Вибори 29 жовтня: за ким майбутнє територій?

Поки більшість громадян за звичкою спостерігають за тим, як діячі великої політики штурмують кордон, блокують трибуну і поливають один одного під час вечірніх ефірів, на Кіровоградщині, як і по всій країні, в розпалі виборча кампанія. Наприкінці жовтня в Україні пройдуть перші вибори в 202 об’єднаних громадах.

29031705

В нашій області таких шість – Катеринівська, Компаніївська, Первозванівська, Помічнянська, Смолинська та Тишківська. Конкурс до їхніх нових рад – по 5 з половиною людей на місце, на 132 мандати претендує 731 кандидат. Ця «черга», в першу чергу, за доступом до куди більш цікавих, ніж раніше, місцевих бюджетів, і штовхатися в ній ліктями з місцевими самовисуванцями готові як великі парламентські партії, так і нові політичні проекти всіх масштабів.

Старі граблі

Хоча про ці вибори практично не говорять по ТБ, та і в цілому в засобах масової інформації, їхнє значення дуже велике. Це децентралізація в дії, цілі території назавжди йдуть з-під «парасольок» району-області в повністю самостійне плавання, до зрослих доходів, прямих відносин з державним бюджетом, більшої самостійності і відповідальності. Це серйозно.

І начебто сто разів вже говорено про те, що політичні ігри і місцеве самоврядування – речі несумісні: тут треба латати дороги, міняти труби, утеплювати школи, розбивати сквери і газони, заманювати і економити гроші, а не до хрипоти і бійки сперечатися про «вічне». Старі виборчі граблі тим часом знову майорять попереду з усією можливою невідворотністю.

За даними Центрвиборчкому, в місцевих виборах 29 жовтня візьмуть участь 50 партій. У їх переліку, крім великих гравців і логічних регіональних проектів, таких, як «Черкащани» або «Українська галицька партія», – повно напівзабутих імен та всілякого новороба. В черговий раз спливла, наприклад, Українська морська партія Сергія Ківалова, відомого на прізвисько Підрахуй, яка приклеїлась до екс-голови ЦВК після президентських виборів 2004 року. Повертається екс-соціаліст і екс-спікер парламенту Олександр Мороз, який продав Партії регіонів «золоту акцію» в 2006 році – зі своєю новою іменною політсилою «За свободу і справедливість». Нагадали про себе і призабутий «Єдиний центр» Віктора Балоги, і створена колись Сергієм Тігіпком «Сильна Україна», і «Народна партія» іншого екс-спікера Володимира Литвина.

У різних регіонах на вибори в ОТГ йдуть соціал-демократи Каплина і «нові сили» Саакашвілі, «Рідна країна» Томенко та «Патріот» Сученко, «За життя» Рабиновича і «Цивільно-політична платформа» Савченко. А ще – «Україна славетна», «Нова політика» і «Нова держава», партії «конкретних справ» і «За конкретні справи», «Свобода», «Справедливість», «Порядок», Республіканська і Демократична партії, «Розумна сила» і «Сила народу» і Бог знає хто ще. Агітація йде повним ходом, все це вавилонське різноманіття вже сьогодні активно перемелює мізки людей на місцях у фарш, роблячи результати виборів в черговий раз слабо передбачуваними, а наслідки для самих цих місць – важко прогнозованими.

В нашій області, втім, відзначена активність тільки 14 з партій, які беруть участь. За даними громадянської мережі ОПОРА, найбільша кількість кандидатів – в середньому по сотні – на перших виборах в наших ОТГ подали «Батьківщина», Аграрна партія, УКРОП і «Блок Петра Порошенка “Солідарність”». Понад шістдесят йде від радикалів Ляшко, по три з половиною десятка – від партій «Наш край» і «Самопоміч», трохи менше – від «Опозиційного блоку», «Свободи» та Партії пенсіонерів України. До десятка гідних висунення знайшли в місцевому Народному Русі, «Громадянській позиції» та «Народному контролі». Парламентський «Народний фронт» висунув тільки 2 кандидати в депутати нових місцевих рад Кіровоградщини. Ще 67 – самовисуванці.

Найбільше претендентів на місце – у майбутній раді Помічнянської міської об’єднаної громади. Тут зареєстровано 196 кандидатів в депутати на 26 виборчих округів. Оскільки в цю ОТГ об’єднуються населені пункти, розташовані в різних районах – Новоукраїнському та Добровеличківському, тут же виникає найбільше законодавчих колізій. У минулому ЦВК двічі відмовляла громаді в призначенні перших виборів.

Що говорять

10101713Ажіотаж навколо виборів у Помічній діючий міський голова Микола Антошик (на фото) сприймає спокійно. Мовляв, людям дали можливість раніше, ніж у встановлений термін, обиратися в депутати, висунути свої кандидатури на пост голови об’єднаної громади, спробувати себе у владі. І вони цією можливістю користуються. Є цілком зрозумілий інтерес: у Помічнянської ОТГ є не тільки амбіції, а й усі шанси фінансово відбутися.

– Ми теоретично знаємо, що будемо самодостатньою громадою, знаємо, що у нас буде залишатися 60% ПДФО. У нас планується ще реверс в дотаціях, тобто ми будемо віддавати. Значить, у нас будуть нормальні кошти. Головне – ми повинні розраховувати на свої сили, – впевнений Антошик. – Ми відрізняємося від інших громад тим, що так історично склалося – місто входило до району (Добровеличківський, – авт.), де районним центром було селище. У людей давно було бажання відокремитися, бути самостійними. Ми найбільш готові, напевно, в Україні були – ми знали, що у нас багато залізничних підприємств, це нормальні податки, а у нас нічого не залишалося. Хотіли самі визначати долю, отримавши ці гроші.

У минулому він неодноразово звертався в різні інстанції, намагаючись домогтися перерозподілу надходжень від розташованих на території Помічної залізничних підприємств на користь міста. Після створення ОТГ це станеться «автоматично». Було 25%, це були непогані суми, тепер буде в 2,5 рази більше.

– Зрозуміло, що більше проблем, більше витрат, але це реальні кошти, які ми хочемо використовувати за своїм баченням, – підкреслює міський голова. – Головне – ми повинні сформувати правильно бюджет, щоб нам вистачало на все і ще на розвиток. Але найбільша проблема – робочі місця, звичайно, і наближення послуг до людей (зараз вони їздять у Добровеличківку, – авт.), щоб якомога менше було таких поїздок. Це дратує людей, вони незадоволені місцевими органами влади, незадоволені державою, коли потрібно їхати за довідкою 25 кілометрів.

За словами Антошика, переїзд «центру» у Помічну сам по собі почне вирішувати проблему працевлаштування, в тому числі – жіночого населення. Власний відділ освіти – вже більше 10 робочих місць, в цілому апарат об’єднаної громади збільшиться в два рази. Плани є і на перші серйозні доходи: як мінімум з’єднати місто хорошою дорогою з селом Помічна, по суті – передмістям, а за фактом на сьогодні – розташованим у сусідньому Новоукраїнському районі населеним пунктом, щоб можна було нормально їздити до дитячих садків і шкіл. Плюс інвестиції в альтернативні джерела енергії, наприклад, сонячні електростанції, і енергозбереження.

– Де ми будемо заробляти? Заводи, фабрики ми не можемо побудувати, але можемо берегти тепло, електроенергію, і на цьому економити, – вважає міський голова.

На сьогодні він – теж зареєстрований кандидат на виборах голови Помошнянской міської об’єднаної громади, йому складуть конкуренцію троє інших кандидатів. В цілому на шість аналогічних постів на Кіровоградщині претендують 22 людини, 17 з них – самовисуванці. Крім того, є два кандидати від УКРОПу, і по одному від «Свободи», «Громадянської позиції» та «Нашого краю». Найвища конкуренція, шість чоловік на крісло, – на виборах селищного голови Смолінської громади.

На умовній периферії нових ОТГ ситуацію бачать дещо по-іншому. З одного боку, тут розуміють, що треба йти в ногу з реформами, з іншого – що поспішати немає куди, і можна було б ще трохи подивитися на створену раніше Соколівську громаду, на Велику Северинку, зрозуміти, як там надалі складеться. Про це говорить голова Федорівської сільради Кіровоградського району Олександр Глушко.

Ці побоювання зрозуміти можна – у нього до об’єднання виходив непоганий бюджет, а тепер територію представлятиме лише чотири з 22-х депутатів ради Первозванівської громади. Ще четверо – від Калинівки, троє – від Степового і 11 – від власне Первозванівки.

– Ми не хочемо, щоб за залишковим принципом нас фінансували, ми хочемо бути повноправними учасниками ОТГ, – підкреслює Глушко.

Тут вже цілком жарко: обласний центр поруч, чимало кандидатів, за словами сільського голови, їде звідти. У виборах бере участь місцевий бізнес – фермери, цілий ряд політичних партій…

Політ нормальний?

Незважаючи на високу конкуренцію, ніхто в області поки не оскаржує в судах дії територіальних виборчкомів, до правоохоронних органів скарг на хід виборчого процесу також не надходило – констатують в ОПОРІ. Втім, всілякі «дива», як показує практика, починають траплятися вже в день голосування і після нього, так що спокійний хід кампанії може бути і затишшям перед бурею.

Поки ж є питання тільки до нормативної бази – законом про місцеві вибори, наприклад, не було передбачено, що вони можуть проходити «окремо», прописані одночасні сільські, районні, міські та обласні.

– Відповідно, не передбачено фінансування районних ТВК, – каже Зоя Лебідь, координатор громадського спостереження громадянської мережі ОПОРА за виборами в Кіровоградській області. – Вони або взагалі не фінансуються, або намагаються додатково отримати кошти з місцевих бюджетів. Районні ради не всі йдуть назустріч. У Компаніївці, наприклад, дали фінансування, а в Малій Висці – не дали. У Кіровоградському районі не дали фінансування на районну ТВК. Відповідно, ті за гроші працюють, а ті – безкоштовно.

Втім, зрозуміло, що технічні моменти з часом владнають. А тим часом просто на наших очах сьогодні створюється новий адміністративно-територіальний устрій країни, і значення виборів в ОТГ – колосальне. Бо від того, як впораються зі своїми обов’язками їхні переможці в найближчі роки, буде залежати успіх реформи в державному масштабі. При цьому дуже багато буде залежати і від влади державної на всіх рівнях – вона, образно кажучи, повинна землю їсти, але зробити регіональних лідерів, всіх без винятку адекватних переможців виборів в ОТГ, своєю командою.

Перші «ластівки»

Уже після того як цей матеріал було написано, в Компаніївці, де 29-го теж повинні пройти вибори, почалися перші «нестатутні» колізії. Так, 7 жовтня був замінений голова районного виборчкому. Комісію очолила Вікторія Сичова від «Батьківщини». Учасники виборчого процесу вже скаржаться на тиск з її боку і говорять про спробу зриву виборів, а двоє членів комісії відмовились працювати у новому складі. Відповідно до повідомлень окремих ЗМІ, минулої неділі, в останній день подачі кандидатур членів дільничних виборчих комісій, робота районної ТВК була паралізована. Таким чином під загрозу поставлено в цілому проведення виборів в Компаніївської ОТГ.

Андрій Трубачев