Земля для бійців: проблему вичерпано?

За два тижні, що минули після початку протестної акції учасників АТО в центрі Кіровограда та звільнення в.о. керівника Держгеокадастру в області, видано 205 наказів за результатами заяв демобілізованих бійців, які претендують на виділення гарантованої їм законом землі. Про це на щотижневій нараді в ОДА доповів представник структури.


Фото – КОДТРК

Губернатор Сергій Кузьменко, в свою чергу, заявив, що планує особисто зустрітися з учасниками акції, більшість яких – з Новомиргородського району, безпосередньо на місці, з’ясувати, як вирішуються їхні проблеми. Також керівник області пообіцяв розібратися, чому ці проблеми не вирішувалися на місцевому рівні, зокрема, чому голова районної адміністрації своєчасно не проінформував обласне керівництво про їхнє назрівання.  

Втім, головним каменем спотикання для своєчасного і безконфліктного виконання вимог закону щодо виділення земельних ділянок учасникам АТО був і поки що залишається саме регіональний Держгеокадастр. Ця структура не підпорядковується обласній владі, і має безпосереднє керівництво у Києві.   

– Під час всіх своїх зустрічей, апаратних нарад, нарад з керівниками територій, з Держгеокадастром, ми весь час говорили про те, що завданням номер один сьогодні є забезпечити учасників антитерористичної операції земельними ділянками, – зокрема, зазначив днями Кузьменко, коментуючи події для ЗМІ. – Впродовж 2015 року нам доводилося тричі виставляти оцінку «незадовільно» роботі Держгеокадастру. Як результат – постійно змінювався керівник, три чи чотири рази за рік призначалися нові виконуючі обов’язки. Проте швидкість роботи не змінювалась.

За свідченнями самих учасників акції, деяким демобілізованим там відмовляли по 3-4 рази, кожного разу вимагаючи готувати новий комплект документів, лунали і звинувачення посадовців кадастру у прямій корупції. „Від 300 до 500 доларів, і земля робиться за тиждень-два. Мені здається, тут більше сепаратистів, ніж там на полі бою”, – говорить один з АТОвців з Новоукраїнки, який приїздив підтримати Новомирогородських побратимів під час акції. За свідченнями керівника центру надання допомоги учасникам АТО Вадима Нікітіна, найчастіше бійцям відмовляли з причини „неякісної підготовки документів”, хоча критеріїв оцінки їхньої „якості” у законодавчому полі не існує.

– Я не вперше з ними (бійцями АТО, що подавали заяви на виділення землі, – авт.) спілкувався під час під час мітингу – вони до мене приходили, ми зустрічалися у кабінеті, під час виїзних прийомів, – зазначає голова ОДА. – І після кожної зустрічі давав доручення, щоб проблему було вирішено. Але, на жаль, маємо те, що маємо. Впродовж двох місяців ми неодноразово зверталися до виконуючої обов’язки (керівника обласного Держгеокадастру, – авт.), що потрібно вирішити питання, і не бачили жодних кроків. Під час мітингу, коли хлопці зібралися на вулиці, і треба було до них вийти і пояснювати, що сьогодні буде зроблено, щоб розв’язати цю проблему, а людина не з’явилася на робочому місці, ми повинні були приймати неординарні рішення. Тому, звернувшись до прем’єр-міністра, в день, коли хлопці вийшли на мітинг, я особисто спілкувався з віце-прем’єр-міністром Генадієм Зубком, я написав листа, по телефону пояснив ситуацію, і дякую їм за те, що було прийнято оперативно рішення. Вже наступного дня ми мали розпорядження, яким людина, яка заховалася від проблеми замість того, щоб її вирішувати, була відсторонена від роботи, призначене службове розслідування. Сьогодні ми маємо на Кіровоградщині комісію кабінету міністрів, яка розбирається з тими скаргами, про які говорили хлопці, призначено нового виконуючого обов’язки, який працює з документами, підписує їх, щоб хлопці могли побачити, що ми можемо вирішувати ці проблеми.

Про конкретні результати цієї роботи вже зазначено вище. За останні два тижні Держгеокадастром, який тимчасово очолив Ігор Рибак, видано 146 наказів, якими дається дозвіл на виготовлення проектної документації, і майже шість десятків, якими вже готові проекти затверджено. Проте справді нормальна робота, на думку Кузьменка, почнеться тоді, коли за ці питання буде відповідати людина вже без приставки „в.о.”

– Я хочу, щоб була відповідальність, – підкреслює губернатор Кіровоградщини. – Через відкритий конкурс людина, яка відповідає критеріям, має відповідні знання, відповідну освіту, повинна бути призначена не в.о., а керівником, і нести відповідальність за рішення, які приймаються. І публічно інформувати про ті рішення, які приймає Держгеокадастр.

Щоб бути до кінця справедливими, не можемо не відзначити і декілька неоднозначних моментів, пов’язаних з акцією протесту двотижневої давнини, яка супроводжувалась перекриттям центральної вулиці Велика Перспективна в обласному центрі, та набула широкого резонансу за межами Кіровограду та області.

По-перше, «земельний Майдан», як подію встигли охрестити колеги, не обійшовся без політики – представники деяких місцевих політичних та громадських організацій не знехтували приводом потрапити в об’єктиви разом з АТОвцями, які вимагали свого. По-друге, сам спосіб вирішення проблеми у такий спосіб саме на Кіровоградщині навряд чи може бути визнаним на сто відсотків логічним, а необхідність радикальних дій – справді обґрунтованою. Адже згідно статистики, з початку прийому відповідних заяв 2832 учасника антитерористичної операції в області вже отримали дозволи на виготовлення проектної документації, щоб отримати земельну ділянку, майже 5 тисяч гектарів землі сільськогосподарського призначення передані для того, щоб стати власністю учасників АТО. Жоден регіон України не надав такої кількості дозволів і не виділив такої кількості землі для учасників антитерористичної операції.

– Ніхто не мав наміру не вирішувати цю проблему, – зазначає Сергій Кузьменко. – Моє завдання – щоб кожний, хто служив на сході, захищав нашу країну, отримав земельну ділянку. І ми це зробимо. Тому не потрібно знаходити якісь договірні  відносини з якимось фермерскими господарствами, з якими ви спочатку домовляєтесь, а потім Держгеокадастр щось не може виконати. Ви сьогодні маєте можливість прийти в Держгеокадарстр, оформити документи, написати заяву, а наше завдання – забезпечити, щоб ви цю земельну ділянку отримали. Останні декілька місяців у нас було «провисання» – ми про це говоримо. Так, була проблема. Хлопці не розуміючи, коли це питання буде вирішено, перешли до більш радикальних дій, ми сьогодні їхню вимогу виконали. Рух підписання документів пішов, і я думаю, що все буде гаразд в цьому питанні на Кіровоградщині.