Навіщо бразильцеві їдальня «Пишмашу»?

Найближчим часом у Кропивницькому можуть почати «майнити крипту» в промислових масштабах за допомогою обладнання, що ймовірно належить українському ТОВ, засновником якого є зареєстрована в Китаї компанія з власником-бразильцем з частково японським прізвищем.

DSC_0051

Логотипи компанії Mining Express вже красуються в декількох місцях на двоповерховій будівлі колишньої їдальні заводу «Пішмаш» площею майже 4,5 тисячі квадратних метрів. Тиждень тому будівля виглядала повністю оновленою зовні, на входах до неї встановлені сучасні двері, а всередині повним ходом йшли будівельні роботи і монтаж обладнання. За інформацією джерел «УЦ», приміщення «Пишмашу», які не розібрали місцеві компанії, були придбані свого часу фірмами з Києва і Дніпра.

Нікого з керівництва або фахівців на місці виявити не вдалося, а представник охорони після довгої телефонної розмови з кимось пообіцяв журналісту «УЦ», що його покличуть на презентацію. Вона повинна відбутися якраз в ті дні, коли читачі паперової версії газети будуть діставати цей номер з поштової скриньки або купувати його в кіоску.

Що там буде?

Проте, на питання чим займається новий сусід підприємств «Друмаш-Центр» і «Гідросила-Леда», що займають частину інших будівель колишнього заводу друкарських машин, що саме буде відбуватися всередині і чи багато робочих місць буде там створено, ми можемо відповісти вже сьогодні з високою часткою ймовірності.

А будуть там, повторимося, «майнити крипту». Майже людською мовою – добувати криптовалюту. По суті – надавати можливість клієнтам по всьому світу заробляти електронні «гроші майбутнього», отримуючи від них за це цілком реальні гроші сьогодення.

Коротко пояснити суть цього процесу обивателю непросто, тому дуже взагалі по суті предмета: криптовалюта, так звані «біткойни» і маса аналогів – це альтернативні гроші без центрального управління і емітентів, забезпечені не золотом, а обчислювальними потужностями. Головний спосіб заробітку, видобутку або «майнінгу» – надання цих самих потужностей для обслуговування системи і здійснення операцій, пов’язаних з функціонуванням альтернативних грошей.

Складність цих операцій, а значить, і необхідна потужність для «добування» стає дедалі вищою. Тому на зміну домашнім «фермам» з декількох потужних відеокарт поступово приходить майнінг промисловий – коли спецобладнанням фарширують величезні корпуси. Наприклад, колишню заводську їдальню. На її даху, до слова, вже встановлені кілька промислових же кондиціонерів – в процесі «залізо» сильно гріється…

Хто там буде?

Щоправда, заробляють криптовалюту компанії типу Mining Express не для себе – вони продають доступ до власних апаратних потужностей через інтернет за цілком тверду валюту. Це називається «хмарним майнінгом». Тарифи вказані на офіційному сайті, і складають від 100 до 20000 доларів за «пакет». Воно і зрозуміло – курс криптовалюти, яку можна обміняти на реальні гроші, в тому числі, і в Україні, вельми нестабільний, а будівлі, швидко застаріваюче обладнання та його обслуговування коштують реальних грошей.

Питання про те, чиї це гроші, залишається відкритим. Ніяких фізичних координат і реєстраційних даних на англомовному сайті компанії немає. У відкритих джерелах нам вдалося, втім, знайти дані про товариство з обмеженою відповідальністю «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС», зареєстроване в Києві по вулиці Бориса Гмирі, 2. До адреси є запитання – у ній не вказана квартира, а будівля, про яку йде мова – це 21-поверховий будинок в житловому масиві, сім хвилин пішки від станції метро «Осокорки». Квартири в ньому продаються і здаються в оренду, прямо у дворі є дитячий сад.

Втім, заплутаність слідів ТОВ тільки декількома сотнями дверей у київській «шпаківні» не обмежується. Засновником «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС» значиться приватна компанія «ЕДЕЛЬВЕЙС ІНВЕСТМЕН ЕНД ТРЕЙДІНГ КОМПАНІ ЛІМІТЕД» з юридичною адресою на вулиці Луард Роуд Ван Чай в Гонконзі, а її кінцевим бенефіціарним власником – громадянин Бразилії Карлос Хосе де Соуза Фузіяма, зареєстрований в місті Монтелупа на Філіппінах. Такого міста не існує – швидше за все, мається на увазі Мунтінлупа в столичному регіоні республіки.

Ця ж фірма разом з власником фігурує також в реєстраційних даних іншого українського ТОВ – зареєстрованого в Чернівцях «ЗАХІД КАРПАТИ ГРУП». Його основна діяльність за КВЕД – «надання в оренду власного або орендованого нерухомого майна». Як, втім, і у «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС» – цей вид діяльності зазначений першим, поряд з «наданням в оренду інших машин, устаткування і товарів», а також «роздрібною торгівлею комп’ютерами, периферійним обладнанням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах».

Є у «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС» і український керівник – Олексій Олександрович Гетьман, про якого інтернет не знає більше нічого, від слова зовсім.

Чекаємо – не дочекаємося зустрічі з ким-небудь з «живих» представників компанії. Є про що запитати. Наприклад, чи варто жителям довколишніх районів чекати відмов електромережі через надмірне навантаження, що мають намір робити з надмірним же шумом, який видає обладнання для майнінгу, де будуть платитися податки від здачі в оренду потужностей, розташованих тут, людям, які можуть перебувати де завгодно . Зрозуміло одне: появи великої кількості нових робочих місць в обласному центрі в зв’язку з цим навряд чи варто очікувати. Працювати буде «залізо», яким, за великим рахунком, сьогодні можна управляти і дистанційно – хоч з Гонконгу, хоч з Філіппін…

…і що за це буде?

Варто відзначити, що завдяки лежачим в основі криптовалют технологіям шифрування і повної анонімності мережі, електронних «гаманців» і транзакцій, «гроші майбутнього» на етапі буму останніх двох років стали активно використовуватися у всіляких кримінальних схемах – від торгівлі марихуаною в «чорному інтернеті» до відмивання грошей.

У серпні минулого року СБУ з фіскалами накрили в Кропивницького черговий конвертаційний центр з багатомільйонним обігом. Крім звичних мішків з печатками і документацією фірм-одноденок, які використовуються в «обналі», було вилучено обладнання для майнінгу криптовалют.

– Зараз в Україні ніяким чином це не регулюється, законно це чи незаконно – незрозуміло. Ми розуміємо, що ці гроші можуть використовуватися в протиправних цілях. Але найцікавіше – ніхто за це податки не платить. Почнуть легалізувати, почнуть, напевно, платити. Хоча це може привести і до появи нових схем з ухилення від сплати, – каже Олександр Ляпун, заступник начальника відділу протидії кіберзлочинів у Кіровоградській області.

Ще в січні голова відповідного департаменту Національної поліції Сергій Демедюк публічно заявив: Україні пора визначитися з законним статусом криптовалют на своїй території, в тому числі – в питаннях оподаткування операцій з їх купівлі та продажу.

Поки ж попит на біткойни і їх аналоги породжує шахрайські схеми, від яких страждають пересічні громадяни. Буквально в середині минулого місяця було оголошено про підозру трьом учасникам злочинної групи, яка створила фальшиві сайти, які пропонували послуги операцій з «криптою», а на ділі просто виманювали гроші у бажаючих такі операції здійснити. Зловмисникам з Дніпра – по 20-26 років…