#місцеві_вибори_2020 Двоє на старті та примарне бюро

Кілька років Кропивничан агітують від імені організації, яка, схоже, взагалі не існує – хоча згідно окремим заявам навіть має власні кошти. Це стало зрозумілим цього тижня, коли ймовірні кандидати на посаду міського голови Кропивницького продовжили «проявлятися». Плюс два очевидних.

Перший агітаційний намет політсезону. Фото  - "Весь Кіровоград"
Перший агітаційний намет політсезону. Фото – “Весь Кіровоград”

Цілком передвиборча активність на вулицях з наметами та листівками, в інформаційному просторі – з іміджевими інтерв’ю та рекламованим контентом, схожа на фальстарт. Адже ніщо вже не вказує на те, що місцеві вибори в Україні відбудуться раніше наступної осені. З іншого боку, хтось з учасників перегонів власної кампанії не припиняв ще від минулих, інші ж, мабуть, просто намагаються тримати порох сухим.

Сигнали

Принаймні частину списку в майбутньому бюлетені можна скласти, просто походивши містом. Про тих, хто на старті, вголос говорять з білбордів та лайтбоксів іменні поздоровлення з минулими святами та анонси минулих подій, ще з літку прострочені гасла та вже нові, цілком однозначні меседжі.

Вулична гра "Склади бюлетень". Проєкт сайту "Весь Кіровоград"
Вулична гра “Склади бюлетень”. Проєкт сайту “Весь Кіровоград”

Просто нагадаємо, що оренда одного білборду в Кропивницькому вартує від 1800 до 5000 гривень на місяць (залежить від розташування та власника конкретних носіїв), плюс 400 гривень за друк, і 300-600 гривень за поклейку (драбина або автовишка). Оренда одного сітілайту – 800-1500 гривень на місяць, плюс 200 за друк і 100 за монтаж.

У середу, 6 листопада, пролунали два гучних та цілком однозначних сигнали іншого роду. Під стінами мерії з’явився агітаційний намет з маркуванням «Муніципальне бюро Стрижакова», у Facebook, Instagram та Youtube – пов’язане з акцією відео, яке пропонується читачам та глядачам на правах реклами, а в ефірі місцевого телеканалу «Вітер» – розлоге інтерв’ю теперішнього секретаря міськради Андрія Табалова.

Крохмаль, гори та Брайтон

Хоча прямої відповіді на питання, чи буде балотуватися в мери, він не дав, – мовляв, ще встигне визначитись, та й коли ті вибори будуть поки невідомо, – за всіма ознаками це було типове кандидатське інтерв’ю.

Ви напевно бачили або читали десятки таких, ними традиційно заповнені під час кожної передвиборчої кампанії мало не всі шпальти місцевих газет. Про корисну для громади роботу, стосунки з батьками, любов до спорту та походи в гори, успішну бізнесову діяльність, компанії, зареєстровані на Кіпрі, але не офшорні, вихід на IPO, отриману в англійському Брайтоні освіту та практику.

Таб_інтрв

– I все англiйською мовою? – питає журналістка.

– Абсолютно, а якою ще мовою у Великій Британiї можуть працювати або навчатися? – відповідає Табалов.

Майже зворушлива історія про перший досвід комерційної діяльності в 17 років – дуже нервову поїздку в Херсон за картопляним крохмалем, в результаті якої заробив сотні три доларів. Нервову, бо боявся, що замість картопляного впарять кукурузний…

Історія участі людей з прізвищем Табалов у виборах міського голови колишнього Кіровограда довга та строката – батько секретаря міськради Олександр кілька разів балотувався від початку нульових, він сам піде в мери як мінімум вдруге. У рік попередніх місцевих виборів багато було розмов та публікацій стосовно роздачі продуктів від «Благодійного фонду Табалова».

Таб_підкуп_2015
Фото – “Мій Кропивницький”

У другий тур, нагадаємо, тоді вийшли Артем Стрижаков та Андрій Райкович, проте партії «Наш край», яку представляв Табалов, разом з близьким до нього «Рідним містом» вдалося завести у міськраду найбільшу групу депутатів – 10.

What бюро?

Власне Стрижаков, який у підсумку програв у 2015-му, вочевидь, серйозно налаштувався на реванш наступного року, тому традиційну для перевиборчого періоду вуличну активність розпочав задовго до початку офіційної кампанії. З середи з агітаційного намету в середмісті Кропивницького розповсюджують листівки, інформація у яких може бути спрямованою на маніпуляцію громадською думкою містян.

Листівки, які розповсюджують  з наметів. Розмиття додане, щоб запобігти будь-яким маніпуляціям
Листівки, які розповсюджують з наметів. Розмиття додане, щоб запобігти будь-яким маніпуляціям

В тексті, що його містить друкована продукція, стверджується, дослівно, що «Муніципальне бюро Стрижакова створює проект з реконструкції Набережної». Водночас використані в листівці зображення співпадають з оприлюдненими в лютому минулого року елементами базового проєкту реконструкції набережної Інгулу від Михайлівської до Ковалівки, підготованого управлінням архітектури міської ради.

Об’єкт інформаційної атаки – міська влада, до якої від імені згаданої організації висуваються претензії щодо строків реконструкції. За інформацією міськради, передпроєктні пропозиції наразі проходять державну експертизу.

У підкріплення вуличної активності відзнятий відеоролік, а його реклама оплачена у Facebook, Instagram та Youtube. Скріншот, розмиття та плашки додані, щоб запобігти будь-яким маніпуляціям
На підкріплення вуличної активності відзнятий відеоролік, а його реклама оплачена у Facebook, Instagram та Youtube. Скріншот, розмиття та плашки додані, щоб запобігти будь-яким маніпуляціям

Два роки тому поданий «муніципальним бюро» проєкт, що передбачав зміну зовнішнього вигляду її частини, виграв конкурс Громадського бюджету. Пояснення чиновників, що мільйона гривень на реконструкцію не вистачить, розганялось у соцмережах як відмова влади фінансувати проект. Напередодні ЗМІ писали, що для голосування за проєкт школярів знімали з занять і централізовано підвозили, «Муніципальне бюро Стрижакова» спеціально для цього винаймало автобус.

Учнів ГНТН організовано вивозили на автобусі для голосування за певні проекти Громадського бюджету-2018. Фото - "Перша електронна"
Учнів ГНТН організовано вивозили на автобусі для голосування за певні проекти Громадського бюджету-2018. Фото – “Перша електронна”

В Єдиній системі електронних петицій зареєстрували звернення з проханням позбавити проєкт права участі в конкурсі через те, а також через те, що він носить фрагментарний характер, передбачає реконструкцію лише частини набережної, що суперечить положенням Громадського бюджету.

Об'яви, які розклеювалися у міських дворах. Підпис: для пересічних громадян така подача інформації виглядає, як заслуга «Муніципального бюро Стрижакова», яке насправді, як і сам Стрижаков, не мають жодного стосунку до розробки чи затвердження відповідної програми. Фото - "Гречка", січень 2017
Об’яви, які розклеювалися у міських дворах. Зазначалося, що для пересічних громадян така подача інформації виглядає, як заслуга «Муніципального бюро Стрижакова», яке насправді, як і сам Стрижаков, не мають жодного стосунку до розробки чи затвердження відповідної програми. Фото – “Гречка”, січень 2017

Відкритим залишається питання, чим власне є «муіципальне бюро». В доступних онлайн державних реєстрах громадських об’єднань, неприбуткових організацій та громадських формувань інформація про нього відсутня.

Скріншот з сайту державного реєстру громадських об'єднань
Скріншот з сайту державного реєстру громадських об’єднань
Скріншот з сайту державного реєстру неприбуткових організацій
Скріншот з сайту державного реєстру неприбуткових організацій

Похідне питання – що ж тоді таке «кошти Муніципального бюро Стрижакова», про які говорили під час не менш скандальної, ніж з Набережною, історії з муралом на Попова, з огляду на цей факт постає в ще більш неоднозначній перспективі.