Лікарні, площа, набережна, тепло: акценти бюджету Кропивницького на 2022-й

Минулого тижня міськрада ухвалила підготований бюджет Кропивницького на наступний рік. Про те, які з уже анонсованих великих проєктів з нього оплатять, ми запитали в очільника міста Андрія Райковича.

Найважливіше, за його словами – що із затвердженням річного кошторису громади гарантоване фінансування отримали освіта, медицина, житлово-комунальне господарство… Є гроші і на розвиток, зокрема й на чи не найбільш очікувані містянами об’єкти.

Набережну по лівий бік мосту реконструюють міським і державним коштом. Світлина - tyzhden.ua
Набережну по лівий бік мосту реконструюють міським і державним коштом. Світлина – tyzhden.ua
До бюджету Кропивницької міської територіальної громади в 2022-му має надійти 2,733 мільярда гривень – на 427 мільйонів більше, ніж у затвердженому в грудні минулого року проєкті бюджету на 2021-й. Витратити планують на 25 мільйонів менше, ніж заробити – 2,708 мільярда. Найбільшу питому вагу займають видатки на бюджетні програми

Це буде акцентовано вже під час ухвалення цільових програм, але ми запланували початок реконструювання першого етапу Набережної, – наголошує міський голова. – Другий будемо робити за рахунок державного бюджету. До кінця наступного року маємо отримати оновлену набережну від Великої Перспективної до Михайлівської по обидва береги Інгулу, біля спортшколи та «Сільпо». І центральна міська площа, площа Героїв майдану. Закінчиться проєктування в січні, необхідно буде замовляти, навіть виготовляти матеріали. Ми ж не можемо робити її з матеріалу, ще простішого, ніж там лежить. Ця пресована плитка недовговічна, та й не «парадна». Тільки будівельний сезон відкриється – орієнтовно в квітні, і ми розпочинаємо. Центральна площа матиме сучасний вигляд, який хотіли би бачити містяни.

За словами Райковича, продовжать покращувати і стан та зміст медичних закладів міста, передусім Центральної міської лікарні на Валах, нового стаціонару №2 на Салганних пісках, лікарні швидкої допомоги.

Медичний пакет передбачає фінансування послуг з лікування інфекційних захворювань, реабілітації хворих терапевтичного профілю. Ми використовуємо ці можливості, будемо продовжувати роботи з реформування та реконструкції закладу. Це вже передбачено, заплановано в бюджеті міста. Також у 2022-му будуть закінчені роботи із капремонту хірургічного блоку в лікарні швидкої медичної допомоги, він буде укомплектований сучасним обладнанням, уведемо в експлуатацію міську лікарню №2 в будівлі колишньої МСЧ-19.

Протягом року, що минає, в лікарні на Валах створено сучасне відділення легеневої терапії з реанімацією, заклад обладнано системою централізованої подачі кисню. Відремонтовано рентгенкабінет і приймальне відділення в лікарні швидкої медичної допомоги, виділені кошти на його обладнання. У колишній «рудівській» лікарні відремонтовані крівлі, для неї придбано новий рентген та кисневий концентратор. Детальніше про розвиток міської медицини в 2021-му – за посиланням

Пріоритети подальшого дорожнього будівництва озвучувалися неодноразово – передусім на 2022-й запланована друга черга оновлення однієї з головних магістралей міста – Вокзальної, яка включає ремонти тротуарів та решту благоустрою. Місто має вже готову документацію для виконання будівельних робіт на Промисловому в балашівській промзоні та Металургів у Новому.

Програму реконструкції міських доріг на наступний рік остаточно сформуємо, коли будуть наповнені змістом державні програми, сподіваємось на кошти дорожнього фонду та інших субвенцій.

Найскладніший і найдорожчий масштабний проєкт, який місто почне втілювати наступного року – модернізація системи централізованого опалення. Фахівці Агенції США з міжнародного розвитку готують проєкт, який дозволить зупинити найбільшу в місті, морально та фізичну застарілу й неефективну Південно-Західну котельню. У мерії, тим часом, готують оновлення для центральної частини міста.

Ми зараз у стадії розробки проєктної документації з реконструкції котельні на Андрія Матвієнка. Плануємо довести рівень генерації тепла нею до 30 мегават, і забезпечити центральну частину міста теплом, зупинивши нерентабельну ТЕЦ. Це кошти бюджету розвитку Кропивницького, в разі потреби будемо залучати кредитні кошти – інших джерел фінансування поки немає.

Кропивницький попередньо в черзі на виготовлення сучасних котлів для котельні на Матвієнка, яка замінить Теплоелектроцентраль. За планом, роботи включатимуть також прокладання нових мереж, якими тепло піде до її колишніх абонентів

Також у спецфонді міського бюджету-2022 передбачено субвенцію з державного бюджету на погашення накопиченої в попередні роки заборгованості з різниці в тарифах на опалення – мова про понад 309 мільйонів.

Ми оформили всі документи, комісія обласної адміністрації, сформована за завданням уряду, розглянула це питання, ми пройшли державний аудит, усі цифри підтверджені. Ми сподіваємось на відповідні рішення НАК «Нафтогаз», що нам спишуть борги за різницею в тарифах, які формувалися протягом тривалого часу.

Це рішення має припинити ганебну практику, коли щороку після закінчення опалювального сезону рахунки комунального «Теплоенергетика» заарештовує виконавча служба – блокуючи виплату зарплат, інвестиційну діяльність і розвиток підприємства. Коли вийдемо в «нуль», для цього більше не буде підстав, наголошує міський голова.