Копи Кіровограда: одразу з «осадом»

День присяги нових кіровоградських патрульних закінчився наїздом автомобіля з одним з поліцейських за кермом на дитину, і поставив відразу декілька гострих питань як до самих правоохоронців, так і до городян в цілому.

По порядку. Мабуть з огляду на окупацію центральної площі обласного центру постійно тліючим вогнищем протесту, присягу приймали на Театральній.

Чистий четвер

Всього копів – 238. Повинно було бути 250, але до кінця дійшли не всі. За словами начальника патрульного департаменту Національної поліції України, підполковника Євгена Жукова, люди відсівалися вже на крайніх етапах навчання, в тому числі – за результатами перевірок внутрішньої безпеки. За даними з неофіційних джерел, кілька кандидатів були забраковані безпосередньо напередодні присяги, вже після навчання в Одесі, де багатьом довелося жити на знятих за свій рахунок квартирах. Знову ж, за неперевіреними даними, як мінімум один з них – колишній співробітник МВС з кримінальною справою в пасиві.

Серед нових патрульних, які пройшли весь шлях, колишніх міліціонерів залишилося 12% – уточнив Антон Цюцюра, який очолив кіровоградське управління. Він уродженець села Олексіївка, що в Донецькій області, закінчив Донецький юридичний, до 2009 року працював слідчим в одному з райвідділів регіону. Звільнився за сімейними обставинами і пішов працювати на металургійний завод. Пройшов відбір у патрульну поліцію Києва, встиг покомандувати ротою там, потім батальйоном у Львові, в грудні 2015 призначений начальником управління у Луцьку. У Кіровограді в день присяги був вперше.

Ні Аваков, ні Деканоідзе не приїхали. За версією того ж Жукова, в той день у них була «екстрена, термінова нарада». Вирішили не переносити через неї вже заплановану на Чистий четвер присягу в Кіровограді. Після нас патрульні з’являться в підконтрольних Україні містах зони АТО. Потім, можливо, їх почнуть добирати до планової кількості по всій території країни, в тому числі, у Кіровограді, – сказав начальник департаменту. У нас, нагадаємо, не вистачає 12 осіб.

В лавах патрульної поліції Кіровограда – 44 представниці прекрасної статі і 37 учасників АТО, вони заступили на службу вже не в американській, а у вітчизняній формі і взутті. Кажуть, були проблеми з розмірами. Тепер саме копи першими виїжджають за всіма викликами на 102. Кожні 12 годин на службу заступає одна рота – 60 осіб, місто патрулюють 24 автомобілі з відповідним маркуванням. Режим роботи копа – 12 годин у світлий час доби, 24 години відпочинку, 12 годин «в ніч», і відпочинок вже на 48 годин. Потім спочатку. Зарплати – від 8 тис. грн. Вперше виїхали тоді ж, в ніч на Страсну п’ятницю.

– Не буде таких місць, де ви не побачите патрульну поліцію, – зокрема, заявив журналістам начальник управління.

Власне, жителі обласного центру вже третю добу як мають можливість кожен для себе оцінити, наскільки виправдана категоричність цієї заяви. Сам захід пройшов яскраво, з масою людей, які топтали газони на Театральній площі, українською музикою, брендованими кульками, урочистими промовами і напуттям.

Приміром, голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко говорив про «зміни, які хочуть бачити люди», нардеп Олександр Горбунов – про «нашу європейську країну» (що б він не мав на увазі), а міський голова Кіровограда Андрій Райкович – про те, що патрульна поліція повинна стати «комунікатором» між правоохоронними органами і городянами. Подарував копам марковані велосипеди. Цюцюра обіцяв знайти спосіб використовувати на службі.

ДТП з питаннями

На жаль, вже через годину після початку урочистостей всі красиві слова встали у дуже неоднозначну перспективу. Близько першої дня на Ярослава Мудрого (колиш. Терешкової) кіровоградський поліцейський збив 10-річну дівчинку, перебуваючи за кермом автомобіля «ЗАЗ-Daewoo». Згідно з повідомленням «УНІАН», патрульний «не вибрав безпечну швидкість», а дитина переходила вулицю у невстановленому місці. Прокуратура почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 286 КК України (порушення правил безпеки дорожнього руху). Дівчинку доправили до дитячої обласної лікарні.

Інцидент прогнозовано викликав хвилю обурення на кухнях і в соцмережах, та навіть певної зловтіхи з боку окремих колишніх співробітників МВС. “Осад”, що так швидко випав, викристалізувався в повідомленні власкора «1 + 1» Олени Шворак, матері двох дітей і автомобіліста, у Facebook, зробленому близько чотирьох в той же день. Цитуємо вибірково:

– Цей випадок із поліцейським – він показовий. Загальний тон такий: скатіна така, новий поліцейський, взяв у день присяги і оце збив дитину, сволоч така! Повні ненависті свідки події, повна осудження стрічка. А нічо, що дитина несподівано вибігла на проїжджу частину, увага(!), коли її покликали дід із бабою з протилежної частини вулиці. Переходу ніякого там нема. От просто стукнуло їй у голову – вона і побігла. Добре, що той Ланос із поліцейським їхав повільно і встиг загальмувати. Медики кажуть, що у дівчинки жодних серйозних ушкоджень. Зачепив її легенько. Але тепер, впевнена, бажаючих пересрати життя водію буде дуже багато. Бо він мало того, що водій, він ще й при погонах. Я навіть знаю одного чоловіка, який просто зараз зловтішається з цього. Бо ще вчора рахував биті у майбутньому «Пріуси». Але давайте уже почнемо не перекладати повністю провину на водіїв. У більшості випадків провина обопільна. Якщо винен водій, то не менше винні і баба з дідом, які покликали дитину через дорогу. Вони теж дорослі і мали б прорахувати наслідки. Як так вийшло, що десятирічна дитина вибігла на проїжджу частину, де нема пішохідного переходу і не переконалася у безпечності?

Пізніше Шворак повідомила, без посилання на джерело, про те, що дівчинка вже нібито вдома з двома саднами, а справу, на її думку, закриють.

Це з одного боку. З іншого – автор цих рядків спробував по гарячих слідах отримати офіційний коментар новоствореної структури з приводу інциденту. Єдиним можливим шляхом виявився дзвінок до чергової частини патрульної поліції. Там дізналися, які у нас питання, запитали номер телефону для зворотного зв’язку і пообіцяли донести прохання до начальства. Поки ніхто не дзвонив. Це до питання про зміни, яких чекають люди, і ймовірної функції патрульних як комунікатора, тобто сполучної ланки між органами і тими, кому вони присягали служити, кого захищати.

Фото – “ВКонтакті”