Комунальному "Теплоенергетику" арештували рахунок через борги збанкрутілого "Кіровоградтепла"

Замість компенсації збитків, які Кропивницький несе через непідвищення тарифу на тепло на тлі подорожчання газу, місто отримало арешт операційного рахунку комунального «Теплоенергетика».

Про це повідомив міський голова Андрій Райкович, зазначивши, що рахунок було заарештовано вчора виконавчою службою на виконання судового рішення на користь державного «Нафтогазу».

теплоенергетик

Формально позов стосується боргу в 178 мільйонів гривень, накопиченого у 2017-2018 роках дочірнім підприємством «Кіровоградтепло» товариства з обмеженою відповідальністю «Центр науково-технічних інновацій української нафтогазової академії» (ЦНТІ УНГА), яке з 2004 року орендувало в міста більшу частину теплогенеруючих потужностей, а наразі визнане банкрутом. Є Закон України, який регламентує, скільки треба сплачувати «Нафтогазу» від загального об’єму коштів, які надходять від населення у вигляді сплати за тепло. Арешту домоглися, щоб на користь «Нафтогазу» забрати максимум коштів. Ці дії ставлять під сумнів довіру до професійного діалогу, який відбувся на найвищому рівні. Президентом було поставлене завдання врегулювати проблему боргів теплокомуненерго, накопичених у попередні роки, та тих, які накопичуються зараз через те, що ціна на газ змінилася, а тарифи на тепло ми не підвищили, – йдеться в повідомленні.

У 2019 році міська рада розірвала договір оренди з підприємством «Кіровоградтепло», та об’єднала міське теплове господарство в одне комунальне підприємство, успадкувавши накопичені орендарем борги за газ – понад півмільярда гривень. Власником дочірнього підприємства київського ТОВ «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії» (ЦНТІ УНГА), яке орендувало потужності з 2004 року, є Олександр Ковалко, у 2018 – заступник голови правління, пізніше – голова секретаріату науково-технічної ради НАК «Нафтогаз України».

За даними відкритої бази реєстрових даних YouControl, наразі ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» перебуває на обліку в контролюючому органі як таке, що визнане банкрутом, та має податковий борг майже у 28 мільйонів гривень

У дописі зазначається також, що з січня газ коштує майже 11 тисяч за тисячу кубометрів, а в діючий тариф на тепло закладалася ціна в 7 тисяч. Через цю різницю з’явилася заборгованість «Теплоенергетика» перед «Нафтогазом», яка не може бути покрита навіть за стовідсоткових розрахунків населення. А рівень оплати за тепло населенням Кропивницького – нижчий за 90%.

Було зрозуміло, що, не піднімаючи тарифи на тепло, міста закінчать опалювальний сезон із збитками. Зокрема, для бюджету Кропивницького вони складуть біля 200 мільйонів. В лютому під час зустрічі представників Асоціації міст України, мерів обласних центрів, з прем’єр-міністром, представниками Кабміну, профільних міністерств, були досягнуті домовленості: з квітня до вересня держава мала віднайти шляхи компенсації цих збитків містам. Було підписано відповідний меморандум. Але замість компенсації ми отримали судовий арешт, – наголошує міський голова. – Як нам готуватися, проводити відновлювальні роботи? Рівень зносу комунальних мереж, котелень, насосного обладнання – понад 50%! Все місто перерите через аварії. Ми сподівалися, що з 15 квітня розпочнемо замінювати та ремонтувати мережі, не менше 100 мільйонів плануємо вкласти в ремонтні роботи. Інакше наступний опалювальний сезон просто не розпочнеться! І така ситуація не тільки в Кропивницькому, а й в інших містах України, такі ж борги за рахунок різниці в тарифах утворюються всюди.

За словами Райковича, в мерії чекають жорсткої оцінки дій «Нафтогазу» з боку Кабінету міністрів, і скасування згаданого судового рішення в законний спосіб.

Нагадаємо, за словами міського голови Андрія Райковича, якщо урядом не будуть запропоновані компенсатори втрат міського бюджету через підвищення вартості енергоносіїв для комунальних теплоенерго, Кропивницькому в 2021-му доведеться працювати не з бюджетом розвитку, а з бюджетом виживання.