Переважна більшість жебраків на вулицях Кропивницького є аферистами, - волонтер

80% людей, які просять милостиню на вулицях міста – аферисти, вважає засновник та очільник Кропивницького молодіжного форуму «Милосердя» та притулку «Будинок милосердя» Володимир Лєбєдєв.

Про це він повідомив у інтерв’ю Точці доступу. За словами Лєбєдєва, нині випадків шахрайства стало ще більше, оскільки через карантин багато людей лишилися без роботи, також дуже багато ігроманів і наркоманів.

safe_image

Нам часто дзвонять і говорять, що в одному або іншому місці з’явилися жінка чи чоловік, і просять милостиню. Найчастіше я рекомендую не заважати людині, бо вона «на роботі». Це як у актора, приміром, є робота, так само в таких людей, – каже волонтер.

Серед розповсюджених методів заробітку псевдонужденних він називає зокрема прохання грошей на квиток додому, на їжу, ліки або лікування.

Мав у кишені 150 гривень і витратив їх на ліки для однієї бабусі. Після цього пішов на зупинку і бачу, що ця бабуся знову зайшла в аптеку. Мене це здивувало. Подумав, може, не ті мазі купив, чи, може, вона ще щось хоче. Я пішов за нею і побачив, що вона вмовляє аптекаря взяти медикаменти назад і повернути їй гроші. До сьогоднішнього дня ця бабуся просить у центрі допомогти їй грошима на ліки, – розповідає Лєбєдєв. – Просять допомогти дитині, татові, дядькові… Починаєш уточнювати дані: в якій лікарні лежить, як прізвище лікаря. Відповідають, що ще не знають. Я говорю, що уточню сам. У відповідь чую обурення, чому я не вірю. Обіцяють принести довідки. Відповідаю, що вірю, але ми напряму співпрацюємо з лікарнями, тож гроші в будь-якому разі направлятимемо туди. Знову ж таки, відчуваєш, як людина губиться, починає плутатися в деталях… Буває, що приносять пакет довідок. Але, коли дивишся цю медичну документацію, бачиш, що цим довідкам по два-три роки. Може бути, що цієї людини, яка хворіла, вже немає живою, або вона вилікувалася, а родичі досі намагаються підзаробити на ній. Це як рулетка – хтось відмовить, а хтось дасть грошей, бо, зрозуміло, простіше просто дати певну суму, ніж перевіряти інформацію.

Щоб не потрапити «на гачок» до аферистів, волонтер рекомендує в жодному разі не давати прохачам гроші – краще запропонувати самому зробити потрібну покупку.

Якщо хочете купити їжу, купуйте і розгортайте упакування – інакше її здадуть назад, – каже Лєбєдєв. – на прохання людини ти купуєш квиток, автобус від’їжджає, вона віддає той квиток водієві і просить за нього хоч якийсь мінімум повернути. Його навіть ті 50 гривень на дозу рятують.

За його словами, людей літнього віку часто виганяють просити на вулицю їхні ж діти, отже, допомога небайдужих витрачається на утримання пияків і дармоїдів.

В поліції на запит видання уточнили: немає жодної статті, котра б забороняла людям жебракувати, існує лише кримінальна відповідальність за використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом, та втягнення неповнолітніх у заняття жебрацтвом. 
Якщо людина, яка займається жебрацтвом, шляхом обману (наприклад, прикидається хворим), заволоділа чужим майном, то її дії можна кваліфікувати як шахрайство. 

Нагадаємо, швидкі кредити, або мікрокредити, які останнім часом масово пропонують брати українцям буквально на кожному розі, обертаються гігантськими відсотками та шахрайством, від яких страждають навіть ті, хто ніколи не погоджувався «перехопити до зарплати».