“Батьківщина” як бізнес: металобази замість житла для АТОвців?

Під час останньої скандальної сесії Кіровоградської міської ради депутатам від “Батьківщини” майже вдалося розпочати процес отримання біля 3,5 гектарів міської землі під бізнес-об’єкти. “Чому не віддати цю землю АТОвцям?” – запитують члени Громадської ради при мерії.

Після зустрічі з членами правління Громадської ради міський голова Андрій Райкович ветував два проголосованих депутатами рішення – №№489  і 490 про затвердження земельних ділянок площею 1,43 та 1,97 га по вул. Волкова в обласному центрі, право оренди на які набувається на аукціоні. Формальною підставою для цього, згідно матеріалам Центру медіарозслідувань “Прозоро” стало те, що проекти рішень не були завізовані на стадії підготовки, а відтак, не були опрацьовані профільним управлінням міської ради. Тобто, добір земельних ділянок було здійснено без урахування плану зонування території Кіровограда. Це дуже розповсюджене порушення, яке довгі роки супроводжувало дерібан комунальної землі та власності. В результаті сьогодні в обласному центрі тліє ціла низка земельних конфліктів, у яких представники місцевої громади простистоять приватним забудовникам.

З’совувати, яким чином документ пройшов земельну комісію, був винесений до сесійної зали та навіть проголосований частиною депутатів, скоріш за все, буде службова перевірка, цілком можливо – із залученням сектору протидії корупції. Але то вже деталі технічні, адже імена зацікавлених людей відомі. Хоча у самих рішеннях не зазначено, хто саме має отримати ділянки в оренду строком на 49 років (у кращіх кіровоградських традиціях), проте у тексті порядку денного IV-ї сесії в графі біля відповідних номерів були вказані назви підприємств ПП “Технокомплектсервіс” та ТОВ “Укр Апекс Груп”. Їх вважають пов’язаними з міськими депутатами з фракції “Батьківщина” Олександром Цертієм та Юрієм Гребенчуком.

Вважають, скоріш за все, неспроста. Зокрема, у відкритій базі youcontrol.com.ua є інформація про ПП “Технокомплектсервіс” з номером ЄДРПОУ 37503095. У якості єдиної уповноваженої особи та кінцевого бенефіціарного власника підприємства вказаний Сороквашин Михайло Іванович. Згідно даним тієї ж бази, людина з таким же прізвищем, іменем та по батькові з 26 листопада минулого року є керівником та підписантом компанії “Кіровоградський будівельний альянс“, ЄДРПОУ 33878089. А її засновниками та власниками є Олександр Миколайович Цертій та Юрій Федорович Гребенчук.

Отже, двоє депутатів від “Батьківщини” зі спільним бізнесом, схоже, “поклали око” на 3 з гаком гектари міської землі. Той факт, що право оренди на ці ділянки за цими ж паперами набувається через аукціон, переможці якого, виходить, вже відомі, сам по собі викликає багато питань.

Все це змушує по-новому глянути на ситуацію у міськраді, де частина представників так званого “демократичного табору”, в першу чергу – “Батьківщини”, віднедавна, саме після IV сесії, позиціонують себе як опозицію до мера. Який заветував сумнівне земельне рішення. Власні джерела нашого сайту у міськраді стверджують, що тоді ж на порядку денному стояло й питання про приватизацію 7 об’єктів комунальної власності, на які нібито претендують структури, близькі до ще одного представника “Батьківщини” – бізнесмена Романа Розгачова. Отже, справа, скоріш за все, не в політиці, а у бізнес-інтересах та апетитах новітніх опозиціонерів.

4395dd8faf48cd22f57fe33387e8e69d
Зліва направо: Олександр Цертій, Юрій Гребенчук та Роман Розгачов

На користь цього припущення говорить і нещодавнє партійне ж минуле згаданих депутатів з партії Тимошенко. Так, той же Розгачов, як і його колега по фракції та сусід по лаві у сесійній залі Дмитро Терзов, у 2010 році обирався до міськради від Партії регіонів. А партнери по бізнесу Цертій і Гребенчук ще на початку минулого року входили до ради обласної організації “Народного фронту”, яку на Кіровоградщині очолює нардеп Олександр Горбунов. До останнього теж є незручні земельні питання – наприклад, про те, яким чином була свого часу отримана земля під ресторанним комплексом “Тиха гавань” у захисній смузі річки Сугоклеї на теріторії Парку Перемоги (“Міський сад”) в обласному центрі. Простий здоровий глузд каже про те, що навряд чи бізнесмени з лав двох ідеологічно протилежних політсил влилися у третю, яка мала шанси на потрапляння у раду, для того, щоб займатися чистою політикою.

В цьому сенсі вже можна казати про певну спадковість у Кіровоградській міськраді – саме після перемоги тоді ще Блоку Юлії Тимошенко на місцевих виборах 2006 року почався масштабний земельний дерибан сотень гектарів землі в обласному центрі, наслідки якого прокуратура, поліція та громадські активісти намагаються мінімізувати по сьогодні.

Наостанок – ще про спірні ділянки на Волкова. Вони належать до земель промисловості, що перебувають у запасі. Якщо “аукціон” з заздалегідь відомими переможцями все ж відбудеться, на ній, скоріш за все, розташуються металобази – саме цим бізнесом, зокрема, займаються новоспечені батьківщинівці. Для того, щоб віддати ці 3,5 га АТОвцям, як пропонують у Громадській раді, треба змінювати цільове призначення землі. Процес клопіткий, але міські посадовці в минулому не раз доводили, що немає нічого неможливого, коли комусь “дуже треба”…

Фото – http://kavyn.kr.ua/