Без адміністрацій, але з плюсами

Добровільність об’єднання українських громад рано чи пізно закінчиться, потім тих, хто не поспішав «укрупнюватися» сам, об’єднають, згідно перспективним планам, – ймовірно це почне відбуватися наприкінці 2019 року.

ab03a78-decentralizacia2

Про те, що буде з районами, існування яких в теперішньому вигляді втрачає сенс з ходом децентралізації, хто і чому сьогодні тихо саботує реформу, та інші деталі її ходу розповів керівник Кіровоградського центру розвитку місцевого самоврядування Олег Яременко.

В кінці квітня перші вибори повинні відбутися ще в трьох об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) Кіровоградщини. Це Дмитрівська в Знам’янському, а також Новопразька і, нарешті, Приютівська в Олександрійському районі. Створення останньої супроводжувалося скандалами, бійками і навіть підпалами, блокувалося через суди. Причому позивачами виступали в тому числі і люди, які взагалі не проживають на території майбутнього об’єднання. Все це пов’язували з нібито бажанням олександрійської міської влади долучитися до майбутнього зрослого фінансування з одного боку і з іншого – небажанням сіл і селищ, що об’єднуються, ділитися ними з містом, де доходи бюджету на душу населення – серед найнижчих в області.

За словами Яременка, більшість перешкод, що виникають сьогодні на шляху реформи, носить суб’єктивний, кажучи простіше – «шкурний» характер. Зокрема, районні ради просто не можуть бути прихильниками об’єднання громад – тому що ті неминуче перетягнуть на себе частину коштів районного бюджету.

В Україні вже майже 20 районів, де вся територія охоплена об’єднаними громадами, і там голова районної ради та бухгалтер удвох залишилися працювати, і на свою зарплату просять коштів у самих ОТГ, – пояснює глава центру.

Крім того, він вважає, що більшість діючих сільських голів забувають про інтереси людей і територій на догоду особистим інтересам – в силу простого небажання йти на нові вибори. Доходить до того, що за відсутності представників «з центру» на загальних зборах вони розповідають людям про те, що об’єднання – це ті ж колгоспи, які нічого доброго нікому не принесуть. Для розуміння, прогнозоване зростання доходів місцевого бюджету на душу населення в трьох громадах, у яких вибори пройдуть у квітні, – в 1,5-2 рази. В першу чергу за рахунок того, що в їхній скарбниці залишатиметься 60% податку на доходи фізичних осіб.

Також ОТГ отримують право самостійно розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Крім економічної вигоди – надходження від її оренди йтимуть до бюджету громад, – це значно спростить отримання і оформлення земельних ділянок для громадян.

Що ж до районів, то їх, по-перше, неминуче стане менше, а по-друге, дуже скоро це будуть вже зовсім інші, відповідні європейським зразкам організаційна структура та повноваження, хочеться того окремим сьогоднішнім керівникам на місцях чи ні.

Територія України налічує більше 500 районів. Пройде територіальна реформа, кількість районів скоротиться в 3-4 рази. На території нашої області передбачено створення трьох районів – Кіровоградський, Олександрійський та Західний. Деякі речі, такі, як охорона здоров’я другого рівня і так далі, все одно повинні будуть базуватися на форматі району. Госпітальні ради, госпітальні округи… Нас очікує адміністративна реформа, яка передбачає ліквідацію таких органів, як обласні та районні державні адміністрації. На рівні майбутніх укрупнених районів і областей працюватимуть, швидше за все, префекти. Це французька модель, – пояснює Яременко.

Згідно філософії реформи, влада на місцях перейде місцевим же радам, виконкоми яких будуть виконувати функції адміністрацій. Префект, представник президента, буде спостерігати за юридичною правомірністю тих рішень, які будуть прийматися місцевими радами. Він буде мати можливість призупинити рішення і подати в суд.

Це станеться тоді, коли переважна більшість територій України перейдуть у формат ОТГ. Якщо сьогодні це 31%, то я думаю, що до кінця року цей показник сягатиме 50%. У 2020 році, вже прем’єр-міністром задекларовано, що вибори до місцевих рад будуть проходити на новій територіальній основі, – констатує керівник.

Тобто до 2020 року на місцях ми будемо вибирати тільки керівників, ради та старост в ОТГ. Зараз у Верховній Раді вже лежить законопроект, яким передбачено ліквідацію тих районів, де вся територія або більше 50% охоплено ОТГ.

фото – http://agroportal.ua