Маловисківський трилер: цей народ не присоромити?

“Україна-Центр”

Хлопець з Малої Виски, якого побили однолітки за зауваження дорослим, а потім зробили відомим центральні телеканали, більше не хоче уваги ЗМІ. І стверджує, що тепер неприємності загрожують його матері.

05031808

Для тих, хто не в курсі, коротко про абсолютно дику і ганебну передісторію. Якось увечері в період зимових свят школяр Микола Завітренко спробував привернути увагу патрульних до того, що прямо на лавочках в центрі, біля міської ялинки, доросла компанія розпиває спиртне. А це, як відомо, в Україні заборонено законом.

Все навиворіт

Незважаючи на це, поліцейські адміністративний протокол складати відмовилися – мовляв, нема чого людям відпочинок псувати. На наступний день на хлопця вп’ятьох напали сини «скривджених» їм напередодні людей – за його словами, били ногами, ставили на коліна. Поки він лежав у лікарні, батьки нападників допомогли грошима на лікування, а його мати забрала подану до правоохоронних органів заяву. А після ці самі батьки подали туди вже свої заяви – про вимагання. Тих самих грошей на лікарню…

Такою цю історію дізналися глядачі авторської програми члена правління «Національного суспільного телебачення України» Руслана Вінтоньева, відомого під псевдонімом Майкл Щур. «Вишенькою на торті» став коментар керівника міського відділу освіти Алли Шпак кореспонденту «ТСН» – вона припустила, що причиною конфлікту можуть бути проблеми в психіці або вихованні… суспільно активного підлітка.

Після цього в Малу Виску виїхав цілий десант обласних активістів і журналістів, Народний герой України, важко поранений під Дебальцевим боєць третього полку спецназу Вадим Довгорук – підтримати Колю. Закликали «жити дружно», привезли подарунки, влаштували автограф-сесію.

Оргвисновки

Реагували і офіційні інстанції – кому належно. У Головному управлінні нацполіціі області нам повідомили, що співробітники, які стали героями телешоу, покарані.

– Був інцидент, конфліктна ситуація, – каже начальник сектору комунікацій ГУНП Віталіна Бевзенко. – На місце виїхала група реагування патрульної поліції, намагалася залагодити конфлікт. Але не склали адміністративні протоколи. За цим фактом проведено службове розслідування, зроблені відповідні висновки. На правоохоронців накладені дисциплінарні стягнення з занесенням до особової справи.

Говорячи конкретно – сувору догану. Це як мінімум передбачає фінансові санкції і буде серйозно заважати кар’єрному зростанню поліцейських.

Виїжджала в райцентр і обласна комісія. Заступник керівника Департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації Лідія Шатна стверджує, що вжити всіх можливих заходів для того, щоб убезпечити школяра від подальшої агресії і тиску, як мінімум намагалися.

– Члени комісії предметно поспілкувалися з вчителями, представниками влади та батьками дітей, які побили хлопчика, пояснивши можливі наслідки в разі ескалації конфлікту, – запевняє вона. – Що ж до висловлювань начальниці відділу освіти, то за подібне не передбачено покарання. Тим більше що в умовах децентралізації її безпосереднім керівником є міський голова. Тобто в цьому плані все залежить від його позиції.

Тим часом резонанс потроху затихає, а бажання знищити-таки надмірно «нахабного» знавця адмінкодексу і його рідних, схоже, нікого не відпустило.

Що тепер?

У школі все добре, але у мами на роботі почалися серйозні проблеми, – каже сам герой передач і публікацій. – Їй директор сказав прямо, щоб вона або брала відпустку, або взагалі звільнялися з роботи.

Варто відзначити, що мама Миколи Завітренко працює в бюджетній сфері, а саме в бібліотеці. Туди десант з обласного центру теж навідувався, дякував жінку за правильно вихованого сина і все таке. Після цього, за словами хлопця, стало трохи краще, якщо можна так це назвати.

– Мама каже, що більш-менш – вони мовчать, з нею взагалі припинили спілкуватися її колеги. Але хоча б немає того тиску, що було раніше, – каже Микола.

Тим часом, за інформацією Головного управління поліції, в даний момент тривають розслідування в рамках аж чотирьох кримінальних проваджень. Про те, як і чому було відкликано і чому пізніше відновлено заяву в органи про побиття підлітка, ми запитали безпосередньо – бо версії в ЗМІ раніше висувалися різні.

– До лікарні до мене зателефонувала мама одного з хлопців, розповіла мені історію свого життя, – пояснює потерпілий. – Мені її стало шкода, і ми тоді вирішили забрати заяву. І в той же момент, коли ми її забрали, троє батьків з п’яти написали на мою маму заяву про вимагання грошей. Перед цим вони нам запропонували перекинути гроші на лікування, тому що у нас всього було 750 гривень на той момент, а крапельниці коштували досить дорого – потрібні були гроші на лікування, і ми погодилися. Вони їх перерахували, а потім написали три заяви на маму. Після цього ми вже в прокуратурі відновили свою заяву.

Варто зазначити: за нашою інформацією, син тієї жінки з «історією» вчиться в юридичному вузі, сама вона надала допомогу в обсязі 10 тисяч гривень, решта батьків «скидалися» в рази меншими сумами.

Провадження за фактом нападу на Миколу Завітренко розпочато за ч.1 ст. 125 КК – умисне нанесення легких тілесних ушкоджень, у нього було діагностовано струс мозку. Максимальне покарання для тих, хто його побив, за цією статтею – рік виправних робіт. У поліції кажуть, що виробництво було розпочато за даними первинного огляду в лікарні, а судово-медична експертиза не проведена до сих пір. Коли будуть дані СМЕ, стаття може змінитися.

Три інших провадження, які сьогодні теж розслідуються, розпочаті як раз за заявами трьох з п’яти батьків нападників. Це ч.1 ст. 189 – вимагання, до п’яти років обмеження або позбавлення волі. Про підозру поки не повідомляли нікому. Не внести дані до єдиного реєстру при наявності поданих заяв поліцейські просто не мали права.

Сам школяр, який несподівано став «зіркою» мінімум обласного масштабу, на пряме запитання про те, що його, напевно, вже дістали, відповідає коротко: так.

– Уже ні в яких випусках брати участь не буду, тому що я дуже втомився від цього всього, у мене вже немає сил. А так – буду вчитися далі, вся ця ситуація поки що під нашим контролем, буде суд, а там буде видно, – ділиться Микола планами на найближче майбутнє.