За які заслуги ріжуть?

В Кіровограді на очах зростають масштаби знищення, вирубки та забудови все нових ділянок зелених насаджень, продовжується легалізація здійснених раніше незаконних порубок під забудову. Тільки на минулому тижні у різних джерелах з’явилися повідомлення про три епізоди. Ще про два нагадав сьогодні під час засідання сесії міської ради один з обранців.Фото з сайту ГО “е-Екологія”

Згідно цих повідомлень, під ударом сьогодні – залишки «легенів міста» в районі Лісопаркової (що має статус природного заказника), у Парку Перемоги (Міський сад) та в районі Телецентру біля колишньої Станції юних туристів.

Так, 17 лютого на сайті ГО «е-Екологія» з’явилось повідомлення про не менш ніж 4 спиляних днями дерева на території Парку Перемоги, одному з яких – американському клену, більше 50 років.

За свіжою інформацією депутата міськради Михайла Демченко, ще в минулому році розпочалася забудова колишнього парку Аксьонкіної біля перехрестя вулиць Глинки та Аксьонкіної в обласному центрі. Він зазначив, що цільове призначення згаданих ділянок, згідно діючого законодавства, виключає здійснення там легальної забудови. 30 депутатів з 39 присутніх у сесійній залі підтримали запит Демченка про перевірку обставин незаконного будівництва. Він нагадав також про ситуацію з забороненим законодавством блокуванням берегової лінії річки Сугоклея в районі Парку Перемоги біля ресторану «Тиха гавань», земля під яким належить народному депутату Олександру Горбунову («Народний фронт»). Раніше міська рада вже приймала рішення про проведення перевірки законності цієї забудови та перекриття нею доступу до річки для місцевих мешканців. Результати цієї перевірки наразі невідомі.

Минулого тижня про можливі наміри правоохоронців «зам’яти» справу про знищення сосен у Лісопарковій біля озера Котяче Око повідомив у коментарі для місцевих ЗМІ юрист та правозахисник Ігор Погасій. Землю там, нагадаємо, отримали в приватну власність кілька відомих в Кіровограді людей. В кінці 2014 року на чималій площі природного заказника були вирубані дерева і розпочато підготовку до будівництва. Більш ніж через рік поліція почала проводити на місці слідчі дії, у яких і приймав участь Погасій у якості заявника, разом із слідчою Караговською та фахівцем екологічної інспекції.

– Там же по вирубці порушено кримінальну справу, – підкреслює правозахисник. – Приїхали, там шар снігу, льоду утрамбованого. Природно, пеньків ніяких немає. Я кажу: що ж ви зараз приїхали, через рік, коли ці пеньки потрібно було фіксувати по гарячих слідах, одразу після нашої заяви, після порубки? Тим більше, вони грейдером зрівняли ці пеньки у кручу, і засипали землею з котловану. Видно одиниці, які визирають з цієї землі. У таких випадках дорога ложка до обіду, а зараз все, що робиться – просто трата часу, біг на місці … Еколог запитує, де докази, що ці пеньки не привезли звідкись, і сюди їх не скинули? Запитує, де кордони лісопаркової зони, хоча є генплан, є історично сформована лінія міської забудови і т.д.

Результати виїзду, на думку Погасія, дуже сумнівні. Так, в складеному акті огляду місця подій, в тому числі, присутні формулювання на кшталт: «На думку заявника, дерева повалені …»

– Я кажу: не “на думку”, а за твердженням. Ми реально ходимо і дивимося, ви це позначте. Ви вже закладаєте в цей акт умови відмови в подальшому розслідуванні! – впевнений правозахисник.

За його інформацією, сьогодні в документах про право власності на спірні ділянки більше немає відомих у Кіровограді прізвищ, зокрема, Ніколаєнко і Мамалат. Очевидно, ділянки були перепродані з метою легалізації власності на них.

Трохи раніше громадський активіст Юрій Вовкотруб оприлюднив у Facebook кадастрові номери ділянок в зеленій зоні біля Телецентру.

– На розі вулиць Куроп’ятникова і Соколовської в зеленому масиві дуже багато сухих ялин. Напевно половина їх висохла. І таке враження, що вони чи то отруєні, то чи кора внизу обдирають спеціально. Подивився в кадастр: а земля то там вже роздана під приватні будинки: від 5 соток до 20 соток в одні руки. А ще особнячком 10 соток в глибині ялин. Думаю, що ж це за ділянка така, і що про неї говорить зонінг Кіровограда. Якщо ті роздані ділянки в зонінгу вже позначілі як “садибна забудова”, хоча там досі найбільша ялинкова посадка Кіровограда + каштанова алея, то і господар останньої ділянки підметушився, і окремо його ділянка зі статусом “підзона садібної забудови в межах санітарно-захисних зон Ж-1С”. За які заслуги ріжуть цінні посадки на ділянки? – зокрема, написав активіст.Фото з Facebook Юрія Вовкотруба