нас. Це історія про ідентичність, про особливу регіональну гастрокультуру, спадкоємність. Це історія про рідне… Кожна страва водночас і звична, і унікальна. Унікальні й люди, які ділилися цими рецептами. Саме тому в збірці ми вирішили подавати рецепти у тій формі, в якій вони до нас потрапляли: цитуючи респондентів, зберігаючи діалектизми, інколи без чітких мірок, проте зі словами «пучка», «дрібка» чи «жменька». Інколи двома-трьома словами, а інколи розгорнуто і літературною мовою.

Видання буде проілюстроване світлинами фотографів Олександра Майорова та Майкла Ендрюса та доповнене інтерактивними елементами – QR-кодами, що ведуть до монологів респондентів проєкту «Баба Єлька».

152126996_3469223769853971_6114847772227347454_o

Це не стандартна кулінарна книга, – також зазначається в описі ініціативи. – Це уривки з експедицій, розшифровані диктофонні записи, набрані на комп’ютері записи із зошитів та листів. Наприклад, окрема експедиція була присвячена поїздці у майже зникле село Хайнівку, де одна з двох останніх жителів – Тетяна Андріївна Чумаченко 1939 р.н. вчила нас випікати хліб у печі… Ми поїхали в це село на світанку, а поверталися на заході, привізши до Кропивницького по теплій паляниці.

Майстерклас з випікання хліба від Тетяни Андріївни Чумаченко 1939 р.н. – однієї із двох жителів Хайнівки Олександрівського району. Експедиція відбулася 11 вересня 2020 року. Відео Aleksandr Maiorov

Нагадаємо, торік співачка з Кропивницького YELKA (Світлана Буланова) з піснею «Оддавала мати дочку» увійшла до топу новинок українських хітів за версією MVUA – спільноти на підтримку української музики. Оригінал був записаний в селі Липняжка Добровеличківського району в рамках проєкту «Баба Єлька», аранжування зробив музикант і композитор Максим Величко («Весняний галас», Inside The Sound, Up And Up coverband , Floyd UA, TeaInSaharaCoverband, ModernRockEnsemble, Karfagen).