В опалювальний сезон – на третину дорожче?

Поки сімейні бюджети українців продовжують тріщати по швах, а люди з уряду обіцяють не підвищувати «комуналку» – хоча б поки, окремі керівники на місцях бачать ситуацію по-своєму. Минулого тижня в обласному центрі Кіровоградщини спробували провести громадські слухання з приводу нового тарифу на блакитне паливо, який незабаром може скласти більше 9 гривень за кубометр.

Місцеві громадські активісти називають ініціативу монополіста «самодіяльністю» і говорять про черговий соціальний вибух, який може мати місце, якщо підвищення все-таки відбудеться. А правоохоронці тим часом відкривають кримінальне провадження за фактом розкрадання стратегічного ресурсу вже колишніми посадовими особами відкритого акціонерного товариства «Кіровоградгаз».

Новий голова правління ВАТ "Кіровоградгаз" Олександр Гладкий під час спроби проведення громадських слухань. Фото - dozor.kr.ua
Новий голова правління ВАТ “Кіровоградгаз” Олександр Гладкий під час спроби проведення громадських слухань. Фото – dozor.kr.ua

Офіційно і експертно

Тепер по порядку. Трохи більше місяця тому, в серпні, глава уряду Володимир Гройсман в черговий раз заявив про те, що Кабмін не буде підвищувати ціни на природний газ для населення і тепловиків на період опалювального сезону 2017-2018 років.

Тоді ж його, з одного боку, продублював заступник міністра енергетики Ігор Прокопів, заявивши, дослівно, що «ніяких передумов для підвищення тарифів на газ немає». З іншого, ще в липні «Нафтогаз України» подав в уряд фінансовий план, що передбачає підвищення ціни для населення майже на 19% як раз з 1 жовтня. До слова, з 6,95 до 9,24 гривні за куб, як пропонують у «Кіровоградгазі», – це навіть не 19%, це відразу на третину.

Про те, що для зростання ціни немає економічного підґрунтя, в середині минулого місяця говорили і незалежні експерти. Наприклад, Сергій Дяченко, в 2010-2012 рр. провідний експерт енергетичних програм впливового Центру Разумкова, коментуючи відповідні вимоги МВФ, заявив зокрема: те, що у нас ціни значно нижче, в порівнянні з сусідніми країнами, – не аргумент.

«По-перше, у нас на сьогодні більша частина газу – власного видобутку. По-друге, ціни такі, що в принципі дозволяють покривати собівартість … Наприклад, в США ціни нижчі, але там ніхто не ставить питання про те, що в Європі газ в кілька разів дорожче. Так, апелюють до того, що високі тарифи на газ – це стимул рухатися до енергоефективності. Але в тих же США з енергоефективністю все нормально, незважаючи на низькі ціни на енергоносії», – зокрема, зазначив енергетик.

Як би там не було, ще в кінці березня цього року Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) встановила для населення і промислових споживачів тарифи на розподіл газу, а буквально через тиждень-другий, на початку квітня, призупинила це рішення.

Перегини на місцях?

Незабаром після цього, в квітні ж, у «Кіровоградгазі» заявили, що, мовляв, через те, що питання оплати за послуги з розподілу не врегульовано, виконання робіт по експлуатації та ремонту мереж стає неможливим, виплата зарплат працівникам підприємства ставиться під сумнів, і все це може привести до «вимушеного» припинення подачі газу споживачам. Пам’ятаєте: «Якщо не будуть брати – відключимо газ»? Підприємство навіть на 4-денний робочий тиждень перейшло.

Як відомо, дорога ложка до обіду, і від слів до справи газівники вирішили переходити в найвідповідальніший момент – напередодні початку опалювального сезону. Оскільки підвищення тарифу відноситься до документів, що «мають ознаки регуляторних актів», обійти питання проведення громадських слухань вони не могли. До того, як це було зроблено, і не тільки, у представників самої громадськості є цілком конкретні претензії.

– На обговорення дається 1 місяць. Вони («Кіровоградгаз», – авт.) 11 числа «нишком» на своєму сайті розмістили – можна подумати, що ми туди ходимо кожен день або бабуся в селі знає, що є такий сайт і треба дати свої пропозиції, – говорить Олена Надутенко, голова Спілки підприємців Кіровоградської області. – А 27-го вже проводимо слухання. Зібралися досить активні люди. Ми опротестували проведення таких слухань, скасували, перенесли їх на 9 жовтня. Керівник міськгазу озвучив, у зв’язку з чим підняття йде: у зв’язку з підвищенням зарплат співробітникам. Це не повинно впливати на тариф! Якщо ви хочете підняти зарплати співробітникам, господарюючий суб’єкт повинен займатися економною господарською діяльністю, скорочувати непотрібне, знижувати витрати. При чому тут ми, чому ми повинні платити монополісту зі своєї кишені те, що він вважає за потрібне? Я думаю, що це питання має стосуватися всієї України, це черговий спалах громадянської непокори може бути, тому що ніхто не потягне. Пенсійна реформа буксує, користувачі залишаються в різної вікової категорії, а монополісти підвищують на свій розсуд ставки. Це нонсенс. При тому, що ні НКРЕ, Вовк, ні Гройсман не говорили про підвищення тарифів. Говорили, що тариф буде розділений на складові, але власне підвищення не буде. Виникає питання: що це за самодіяльність нашого міськгазу?

Варто відзначити, що в опублікованому самим підприємством обґрунтуванні йдеться не тільки про зарплату і нарахування на неї. Там є й інші пункти, деякі – досить дивного толку. Наприклад, крім витрат на встановлення лічильників газу населенню (а ви думали, це дійсно безкоштовно?), є ще витрати на заміну і створення обмінного фонду лічильників. Так ось, згідно з розрахунками газівників, вони повинні скласти більше 4,5 мільйона гривень. Там ще багато всього – витратні матеріали, плата за державне майно, яким користується акціонерне товариство, прибуток …

Але найбільший інтерес серед витрат, покладених в основу розрахунку нової ціни, представляє вартість газу на технологічні і власні потреби підприємства. Так ось, якщо на все це в 2017 році НКРЕ передбачила для кіровоградського підприємства більше 92 з половиною мільйонів гривень, то саме воно оцінило власні технологічні потреби в газі і його «нормовані втрати» у 2 рази більше – 182 з невеликим мільйона.

Тим часом

Цікава ця сума в світлі опублікованого буквально днями повідомлення про кримінальне розслідування, розпочате обласною поліцією за фактом розкрадання майже 10 мільйонів кубометрів газу на суму 78 мільйонів гривень посадовими і службовими особами ВАТ «Кіровоградгаз».

Результати перевірки акціонерного товариства показали, що з 2009 року в систему було внесено 384 фіктивних адреси в містах та селах Кіровоградщини, за ними закріплені фіктивні особисті рахунки, за якими відбувався фіктивний же рух грошей. Робилося все це за вказівкою керівного складу служби обліку газу і заступників голови правління з метою зменшення різниці між отриманими і використаними обсягами газу, вирівнювання розбіжностей в бухгалтерському обліку.

Очевидно, саме через це в липні Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», якій належить 51% акцій «Кіровоградгазу», визнала роботу правління і наглядової ради підприємства незадовільною і змінила їхніх голів. Хоча ініціативу про підвищення тарифу сьогодні просуває вже новий голова правління, Олександр Гладкий, у стороннього спостерігача цілком може скластися враження, що робиться це в першу чергу для того, щоб покрити нанесені попереднім керівництвом збитки. Що буде далі, скільки заплатимо за газ в місяці найактивнішого його споживання, – дізнаємося вже після 9 жовтня.

Андрій Трубачев