Мінські угоди: дезінформація Кремля в українських соцмережах

Тема мінських домовленостей у російській інтерпретації, зокрема постійні звинувачення України в їхньому невиконанні, є однією з ключових у кремлівських дезінформаційних кампаніях.

Про це пише Детектор медіа, зазначаючи, що в перші тижні лютого пропагандисти все частіше говорили про угоди в контексті потенційного військового наступу Росії на Україну.

Ілюстрація. Колаж - "Укрінформ"
Ілюстрація. Колаж – “Укрінформ”

Інколи їхні меседжі суперечили самі собі, зазначають автори дослідження, які з 1 по 14 лютого проаналізували понад 14 тисяч повідомлень дописи профілів, сторінок, груп та каналів у фейсбуці, ютьюбі, телеграмі та твітері, які розташовані в Україні або вказали своїм місцем розташування Україну – щоби краще зрозуміти тактику Кремля у просуванні мінських угод.

Мінські угоди — наріжний камінь мирного врегулювання війни. Принаймні, так розповідають прокремлівські користувачі в соціальних мережах, – зазначає видання. – Проте саме російські найманці регулярно порушують режим тиші в зоні бойових дій, порушуючи домовленості. Також, за твердженням українських експертів, мінські угоді в тому вигляді, в якому вони були прийняті у 2015 році, потребують уточнень та актуалізації. Багато в них і пасток Кремля для України.

Автори дослідження виявили п’ять ключових тематичних тез прокремлівських сторінок та каналів в українських соцмережах:

1. «Якщо не виконати мінські угоди, буде війна»

Підсумувати позицію прокремлівських сторінок та каналів в українських соцмережах можна їх же висловлюванням: «В общем, в этой игре третьего не дано: или выполнение Минских соглашений, или война». Крім того, писали про чітку дату, до якої Україна має виконати політичну частину домовленостей, — 1 травня 2022 року. З цього дня мешканцям окупованих територій Росія почне виплачувати соціальні виплати. Автори дописів стверджують, що таке розпорядження Путіна ставить Україні та Заходу дедлайн: «Затем уже будут возможны и другие шаги, включая признание ОРДЛО, а также и более интенсивная интеграция оккупированных территорий в экономику России, которая уже интенсифицировалась последние полгода».

2. «Захід і Росія змовилися проти України, щоби змусити запустити «Північний потік-2» та виконати мінські угоди»

Теорії змов, які поширюють прокремлівські сторінки та канали, вражають деталями та інтригами. Ключовою тезою є змова. Проте люди, держави та організації, які нібито стоять за цією змовою, постійно змінюються. Найпопулярніша версія — змовилися країни «колективного Заходу» на чолі зі США. «Полтора часа дед Байден принуждал патриота, торгующего сериалами с Россией, пойти на компромисс и выполнить Минские, но этого в релизах вы не найдёте… США, особенно Байден, принуждал к минским Петра, принуждает и Зе».

Часто зустрічаємо ширший контекст: нібито примушують не лише до мінських домовленостей, а й до нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом та запуску «Північного потоку-2». Тут бачимо безпрецедентний меседж для російської дезінформації. Мовляв, у змові зі США є Росія. Тобто вони настільки хочуть дискредитувати Байдена та США, що готові визнати, що теж займаються «зовнішнім управлінням»: «Информационная кампания в западных СМИ и военные учения согласованы в Большой сделке Байдена и Путина. Основная цель давления на Украину состоит в том, чтобы заставить Офис президента выполнять Минские соглашения».

3. «Порошенко — агент Кремля»

Однією з найпопулярніших і неочікуваних є прокремлівська теза, що Петро Порошенко нібито перебуває у змові з Путіним. Спершу з’являлись дописи про те, що саме п’ятий президент України підписав той варіант угод, якими українці зараз незадоволені. Пропагандисти закликають притягнути Порошенка до відповідальності, буквально «судить и сажать за государственную измену». Часто у грубій формі: «Меня умиляет, как этот подонок сейчас орет, что выполнять Минск — это преступление!».

Теорії змов трапляються і тут. Декілька анонімних телеграм-каналів стверджують, що політичний притулок, який Путін запропонував Порошенку, є умовою таємної угоди Офісу президента та Росії. Мовляв, Зеленський вже погодився на виконання мінських угод, але розуміючи, що таке рішення зустріне суспільний спротив, зокрема з боку «патріотів», він вирішив дискредитувати їхнього лідера.

4. «Китай хоче, щоб Україна виконувала мінські угоди в російській інтерпретації»

Загалом у риториці прокремлівських сторінок та каналів у соціальних мережах все частіше згадують Китай. Так, пояснюють, що насправді саме Китай є головним у всіх цих перемовинах. Адже з одного боку є Росія, яка намагається створити союз з Китаєм, а з іншого — США, які хочуть зберегти світове лідерство. Тому пропагандисти часто стверджують, що Україна є лише розмінною монетою для США: «Байден готов пожертвовать Украиной ради того, чтобы Путин занял нейтральную позицию в конфликте США с Китаем». Паралельно вони повторюють, що Китай і Росія — партнери. Тож Китай очевидно буде підтримувати Росію й тому трактуватиме домовленості в російській інтерпретації. На підтвердження своєї тези пропагандисти поширювали заяву міністра закордонних справ Китаю про необхідність повернення до виконання мінських угод.

5. «Допомога зброєю союзників України порушує мінські угоди»

Пропагандисти мають своє трактування мінських угод. Так, у продовження тези, що Україна з подачі «Заходу» готується до війни, пропагандисти вирішили прив’язати військову допомогу до мінських угод. Низка анонімних телеграм-каналів стверджує, що зброя, яку Україна отримує на знак підтримки від держав-партнерів, є прямим порушенням мінських домовленостей. Чи не кожну новину про літаки з військовою допомогою від Великої Британії, США, Канади, Чехії та інших союзників України супроводжували тези про порушення мінських угод. Хоча насправді, така військова допомога ніяк не стосується мінських угод

Загалом бачимо, що пропагандисти намагаються максимально заплутати українців щодо мінських угод. Розуміти тонкощі угод і так непросто, тому пропагандисти максимально додають туди дійових осіб та власних трактувань, щоб їх було важче зрозуміти, де все ж зрада, перемога чи компроміс. Крім того, непокоїть кількість теорій змов і так званих інсайдів, більшість яких спрямована на дискредитацію міжнародної підтримки України, – резюмує видання.

Нагадаємо, росЗМІ брешуть про українців зокрема й з олімпійського Пекіну – інтернет-версія російської газети «Спорт-Експрес» оббрехала українських журналістів, які працюють на зимовій Олімпіаді.

Світлина на головній – euvsdisinfo.eu