… Він же пам’ятник?

“Україна-Центр”

Заступника прокурора Кіровоградської області Олексія Варакина, якого підозрюють у спробі дати хабар колезі з військової прокуратури, вже випустили під заставу. Її розмір, встановлений Печерським судом столиці, менше суми готівки, вилученої під час затримання чиновника.

02_arest

Суддя Олеся Батрин, враховуючи в тому числі «позитивні характеристики з місця роботи, сусідів за місцем проживання, наявність на утриманні малолітньої дитини» та інші обставини, вирішила, що прокурор може вийти з-під арешту за 32 тисячі гривень, або 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це нижній поріг суми застави, передбачений для підозрюваних у скоєнні особливо тяжкого злочину Кримінально-процесуальним кодексом. Дешевше немає куди…

На всіх фронтах

Тим часом фактична війна на сході країни і підвищена увага до армії, схоже, дали поштовх активності військових не тільки в зоні АТО. Міноборони продовжує через суди повертати майно в обласному центрі Кіровоградщини, незаконно виведене з державної власності, а потім продане або здане в оренду комерсантам. Так, 10 січня Дніпропетровський апеляційний суд прийняв рішення про витребування на користь міністерства цілісного майнового комплексу по вул. Леваневського, 2В.
У середині 2000-х через схеми з фіктивним банкрутством об’єкти перейшли в приватні руки. У прес-службі Військової прокуратури Південного регіону повідомили: мова про цілу низку господарських будівель. Очевидно, про майно, що колись належало оборонному заводу «АРЗ» (тепер – Кіровоградський ремонтний завод).

Зв’язок між представником керівництва обласної прокуратури, підозрюваним у дачі хабара, і історією з відсуджуваною власністю військового відомства – пряма. Адже хабар, згідно отриманої «УЦ» інформації, пропонувалася військовому прокурору Кіровоградського гарнізону нібито за те, щоб останній не відсуджував в апеляційному суді землю Міноборони у приватної особи, яка її орендує.

Ця ділянка площею понад 5 тисяч квадратних метрів теж була територією заводу «АРЗ» і знаходиться у двох кроках від майна, про яке йшла мова вище – на Добровольського, 2. І в оренді у фізичної особи опинилася в результаті подібних же махінацій, за допомогою яких землю свого часу вивели з власності Міноборони у комунальну.

Чиїх будете?

Згідно з даними електронних сервісів Держгеокадастру, вона знаходиться в оренді у Миколи Васильовича Леонова. Про людину з таким ім’ям, прізвищем та по батькові відкриті джерела знають тільки, що такий в 1954 році народився в селі Спасо-Можарівка Знам’янського району, проживав потім в обласному центрі по вулиці Героїв Сталінграду, і не є засновником або власником будь-яких офіційно зареєстрованих підприємств. Навіщо йому пів-гектара землі промислового призначення – сказати складно.

Звичайно, дані кадастрової карти можуть бути застарілими – як правило, все, що пов’язано з сумнівної легальності земельними відносинами, у нас зазвичай пов’язане ще й з ланцюжками перепродажів, суборенди тощо, в кінці яких проявляється реальний власник або орендар, якому і пред’явити, в принципі, немає чого.

Зате точно відомо, що в судовому процесі інтереси скромного орендаря представляли цілих 2 адвоката. А також те, що Господарський суд Кіровоградської області в особі суддів Колодій, Макаренко і Тимошевської на формальних підставах відмовив військовому прокурору у визнанні недійсним договору оренди, укладеного з Кіровоградською міськрадою у вересні 2010 року, наприкінці каденції мера Володимира Пузакова. Незважаючи на те, що рішення, на підставі якого договір був укладений, вже скасовано. А також на те, що земля належить Міноборони, а його голова згоди на її вилучення не давав. Саме за те, щоб військові цей сумнівний вердикт не оскаржували в апеляції, за інформацією наших джерел, прокурором прокурору і пропонувалася 1 тисяча доларів неправомірної вигоди.

Що в кишенях?

Ці подробиці стали відомі нам завдяки ще одній ухвалі Печерського суду від 30 січня. З неї випливає, що прокурор Генеральної інспекції ГПУ, що розслідує справу про хабар, звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на речові докази, очевидно, вилучені при затриманні.

Серед них, зокрема – роздруківка згаданого вище рішення господарського суду області на 7 сторінках, а також 81 сторінка матеріалів наглядового провадження за позовом військового прокурора Кіровоградського гарнізону відповідно. А також – тисяча доларів, яка і пропонувалася в якості хабара, ще 550 доларів і заяву про переведення 20,8 тис. грн. між третіми особами, знайдені в барсетці у підозрюваного. Крім того, згідно з текстом ухвали, в нього вилучили 2 «айфона». Невідомо, щоправда, 7-й серії або більш ранніх.

Для завершення портрету і до питання про адекватність суми застави, встановленої суддею Батрин, відзначимо, що згідно з даними е-декларації, в 2015 році держава – тобто ми з вами – платила Олексію Варакіну за роботу на посаді заступника обласного прокурора в середньому 23,6 тис. гривень, майже 1000 доларів, в місяць. Його дружина, що працює на посаді судді Кіровського районного суду обласного центру, отримувала в середньому 13 тисяч гривень на місяць. Крім того, подружжя задекларували на двох 31 тисячу готівкових доларів. При цьому ані машини, ані власного житла у них немає, живуть, згідно з деклараціями, у 80-метровій квартирі, що належить третій особі. А ще, згідно так званої формі змін, поданій у листопаді минулого року, Олексій Варакин заробив трохи більше 100 тисяч гривень від продажу меду з власної пасіки…

Перспективи

Боротьба за власність Міноборони триває: крім скандальної земельної ділянки, за яку військова прокуратура все ж таки буде судитися, а заступник обласного прокурора – можливо, сидіти в тюрмі, по сусідству розташовано ще як мінімум 5 з такою ж історією. Спроби повернути у державну власність хоча б одну з них також не перший рік робляться в судах. В тому ж Господарському апеляційному суді Дніпропетровської області незабаром має розпочатися процес про повернення у держвласність триповерхової адміністративної будівлі все того ж Кіровоградського ремонтного заводу площею 1700 квадратних метрів, проданого фіскалами з молотка за ціною 150-метрового приватного будинку на Миколаївці, – ми про це вже писали.

Що ж до перспектив справи про дачу хабара, у якій підозрюють заступника прокурора області, то вони туманні. Про те, що вже 31 січня підозрюваний скористався своїм правом на внесення застави і був звільнений, стало відомо тільки на цьому тижні. Згідно з інформацією прес-служби обласної прокуратури, Олексій Варакин, незважаючи на гучний публічний скандал і гучні заяви генпрокурора, не звільнений, а лише відсторонений від виконання службових обов’язків на час розслідування. У світлі історії з колишньою прокурором Кіровограда, а потім – Олександрівського району Світланою Клюкіною, яку поки так і не змогли не те що посадити, а навіть звільнити з прокуратури, незважаючи на підозру у вимаганні та отриманні хабара в 6 тис. доларів у вагітної киянки, ні в чому не можна бути впевненим…