Вибори, вибори, кандидати – ось вони

На Кіровоградщині чекають виборів у двох Федорівках, двох Помічних і ще сорока шести селах і одному селищі, які в наступний рік можуть увійти в новій якості. У ЦВК лежать звернення обласних адміністрацій про призначення перших виборів в 174 об’єднаних територіальних громадах, 7 з них – в нашій області.

Для неї проведення цих перших виборів не вперше – тут вже створено стільки ж ОТГ, скільки зараз в черзі. Одна з них, Соколовська в Кіровоградському районі, оформлена наприкінці 2016 року, стала 15-ю в оприлюдненому нещодавно офіційному рейтингу фінансової спроможності серед 366 громад нового типу в цілому по країні.

Де?

Села в околицях обласного центру продовжують об’єднуватися, три з семи поданих до Центрвиборчкому – Бережинська, Катеринівська і Первозванівська громади, – «прописані» в Кіровоградському районі. Йти далі спільним шляхом з Бережинкою, Верхівцями і Маковим готові жителі Покровського, Демешкова, Любо-Надеждівка, Гаївки, Новогригорівки та Клинців. Це на південний схід від міста, відразу за кільцевої. Також у об’їзної дороги, але на північний захід, «кучкуються» Катеринівка, Обознівка, Олексіївка, Лісове, Мальовниче, Осикувате, Володимирівка, Миронівка та одна з Александровок, яка не райцентр. Впритул до селища Гірського, що в межах міста, підступить майбутній союз Первозванівки з Зорею, Неопалимівкою, Поповкою і Сонячним, до яких приєднаються Степове, Паращине Поле, одна з Федоровок – та, де аеродром, і Миколаївські Сади.

Дві нових громади – Помічнянска і Тишківска – згуртуються в Добровеличківському районі, захопивши шматочок сусіднього Новоукраїнського. Одна Помічна, місто – в одному, інша, село – в іншому. Тепер буде одна ОТГ, включно з Новопавлівкою і Червоним Розділом. Після її створення приналежність до будь-якого району, до слова, втрачає об’єктивний сенс. Нова територіальна одиниця з усім «господарством» в її межах – у першу чергу дорогами, – переходить на прямі бюджетні відносини з Києвом, це суть реформи. По сусідству об’єднуються ще 11 сіл – Тишківка, Андріївка, Богданівка, Гаївка, Вірне, Новотишківка, Осикове, інша Федорівка – де аеродрому немає, а також Новомихайлівка, Показове і Попівка.

По одній ОТГ в очікуванні перших виборів – у Компаніївському та Маловисківському районах. В обох випадках селища міського типу «зростаються» з сусідніми селами вже де-юре – фактично такі об’єднання, як правило, давно склалися природним шляхом. У Компаніївську громаду, крім райцентру, увійдуть Громадське, Живанівка, Лужок, Голубієвичі і Антонівка. У Смолінську, крім смт Смоліне, – Березівка ​​та П’ятихатка.

Сільради, особливо дотаційні, залучають додаткові можливості для поповнення власних бюджетів, в першу чергу – від податку на доходи фізичних осіб, з якого вони не мають сьогодні нічого, а в складі ОТГ залишатимуть 60% від зібраного. Крім того, є фінансова допомога, яку для новостворених громад у перші 3 роки їхнього існування виділяє Фонд регіонального розвитку, і окремий капітал – на грантові проекти, підготовлені в нових територіальних одиницях. Міста і селища з більш щільним населенням, в свою чергу, цікавить земля, якої в них мало, а в навколишніх сіл – цілком вистачає.

Після того як рішення об’єднуватися прийняте на місцях, пройдені всі формальні етапи і документи подані до ЦВК, на повний зріст постає питання про те, хто саме буде розпоряджатися всім цим добром. Відповідь на нього і повинні дати майбутні вибори.

Хто?

Швидше за все, в них візьмуть участь сьогоднішні лідери територій, які об’єднуються, і найбільш високі шанси у сильних голів рад з більшою, ніж у сусідів, кількістю «підшефного» населення – якщо за два роки після останніх місцевих виборів вони все ще користуються його підтримкою. Саме ці люди, як правило, є ініціаторами об’єднань, і саме таких керівників раніше вже переобрали в 6 з 7 створених в області ОТГ.

Так, з великою ймовірністю на перемогу може претендувати, наприклад, теперішній мер Помічної Микола Антошик, який двічі з великим відривом перемагав на виборах у більш ніж 9-тисячному місті. Особливо з урахуванням того, що на території трьох сіл, з якими він об’єднується, живе менше ніж 1,5 тисячі людей – чиста математика. Муніципалітет Помічної відпочатку був головним драйвером процесу, в децентралізації там бачили шанс виправити ситуацію, що склалася, коли на залізничних підприємствах міста працює 3 тисячі його мешканців, а місцевий бюджет не має з цього жодної копійки. При цьому за довідками від всіляких служб і відомств людям доводиться їхати в райцентр за 25 кілометрів. Сам Антошик, в минулому начальник Помічнянской дистанції Одеської залізниці та учасник чемпіонату Європи з футболу серед мерів міст, активно домагається проведення виборів в ОТГ з минулого року – раніше ЦВК вже двічі відмовила в їх призначенні.

Непогані шанси в своїй громаді і у селищного голови Смоліне – колишнього начальника місцевої міліції Миколу Мазуру жителі смт, а це майже 10 тисяч людей, регулярно переобирають з 2008 року. Одна з порівняно недавніх ініціатив, з якими Мазура виходив до державного менеджменту – об’єднання Смолінської та Новокостянтинівської шахт в одне підприємство з реєстрацією безпосередньо в Смоліному. Крім можливості поліпшити фінансове становище «уранового» селища, створення ОТГ на його основі – практично залізобетонна гарантія збереження колишньої відомчої медсанчастини, єдиного лікувального закладу на території. Два роки тому питання про те, на які гроші його далі утримувати, постало ребром, і децентралізація може бути однією з відповідей.

Всі шанси очолити ОТГ є і у колишнього директора гранітного кар’єру, 37-річного Олександра Маслюкова, вже вдруге обраного селищним головою Компаніївки – а це 4,5 тисячі населення. Випускник школи місцевого самоврядування DESPRO, європейського проекту, фінансованого Швейцарією. Активний прихильник децентралізації, гальмування якої, на його думку, сьогодні стає перешкодою для залучення додаткових недержавних коштів на місця.

Переобратися в новому форматі цілком може і сільський голова Тишківки Петро Куліш – він уже третій термін очолює територію з населенням майже 3,5 тисячі, як багато інших, намагається зберегти тут соціальну інфраструктуру, в першу чергу – амбулаторію зі стаціонарним відділенням. Для порівняння, Федоровська і Гаївська сільради, з якими об’єднується Тишківка, керують селами, де живе до 1000 чоловік в цілому.

У Кіровоградському районі все складніше. У Первозванівській ОТГ, наприклад, трохи більше половини людей проживає в 5 селах під керуванням Первозванівської ж сільради. І його голова, Тетяна Ковальова, вже третій термін як голова. Щоправда, сільська голова сусідньої Калинівки, Прасковія Мудрак, на повторні місцеві вибори в 2016-му йшла прямо з бухгалтерії приватного підприємства «Артур». А за ним стоїть бізнесмен з політичними амбіціями Ігор Шило, який очолює районну організацію однієї з політичних партій, активно піариться в тому числі на земельних конфліктах.

Голова Обознівської сільради Володимир Макєєв, керуючий Обознівкою і Катеринівкою, – людина порівняно нова, «сидить» свою першу каденцію. До 2014 року очолював ревізійну комісію ПАТ «Кіровоградське рудоуправління», яке видобуває в околицях Катеринівки каолін, вогнетривку глину. Згідно з даними відкритих джерел, Макєєв володіє невеликою частиною в статутному капіталі підприємства, де і тепер працює його дружина Людмила – в декларації голови сільради також зазначено, що вона володіє майже 8 тисячами акцій рудоуправління. Чи “потягне” безпартійний Макєєв ще одні вибори – питання. Мова, нагадаємо, йде про привабливі землі в околицях обласного центру.

Те ж можна сказати про Бережинську ОТГ, де найбільше однойменне село стало останнім часом ареною протистояння, в тому числі збройного, навколо агропідприємства «Нива-2010». Ініціатор об’єднання – шкільна вчителька Наталія Бондаренко, яка очолює Бережинський сільрада, від конфлікту дистанціюється, в усякому разі, її публічних заяв з приводу нам знайти не вдалося.

Звичайно, діючими керівниками можливий кандидатський пул майбутніх виборів в 7 громадах області, що об’єднується, не обмежиться. Практично на кожній з територій напевно знайдеться мінімум пара-трійка міцних фермерів, завжди охочих до землі, плюс ціла обойма «колишніх» всіх мастей, всіляких аутсайдерів з обласного центру і не тільки, завжди готових пробувати ще раз – раптом тут вийде. Не варто забувати і про багатобарвні політичні сили, у яких прекрасно розуміють, що битва за електорат на регіональних, президентських і парламентських виборах в сільській місцевості для них починається саме зараз і тут. Скоріш за все, паломництво емісарів від парторганізацій до «лідерів громадської думки» на місцях і навпаки вже почалося.

Коли?

З абсолютною точністю на це питання можуть відповісти тільки в Центральній виборчій комісії. Хоча до самого «простроченого», але все ще діючого складу ЦВК є чимало інших незручних запитань, саме ці люди будуть призначати конкретні дати. У Кіровоградській обласній адміністрації відповідної постанови чекають вже через лічені дні. Після цього сформують місцеві виборчкоми, потім – 70 днів на кампанію. Тобто, якщо все піде за планом, вибори в нових ОТГ можуть пройти вже в листопаді. Тоді й подивимося.

Андрій Трубачев.