Псевдомінуваннями РФ намагається розхитати ситуацію в Україні зсередини, - СБУ

Більшість повідомлень про фейкові мінування в Україні надіслано користувачами інтернету, які перебувають на території суміжних пострадянських країн або на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

Про це повідомляють в СБУ за результатами заходів, вжитих для встановлення псевдомінерів, через діяльність яких зокрема в Кропивницькому нещодавно перевіряли низку торгових центрів.

Псевдомінери, про затримання яких у СБУ повідомили сьогодні, 21 січня
Псевдомінери, про затримання яких в СБУ повідомили сьогодні, 21 січня

Спецслужби РФ активно використовують псевдомінування об’єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури, як один із елементів гібридної війни, – йдеться в офіційному повідомленні Служби. – Мета спецслужб країни-агресора очевидна – створити умови додаткового тиску на Україну, посіяти тривогу та паніку в суспільстві. На жаль, такі інформаційно-психологічні спеціальні операції – реалії сучасних гібридних воєн, і ми маємо чітко це усвідомлювати.

Зазначається також, що до поширення хвилі псевдомінувань залучають громадян України, які діють з хуліганських мотивів чи заради розваги, не усвідомлюючи до кінця всі можливі наслідки. Зловмисники намагаються надсилати повідомлення з використанням програмного забезпечення, яке, на їх думку, забезпечує їм анонімність, йдеться в повідомленні.

Сьогодні, 21 січня, в СБУ заявили про затримання двох імовірних зловмисників, які можуть бути причетними до повідомлень про мінування. Псевдомінером гірничого коледжу в Кривому Розі вважають студента іншого місцевого коледжу. За версією слідства, той замовив мінування в адміністратора одного з російських закритих телеграм-чатів, що керується спецслужбами РФ.

Наразі такі чати, що надають «послуги» з організації псевдомінувань, використовуються країною-агресором як один із інструментів для штучного поширення панічних настроїв в Україні, – йдеться в повідомленні. – Анонімний лист про мінування відправили 20 січня на електронну пошту «гарячої лінії СБУ» та самого коледжу. Автор повідомлення представився «російським терористом» і вимагав 250 тис. грн викупу, «щоб теракту не сталося».

Іншого затриманого ймовірного зловмисника вважають причетним до серії «мінувань» у Мелітополі. За версією СБУ, той телефоном повідомив правоохоронцям, що нібито встановив вибухові пристрої по всьому Мелітополю, а першим «замінував» районний відділ поліції

За даними Служби, впродовж 2021 року її співробітники зафіксували понад 1100 завідомо неправдивих анонімних повідомлень, менш ніж за місяць у 2022-му надійшло понад 300. Жодне з них після ретельних перевірок не підтвердилось. З початку 2021 року встановлено 313 осіб, які здійснили псевдомінування.

В СБУ нагадують, що «анонімні терористи» будуть встановлені та притягнуті до кримінальної відповідальності за такими статтями Кримінального кодексу України:

ч. 1 ст. 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності) карається позбавленням волі від 2 до 6 років, а за повторний такий дзвінок може бути засуджено на термін від 4 до 8 років;

ч. 1 ст. 258 (терористичний акт) у разі загрози вчинення вибухів та інших дій, які будуть створювати небезпеку для життя та здоров’я людей або настання інших тяжких наслідків, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна, за повторний такий прояв – від 7 до 12 років з конфіскацією майна

Нагадаємо, 13 січня поліція перевіряла анонімні повідомлення про вибухівку у кількох торгівельних центрах Кропивницького – називали зокрема «Епіцентр», «Манхетен», «Плазму», «Сільпо», Depo’t та інші.