Вбивство Тесленко: винних знову немає

“Україна-Центр”

Одного з двох засуджених за подвійне вбивство у 1990-х, яких знову обвинувачують у навмисному вбивстві, схоже, шукали вдома у місцевих «авторитетів», і навіть у помічника голови обласної ради. Чому саме там? Можливо, відповідь на це питання проллє світло і на цілу низку інших…

Справа про вбивство генерала податкової служби Володимира Тесленка, скоєне в Кіровограді позаминулої весни, знову слухається у першій інстанції. Суд присяжних один раз вже засудив обох обвинувачених у ньому до довічного ув’язнення. Колегія апеляційного суду в складі суддів Деревінського, Ткаченко і Онуфрієва, рішенням, що не підлягає оскарженню, скасувала вирок, посилаючись на… філологічне тлумачення обвинувального акта прокуратури.

«З текстуального, граматичного (філологічного, лексичного) тлумачення змісту обвинувального акта … колегія суддів вважає, що викладені в обвинувальному акті відомості … складають зміст письмового повідомлення про підозру, а не зміст звинувачення», – зокрема, йдеться у тексті.

Перед тим як оголосити це неоднозначне рішення, суд після 8 місяців слухань раптом пішов на двотижневу перерву на самому «фініші», вже в ході дебатів. Втім, колегія визнала, що підстави для підозри у скоєнні злочину все-таки є, і повернула справу на повторний розгляд до першої інстанції. Новим складом суду.

Яким чином філологічне тлумачення прокурорського «папірця» здатне перекреслити два роки слідства і судового процесу, допитів, слідчих експериментів і експертиз – сказати складно. Тим часом джерела, близькі до системи юстиції, стверджують, що такої здатності у сучасних українських реаліях воно цілком могло набути, наприклад, за «неправомірну вигоду» у розмірі 120 тисяч неукраїнських грошей. Потерпілий у справі – син загиблого – подав на головуючого суддю Сергія Деревинського скаргу до Вищої дисциплінарної комісії суддів України. Поки – без відповіді.

Нагадаємо, двоє мешканців обласного центру, довічний вирок яким скасувала апеляція, вже мають за спиною по кілька судимостей. Восени 1997 року саме вони влаштували стрілянину у казино-барі «Гефест» (сьогодні – нічний клуб Rasputin). Загинуло двоє, поранено ще четверо людей, злочинці зникли і були пізніше затримані в іншому регіоні. У 1999-му суд визнав їх винними за кількома статтями, від незаконного зберігання зброї до умисного вбивства при обтяжуючих обставинах – і засудив одного до 12, а другого – до 15 років в’язниці. Для обох судимість і вирок були не першими.

Вже відбувши свої терміни, у травні 2014 року в кіровоградському клубі «Джунглі» вони вступили у побутовий конфлікт з податківцем, який там відпочивав, почалася бійка. Все це зафіксували камери спостереження. Тесленко був знайдений неподалік лежачим на тротуарі, і, не приходячи до тями, помер у приймальному покої обласної лікарні. Крім численних синців і саден на обличчі, голові, грудях, зап’ясті, коліні і гомілці, судово-медична експертиза виявила перелом хрящів носа, крововиливи у м’які тканини голови з внутрішньої поверхні в лобно-тім’яній та обох скроневих областях, а також під м’які оболонки головного мозку лівої скроневої частки.

15_убийство_Тесленко

Встановити особи підозрюваних, маючи на руках записи камер спостереження і свідчення очевидців, для слідства не склало труднощів. У судовому процесі кожного з обвинувачених захищало по два приватних адвоката. Питання про те, наскільки це могли собі дозволити люди, які всього пару-трійку років як перебували на волі після більш ніж десятирічних термінів, один з яких до того ж багатодітний батько, залишилося відкритим. Багато джерел, зокрема й самі обвинувачені, говорили про їхні зв’язки з кримінальним світом.

У матеріалах кримінального провадження у справі про вбивство генерала Тесленко можна знайти відомості про обшуки, які проводилися в ході слідства. Тоді ще шукали одного з підозрюваних – другий вже був затриманий.

Один з обшуків проводився у громадянина Ковтуненко Ігоря Володимировича. Людина з точно такими ж прізвищем, ім’ям та по батькові балотувалася в 2014-му в народні депутати в 100-му окрузі Кіровоградщини, є головою регіональної організації «Спілки офіцерів України», учасником місцевої «Самооборони» і згадувалася у ЗМІ в якості помічника голови Кіровоградської обласного ради Олександра Черноіваненка. Відповідно до даних, поданих до ЦВК, “цей” Ковтуненко є комерційним директором ТОВ «Наука» та членом політичної партії «Батьківщина». Згідно з даними відкритих джерел, Ігор Володимирович Ковтуненко також є одним із засновників ТОВ «Група технології онлайн» і ТОВ «Спецавіасервіс», зареєстрованих в обласному центрі.

Згідно з матеріалами справи, приблизно в той же час обшуки проводилися також у громадян Віктора і Володимира Кліменкових. У березні цього року одне з місцевих інтернет-видань повідомило з посиланням на джерело в правоохоронних органах, що вибух на площі Богдана Хмельницького в Кіровограді міг бути замахом на вбивство Віктора Кліменкова, якого видання назвало місцевим «авторитетом».

Чому саме у цих, і чи у цих саме людей шукали неодноразово судимого раніше підозрюваного у жорстокому вбивстві, а також що їх усіх пов’язує – всі ці питання поки залишаються відкритими. Чимало їх залишається і до судової системи, причому цілком очевидних. Ми обов’язково продовжимо стежити за розвитком всієї цієї історії, тепер – в Кіровському районному суді обласного центру під головуванням судді Руслана Бурко. В одному з засідань, що вже відбулися, він відмовив обвинувачу у заслуховуванні запису опитування свідка, який з першого слухання, мовляв, вже призабув, що бачив і чув у ніч вбивства, а також в повторному проведенні слідчого експерименту і впізнання. Чергове засідання має відбутися 21 листопада.