«Агроекспо-2017»: рекордна площа плюс Вірастюк

“Україна-Центр”

П’ята, ювілейна, агротехнологічна виставка «Агроекспо», яка пройде в кінці вересня, буде втричі більше за інші, що діють в Україні. Які ще рекорди можуть бути поставлені в цьому році, на яких «дріжджах» зростає проект і який приносить прибуток, нам розповів його автор, голова галузевого об’єднання «Украгромаш» Павло Штутман.

26061726

Для початку – трохи цифр. Загальна виставкова площа «Агроекспо» перевищить 100 тисяч квадратних метрів, в 2017-му стануть більшими і відкриті, і закриті майданчики. На нові місця в павільйоні перебереться автомобільна експозиція «Автоленд». Закінчено будівництво капітального конференц-залу на 300 сидячих місць, є ще два менші – тут будуть проходити заходи насиченої ділової програми. На тисячу з гаком квадратних метрів збільшена площа тваринницького павільйону. Всього в країні тільки 2 подібних – весняно-літня «Агро» і осіння «Інтерагро», обидві – в Києві. Наша вже в три з гаком рази більше, ніж інші, їхній максимум – 30 тисяч «квадратів». Але місця всім бажаючим взяти участь не вистачає вже сьогодні.

– Сьогодні ми вже деяким претендентам на участь у виставці відмовляємо, – констатує Штутман. – Беруть 300 (квадратних метрів. – авт.), Хочуть 600 – вже немає. Справа в концепції виставки, ми не заробляємо гроші, ми створюємо зручний майданчик для українських аграріїв, з одного боку, і для виробників сільськогосподарської техніки і торговців нею – з іншого. Розміри виставки і вартість площі дозволяють показати всю свою техніку або її частину, новинки, будь-якому маленькому заводу з невеликою виручкою, який тільки розкручується. Він може взяти стільки, скільки йому необхідно. Особливо гостро стоїть питання широкозахватної техніки. На сьогоднішній день тільки на «Агроекспо» площа дозволяє повноцінно показати машини з 16 або 21 метрами захвату – вони більш продуктивні, один механізатор працює за трьох. В Україні поля великі, вони дозволяють використовувати таку техніку.

– За рахунок кого розширюється виставка? Чи можна сприймати її зростання як сигнал про те, що сільськогосподарське машинобудування в країні – на підйомі?

– На жаль, державі в особі керівників економікою, на мій погляд, до цих пір були малоцікаві такі складні галузі, як машинобудування. В результаті ми майже втратили комбайнобудування, Україна дуже мало виробляє тракторів, притому вони не того технічного рівня. Всього в країні за минулий рік було продано на 40 мільярдів гривень техніки, і з них тільки на 6 мільярдів – техніка, яка виробляється в Україні, здебільшого посівна і грунтообробна. Це величезна можливість для зростання, тільки треба серйозно займатися. Адже машинобудівні заводи не будуються навіть в межах правління одного президента – вони створюються десятиліттями іноді. Можна вивіску повісити, але це не буде підприємство, яке випускає 10 або 20 тисяч тракторів на рік. Крок за кроком, поступово. Не так, що одна влада зносить все і здає на металобрухт, а наступна швиденько все відтворила. Такого не буває. Якраз небажання займатися складними і важливими речами призводить до того, що ми втрачаємо можливість робити те, що роблять високорозвинені країни. Підтримка тракторобудування та комбайнобудування і увага до них необхідні з боку держави – без цього важко уявити їхнє майбутнє. А цей ринок сьогодні, ще раз – близько 35 мільярдів гривень. Він збільшується у своїй вартості і привертає західні компанії, вони звикли боротися на всіх ринках, і нашим вони не поступляться навіть нам самим. Треба зауважити ще, що більшість західних урядів компенсують або повністю, або частково участь в міжнародних виставках національним експортерам, чого немає у нас.

– Я правильно розумію, що виставка збільшується за рахунок операторів імпортної техніки?

– Ні, збільшують і вітчизняні, і імпортні. Але, звичайно, активніше сюди виходять нові західні бренди, дуже непогані. Тому і була з ініціативи асоціації «Украгромаш», Міністерства аграрної політики та інших організаторів створена ця виставка, щоб ми отримали рівні можливості. Наприклад, ті ж київські виставки були вже не по кишені українським учасникам. За останні 5 років ситуація покращилася, наші компанії зміцніли, перш за все ті, які виробляють посівну, грунтообробну техніку, техніку для захисту рослин. Мені приємно усвідомлювати, що це відбувається зокрема й завдяки створенню такого незалежного майданчика, який не обмежений «майновим цензом». При доларі по 8 максимальна ціна квадратного метра була близько 70 гривень і спускалася до 30 за принципом «більше орендуєш – дешевше береш». Сьогодні – максимум 160 гривень і спускається до 80. Було 9 доларів, стало 6. Хоча на сьогоднішній день кількість відвідувачів зовсім інша, умови зовсім інші, активність зовсім інша. Така у нас провінційна концепція. У столиці – мало землі і багато грошей, у нас – навпаки.

– 5 років – перший серйозний ювілей, які віхи, зарубки для себе поставили або готуєтеся поставити в зв’язку з цим?

– Ну ось, 5 років – 100 тисяч метрів. Я вважаю, це серйозно. Подивимося, скільки буде відвідувачів в цьому році. Спочатку я навіть собі не уявляв, що ми зможемо в три рази обігнати інших. Ми вже перевищили те, що планували, і, я так думаю, в наступному році буде більше – площі дозволяють. Коли ми побудували тваринницькі павільйони, нам було складно їх заповнити – люди не знали, компанії не знали, наскільки це цікаво. На сьогоднішній день вони заповнені, і були заповнені ще два місяці тому. Це підстьобує бізнес, адже кожен показує найкраще – і «Джон Дір», і «Нью Холланд», і завод «Ельворті». Ми не говоримо: «У нас є великий посівний комплекс, але нам його ніде поставити, тому ми вам зараз розповімо». Великий плюс дають польові демонстрації – вони на сьогоднішній день користуються величезним успіхом і з боку компаній, і з боку аграріїв. Вони дивляться, як техніка безпосередньо працює, як вона розкладається, в цьому середовищі можна поговорити – така тусовка відбувається, все в одному місці. І можна піти потім поїсти разом простої недорогої їжі, це все народне, містечкове, душевне. У нас діє «Покровський ярмарок», я його з задоволенням відвідую. Це такий, реальний сільський колорит – не міські жителі переодяглися і демонструють. Ні. Реальні жителі сільської місцевості, цей колорит збережений, пронесений крізь століття. Це завжди дуже цікаво. Я рекомендую подивитися ролик на Youtube і про саму виставку, і окремо про «Покровський ярмарок».

– Ви нічого не сказали про прибуток – виставка вже почала його приносити?

– Ніякого прибутку немає, навпаки, є окремі статті витрат, які ми не окупаємо. Не стоїть мета, щоб вона приносила прибуток, мета – створити гарне середовище. Якщо ми почнемо рахувати прибутки, «Агроекспо» перейде в формат ось цих «камерних» виставок, де один квадратний метр у павільйоні може коштувати 200 євро. І, знову ж таки, наші сільгоспмашинобудівники залишаться без площадки, де можна показати свою техніку. Аграрії теж втратять майданчик, де вони зможуть побачити всі і зробити правильний вибір.

– Що принципово нового побачимо на «Агроекспо-2017»?

– Побачимо шоу Василя Вірастюка. Його організатори погодилися взяти участь і поставити черговий рекорд України, або світовий, на нашому майданчику, пересуваючи сільськогосподарську техніку. Українські богатирі на українській землі будуть рухати техніку, яка змушує цю землю народжувати.

– У минулому році були проблеми з розміщенням гостей виставки, у цьому зв’язку є якісь зрушення?

– Весь доступний для найму житловий фонд обласного центру разом з допоміжним – базами відпочинку і т.п., вміщує до 1000 осіб на добу. Це я ще трохи перебільшив. Знам’янка, Олександрія, Гусарське урочище – все здається, що тільки можна. В принципі Кривий Ріг ми теж вказували, і Черкаси. Немає ближче нічого. Я коли в Ганновері зупиняюся (де проходить найбільша в світі агропромислова виставка Agritechnika. – авт.), це теж або приватні квартири, або кілометрів за 60. І потім по заторах як мінімум дві години добираєшся. У нас, ми бачимо, невеликі готелі з’являються, люди готуються – ціна на час проведення виставки зростає. Наскільки мені відомо, я не перевіряв, але кажуть, що на цей рік всі готелі вже заброньовані. У минулому році, крім комерційного фонду, було здано ще 180 приватних квартир – це те, що ми порахували через дилерів. За експертними оцінками, люди заробили тоді в середньому десь 900 гривень за квартиру, близько 500 тисяч гривень приблизно в цілому заробили додатково наші громадяни. Нам приємно, що наш проект дав їм таку можливість. Крім того, розвивається інфраструктура. Є такий анекдот, а може, і правда, що високопоставлені люди їхали до нас на виставку в минулому році і, як то кажуть, зламали собі колеса. Цю дорогу на сьогоднішній день привели в порядок – це ще не європейська траса, але я вчора доїхав з Києва за 2,5 години. Раніше швидше 4 годин – ніяк.