Костянтин Яриніч: медреформа стартувала, а МОЗ поки не готовий

“Україна-Центр”

Про те, чому медична реформа в Україні поки нагадує легендарного кіношного ховраха – який є, але його ніхто не бачить, що робиться «за кадром», в тому числі на Кіровоградщині, і що потрібно, щоб рух був більш активним, говоримо з нардепом-лікарем Костянтином Яринічем.

13031804

Як діючий лікар і представник парламентського комітету з охорони здоров’я, він упевнений в тому, що причини затримки анонсованих ще два-три роки тому змін знаходяться в профільному міністерстві, яке як і раніше очолює в. о., а не повноцінний міністр.

Ми прийняли закони, які відкрили можливість для автономізації лікувальних установ і фінансування безпосередньо лікування пацієнтів у вигляді медичної послуги, – підкреслює Яриніч. – Тепер виконавча влада – тобто Міністерство охорони здоров’я – повинна практично реалізувати ці реформи. Для цього потрібно підготувати досить багато підзаконних актів, це стосується методики калькуляції послуги, переліку платних і безкоштовних послуг і так далі. Міністерство явно пробуксовує, ми на сьогоднішній день не запустили реформу на первинному рівні надання медичної допомоги – в ФАПах, амбулаторіях, поліклініках – яка повинна була стартувати вже з початку цього року. Ми постійно переносимо ці дати, і, з огляду на те, що міністерство не справляється з ситуацією, було вирішено в профільному парламентському комітеті виділити підкомітет по реформах. Його очолила Ірина Сисоєнко (на фото), ми вже провели кілька засідань, хочемо допомогти регіонам у розумінні того, що потрібно робити і чого робити не потрібно. До нас приїжджають представники територіальних департаментів охорони здоров’я, головні лікарі, запрошуємо і МОЗ, і ми в живому режимі «питання-відповідь» намагаємося визначити пріоритети, що потрібно перш за все, що первинне, що вторинне. Наприклад, вже провели засідання щодо реформи медичної допомоги, потім по системі eHealth – «електронне здоров’я». Ми відкриваємо всі нюанси, щоб медики розібралися самі і могли разом з нами задати питання представникам МОЗ і міністерства фінансів – це нова форма фінансування, і воно не стоїть осторонь. Думаю, така групова «терапія» повинна дати кращий результат.

На думку парламентаря, у міністерства не виходе не тому, що воно «не хоче», а тому що там немає сьогодні кваліфікованих кадрів, які мали б у послужному списку вже виконані завдання. Для них все є новим, і це позначається на тому, що реформа затримується, жоден пацієнт не може сказати, що щось змінилося, все залишається на місці.

Те ж відноситься до так званого закону про сільську медицину, який стосується будівництва нових амбулаторій у сільській місцевості. Це гроші, закладені в державному бюджеті, який ми проголосували, в обсязі близько 5 мільярдів! Вони вже прийшли на регіони, але дій як таких не відбувається – немає типового проекту, будівництво не йде. Ми вже визначилися, де в області ці амбулаторії будуть будуватися. Наш департамент, обласна адміністрація вже провели роботу, ми в повній готовності – як тільки Міністерство регіональної політики дасть нам «старт», що ось, в такому вигляді це буде, ми приступаємо до будівництва і оснащення, в тому числі транспортними засобами. Ми робимо все від нас залежне, щоб найближчим часом «потяг рушив», – говорить народний депутат.

У парламентському комітеті розраховують, що в поточному році і реформу «первинки», і проект по сільській медицині все-таки вдасться довести до конкретних втілень, які побачать і відчують люди. Зокрема, з 1 квітня має розпочатися так звана передплатна кампанія, кожен пацієнт теоретично зможе прийти і укласти договір зі своїм сімейним лікарем, який замінить дільничного терапевта.

Але, знову ж таки, договір є типовий, але він не затверджений – тому офіційно немає що підписувати, – констатує Яриніч. – Ми чекаємо відповідей, а міністерство зволікає. У цьому світлі постійно піднімається питання з приводу в. о. міністра охорони здоров’я, яка нібито має американське громадянство, – вона це не спростувала. Це ставить у глухий кут і керівництво регіонів. Людина, яка проводить такі серйозні реформи, має якось сприйматися. Плюс у нас де-юре немає міністра, який потрібен. Я бачу вирішення цього питання в негайному внесенні кандидатури прем’єр-міністром, хто це буде – Супрун чи ні, не важливо. Але керівник повинен бути на місці з усіма повноваженнями, підтриманий парламентом. Тоді буде взаємна довіра. А так виходить, що в сфері охорони здоров’я виконавча влада – сама по собі, а законодавча – сама по собі. І я стурбований тим, що потенційні дострокові вибори, про що багато розмов ведеться, можуть зірвати проведення медичної реформи зокрема. Бо якщо ми говоримо про вибори, то втрачаємо в стратегії реформ – це однозначно.

Тим часом підготовка до переходу охорони здоров’я на нові рейки ведеться в тому числі і на Кіровоградщині. Теж поки незрима для пересічних пацієнтів лікарень і поліклінік. Серед організаційних питань, що знаходяться в стадії вирішення, і «електронна» складова реформи:

Комп’ютерів немає, система eHealth працює на рівні пілотних проектів в окремих регіонах. Є 5-7 компаній, які мають ліцензію на проведення цієї діяльності, буде сформовано технічне завдання, і ці компанії візьмуть участь у тендері на те, щоб постачати своє програмне забезпечення. Вони вже практично всі були на Кіровоградщині, представляли сімейним лікарям свої рішення, що вони дозволяють робити. Паралельно йдуть заняття з сімейними лікарями, є графіки, які склали місто і область, ми – на місцевому рівні це міський відділ охорони здоров’я, облздоров і народний депутат – зустрічаємося, вони задають питання, ми на них відповідаємо. Що можна і треба робити сьогодні, які можливості входу в ринок, чи потрібно рухатися разом з комунальним медзакладом, або виходити на вільні хліби, отримавши ліцензію, і т. п. Паралельно йде процес автономізації медустанов. МОЗ уже видав свої рекомендації щодо переведення установ в підприємства. Зараз ті (медичні установи області. – Авт.), хто хотів, подали свої документи до обласної ради – це комунальне майно, вони повинні оцінити його, затвердити статут установи тощо. Думаю, результат буде вже протягом місяця. Я не можу сказати, що нічого не відбувається: просто люди цього поки не бачать, але рух йде. Звичайно, він міг би йти набагато активніше, якби у нас було повноцінне міністерство. І, сподіваємося, незабаром так все і буде…