Майор Білобородько та інші терористи

У вівторок ужгородський суд відправив на два місяці в СІЗО без можливості внесення застави двох жителів Кропивницького, підозрюваних у підпалі офісу Товариства угорської культури Закарпаття. Один з них, схоже, – орденоносний учасник АТО, майор Збройних сил України з 95-ї аеромобільної бригади.

У разі визнання провини за вже висунутими звинуваченнями нашим землякам Олександру Белобородько і Володимиру Кондратенко загрожує тюремне ув’язнення терміном до 15 років. Поки мова йде про другі частини статей 194 і 258 Кримінального кодексу – умисне знищення майна шляхом підпалу або вибуху і терористичний акт, вчинений за попередньою змовою групою осіб із значним майновим збитком.

uxrCgkv

З двох спроб

Офіс закарпатських угорців вперше спробували підпалити 4 лютого. О 4 ранку у його вікно кинули пляшку із запальною сумішшю. Вікно було подвійним, розбилося тільки одне скло – обгоріла зовнішня рама, вогонь загасили ще до прибуття пожежників. Проте, на тлі напруженості відносин між країнами через мовну норму в новому законі про освіту, угорське МЗС закликало ввести на територію Закарпаття наглядову місію ОБСЄ.

А в ніч на 27 лютого на підвіконня будівлі, де знаходиться офіс, поклали сумку з вибуховим пристроєм, який спрацював близько третьої ранку. Вигоріло 25 квадратних метрів приміщення. Після цього міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Україна повинна стримувати екстремістів, а генконсул і посол його країни були негайно викликані в Будапешт на нараду. Міністр також анонсував зустріч з верховним комісаром ОБСЄ з питань національних меншин і заявив, що повторно запропонує присутність організації в регіоні в формі місії.

nR1LDpL

Російський слід

Відразу ж після другого, краще підготовленого і більш результативного підпалу з’явилися повідомлення про те, що підозрювані в скоєнні першого затримані 21 і 22 лютого в Польщі. Їхні імена називалися і раніше – це громадяни Євросоюзу Рафал Шімков’як і Адріан Марглевскі, члени польської праворадикальної організації «Фаланга», яку називають також проросійською. Вони заарештовані на 90 днів, ще один підозрюваний – під поручительством і поліцейським наглядом.

Члени цієї організації брали участь в бойових діях на Донбасі на стороні так званих «ЛНР» і «ДНР», вони сповідують ідеологію панславізму під егідою Росії, підтримують політику Путіна і тісно контактують з російськими правими Лимонова, – зокрема, заявив голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

Він же першим повідомив про те, що серед затриманих за новий підпал жителів Черкас і Кропивницького є учасники АТО. За словами Москаля, вони не є членами політичних партій або рухів, а пішли на цю провокацію, спокусившись грошима. Він написав також, що російські спецслужби намагалися підключити до підпалу місцевих жителів, а після того як це не вдалося, задіяли виконавців з інших областей. Організатором нападу, за його інформацією, є житель Придністров’я, співробітник «держбезпеки» невизнаної республіки.

– З огляду на статус цієї території, зараз організатор недосяжний для українського правосуддя, проте ні в кого немає ніяких сумнівів, що за другим підпалом офісу стоїть ФСБ Росії (так само, як і за першим підпалом в ніч на 4 лютого, який зробили громадяни Польщі, члени праворадикальної проросійської організації «Фаланга»), – зокрема, написав в соціальних мережах очільник Закарпаття.

JmvqvGF

Наш… герой?

Увечері 6 березня, коли суд в Ужгороді обирав запобіжний захід для двох жителів обласного центру Кіровоградщини, вперше було публічно названо їхні імена. Одного звуть Володимир Кондратенко, другого – Олександр Білобородько. У засіданні підтвердилася інформація про те, що 42-річний Білобородько є учасником бойових дій на сході України.

Він є учасником АТО, більше 5 раз був в АТО, отримав там інвалідність другої групи, характеризувався до цього виключно позитивно, ні до якої кримінальної відповідальності не притягувався, – цитують ЗМІ адвоката підозрюваного.

Це ім’я – Білобородько Олександр Вікторович – згадується у відкритих джерелах: майор Збройних сил України, офіцер 95-ї аеромобільної бригади, який керував виведенням колони під час евакуації поранених з-під артобстрілу з знищенням засідки бойовиків. У листопаді 2014-го за особисту мужність і героїзм нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня, згідно з президентським указом №873/2014.

Детально про всі обставини цього цілком ганебної справи ми, можливо, не дізнаємося ніколи. Але вже зараз зрозуміло одне: якщо окремі кадрові офіцери, учасники бойових дій на сході, дійсно готові брати гроші від посібників держави-агресора за підпали і вибухи, ні в чому, що стосується безпеки тут, на мирній частині української території, не можна бути впевненим…

Андрій Трубачев