Кропивницьку ТЕЦ вимкнуть: що замість, як до того

Розпочато проєктування нової схеми централізованого опалення частини Кропивницького, яку наразі забезпечує міська теплоелектроцентраль (ТЕЦ). Мета – виключити її зі схеми генерації тепла.

Про те, коли й як це може бути, а також на що та чим комунальна сфера обласного центру живе цьогоріч, говорили з міським головою Андрієм Райковичем.

опалення_котельня

– У нас є котельня на Андрія Матвієнка (колишня Башкирська. – Весь Кіровоград), яка зможе генерувати 30 мегават теплової потужності, – каже Райкович. – Це повністю замінить ТЕЦ. Ми можемо прокласти нові магістралі та виключити її, зупинити марнотратство – більше не спалювати газ, виробляючи електроенергію, за яку нам не повертає гроші державний «Енергоринок».

Згідно висновкам фахівців Проєкту енергетичної безпеки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), кропивницька ТЕЦ не є конкурентоспроможною на ринку електроенергії. Також в аналітичному звіті, представленому на початку року, зазначалося, що потужність Кропивницької ТЕЦ та Південно-західної котельні, які забезпечують централізоване теплопостачання в Кропивницькому, вдесятеро перевищує середнє фактичне теплове навантаження. Діаметри теплових мереж є надмірними, їхня переважна більшість – 86%, експлуатується більше 15 років, втрати тепла в них становлять 25-30% для двох найбільших теплових джерел

За сприятливого збігу всіх обставин, строком, у який відбудеться заміна ТЕЦ на нове джерело тепла, може стати наступний рік, зазначив очільник Кропивницького.

– У 2022-му бюджетному році плануємо обладнати котельню на Матвієнка, – каже Райкович. – Попередньо стали в чергу на нові котли. Їх виробляють в Броварах, на заводі номер один по котельному обладнанню в Україні. Паралельно відпрацьовуємо проєктні рішення – ми знаходимося на рельєфі, треба побудувати теплові пункти в мікрорайонах. На них прийде тепло, і звідти буде розподілятись. Адже коли ми давимо одним тиском з котельні, як зараз, не дивно, що рвуться зношені магістралі. Зрозуміло, прокладаючи нові теплотраси, треба минімізувати шкоду, завдану інфраструктурі. Але все це набагато простіше, ніш змоделювати власне нову схему теплопостачання.

Міський голова нагадав також, що інший проєкт, який дозволить зупинити й найбільшу в місті Південно-західну котельню, перейти на більш економічно та якісно виправдані рішення для всього міста, зараз готують фахівці USAID.

В цілому на комунальний блок у 2021-му запланували використати близько 75 мільйонів гривень з бюджету розвитку. З них зокрема компенсували ремонтні роботи «Теплоенергетика», який порядкує котельнями та мережами централізованого опалення. Кошти також доводиться перерозподіляти, щоб покрити різницю між закладеною в бюджет міста та фактичною ціною палива для всіх комунальних підприємств і закладів. Адже протягом року газ для українських громад подорожчав у три з половиною рази. Під час формування бюджету Кропивницького на 2021-й наприкінці минулого року закладали ціну в 4 тисячі гривень за тисячу кубометрів, сьогодні це 16 тисяч.

В рамках роботи Конгресу місцевих влад за участі президента, представників уряду та самоврядування було напрацьовано меморандум із взаємними зобов’язаннями. Самоврядування не підвищує тарифи на тепло для населення, витрачаючи на газ свої бюджети розвитку, держава компенсує ці збитки фінансуванням проєктів самоврядування через ДФРР, «соцеконом», дорожній фонд та інші програми. Також на місцях обіцяли залишати на 4% більше коштів зібраного податку на доходи фізичних осіб, обговорювалося зняття з громад зобов’язань за реверсною дотацією. Для Кропивницького це близько 180 мільйонів додаткових бюджетних надходжень на рік. Чи виконає обіцяне влада, стане розуміло після остаточного затвердження держбюджету на 2022-й

– Ціни на газ для комунальної сфери, дитячих садочків, шкіл, поліклінік, лікарень вимагають великої компенсації, – нагадує очільник Кропивницького. – Якщо держава виконає свої зобов’язання, компенсаційні кошти ми отримаємо лише в наступному році, а нам треба ще прожити четвертий квартал. Ми розпочали опалювальний сезон рівно 15 жовтня, з 15 жовтня споживаємо газ, купуючи його по новим цінам. І для населення, і для комунального блоку – міських та обласних установ і закладів. Тому зараз треба збільшувати фінансування управлінь освіти, охорони здоров’я тощо, бо в них кожна гривня врахована, і має бюджетне призначення. Треба збільшувати підтримку «Теплоенергетика», щоб розрахуватись за перерозподіл і транспортування газу.

Кошти бюджету розвитку, передбачені для ЖКГ, частково перерозподіляють також на підтримку комунального «Електротрансу», забезпечення пільгового проїзду для містян, які мають на нього право.

– Встановлені Кабміном обмеження, що можна перевозити лише «по сидячих», серйозно підкосили економіку комунального підприємства. Все це ми можемо компенсувати лише за рахунок бюджету розвитку, – констатує Райкович.

Крім того, 35 мільйонів використано на обслуговування житлового фонду – покрівлі, двори, вікна, двері, ремонти ліфтів, а також на благоустрій міста, капремонти зупинок, мереж освітлення, купівлю комунальної техніки…