Нова Набережна Кропивницького: дати та суми

Реконструкція набережної Інгулу в Кропивницькому в останні тижні знову стала гострою темою – чи то темою для штучного загострення з наметами, листівками, виготовленням відеоконтенту та його просуванням у соцмережах за гроші.

Який варіант з двох названих обрати для себе, кожен небайдужий до питання мешканець міста врешті вирішить самостійно. Спиратися при цьому на факти чи емоції – також. Зазначимо лише, що цілком задовільні відповіді на більшість питань, які знову ставляться сьогодні, відповідальні особи міськради дали авторові цих рядків ще в перших числах цього серпня. В написаному тоді для одного з друкованих тижневиків матеріалі ми майже нічого не змінювали, додавши лише кілька ремарок та невеличкий актуальний на сьогодні апдейт наприкінці. Висновків також не буде – це право залишаємо читачеві.

Лютий 2018. Тодішній начальник міського управління архітектури Вадим Мездрін презентує журналістам базовий або ескізний проєкт реконструкції, підготований підрядником
Лютий 2018. Тодішній начальник міського управління архітектури Вадим Мездрін презентує журналістам базовий або ескізний проєкт реконструкції, підготований підрядником. Фото – “Без купюр”

То коли?

Почати будівництво першої черги, – спортивної зони біля ДЮСШ «Надія», – можуть вже наступної весни, каже заступник міського голови Олександр Мосін. Посадовець також розповів, звідки взялася ціна питання в сотні мільйонів, і що вже зроблено в проєкті, який стартував на початку 2018-го.

– Це тривалий процес, який потребує ряду досліджень, отримання технічних умов, розробки містобудівних умов та обмежень, оцінки впливів, які мають бути прикладеними до техніко-економічного обґрунтування, далі передпроєктна пропозиція, державна експертиза. Лише потім по кожній черзі можна розробляти вже робочу документацію – розміри, креслення, кількість будівельних матеріалів тощо. Це не те, що ти щось вигадав і почав будувати, це гроші бюджету, вони потребують чіткої звітності, крок вліво, крок вправо – правоохоронні органи. Ми можемо діяти лише в законодавчих рамках. Сама лише процедура затвердження оцінки впливу на довкілля за законом триває 70 днів.

Де ми зараз

Він нагадав також, що вартість в понад 200 мільйонів гривень, яку смакує інформаційний простір – лише приблизний розрахунок ціни більше трьох кілометрів нової набережної від Михайлівської до Київської. З обох боків Інгулу. Вираховується умовно так: квадратний метр таких робіт буде коштувати в середньому стільки, помножили на площу, отримали ціну. До детальних кошторисів, фінансування та власне будівництва треба ще «дожити».

Цифри будуть змінюватись та уточнюватись, довжина проєкту вже стала на кілометр коротшою. Та мова в будь-якому разі про вісім нулів, «одним шматком» місто таке не потягне. Тому черг, за тим розумінням, яке є в мерії сьогодні (в серпні 2019-го. – Весь Кіровоград), буде сім, уточнює заступник міського голови.

– Перша, від Соборної до Михайлівської, включає в себе розробку робочого проєкту з тротуарами, доріжками, освітленням, інфраструктурою для відпочинку та силових вправ, зоною, де буде туалет, до якого треба підвести інженерні комунікації, та очисними спорудами для зливних вод, які потрапляють зверху, з Великої Перспективної, до колектора, і витікають у річку. Коли проєкт буде розроблений, ми зрозуміємо, яка його вартість, і де нам брати це фінансування. Якщо міська рада готова це фінансувати з бюджету, проводимо тендер, маємо підрядника. Після цього міське управління капітального будівництва звернеться в Державну архітектурно-будівельну інспекцію за отриманням декларації про початок будівництва. Це зона класу наслідків СС-3, тобто декларацію маємо отримати безпосередньо в ДАБІ України.

Що робили

Нагадаємо, наприкінці 2017 року проєкт з реконструкції частини набережної, умовно від «горбатого» пішохідного мосту до Соборної з боку спортшколи переміг у конкурсі «Громадський бюджет», під який виділяються кошти з міської казни. Конкретно в цьому випадку мова йшла про мільйон гривень. Це завідомо замало, тому в 2018-му міськрада додала ще три з бюджету розвитку.

Проєктна організація (ТОВ «Абрис «Либідея». – Весь Кіровоград), яку представляє відомий місцевий архітектор Володимир Рак, отримала технічне завдання. Розпочали геодезичне та інженерне дослідження території.

– Територія, яку ми проєктуємо, вже забудована. Там проходять інженерні комунікації – силові кабелі, теплові, водопровідні та каналізаційні мережі, розташовані зони відпочинку, об’єкти інфраструктури. Щоб їх змінювати, нам треба техніко-економічне обґрунтування цього всього з нашими пропозиціями, комунікації прибрати чи перекласти, щось перебудувати, змінити будівлю чи споруду.

Пакет документів був поданий проєктантом на державну експертизу в грудні (2018-го. – Весь Кіровоград), вже проведені на той момент роботи коштували до 1,5 мільйона, решту невикористаних грошей з управління капітального будівництва наприкінці року зняли, вони залишились у міському бюджеті (повторимось, мова йде про бюджет розвитку, який наповнюється за рахунок власних доходів міста, ці кошти не «згоряють» наприкінці бюджетного року, і йдуть на фінансування проєктів міського будівництва – дороги, мости, розв’язки, житло тощо. – Весь Кіровоград). В лютому 2019 року отримали висновок експертизи – документи «завернули».

– Вказали, що треба зокрема змінити назву проєкту. Бо від Михайлівської до Вокзальної може бути реконструкція – там є забудова, а далі берег у своєму природному стані, тому там буде інший проєкт, на капітальне будівництво. Виконуючі зміну назви, ми всю документацію мали впорядкувати у відповідності, провести рішення виконкому та рішення сесії (було прийняте 19 березня. – Авт.). Поставили завдання, щоб розробити графік подачі доопрацьованого з урахуванням зауважень ТЕО на нову експертизу. Допрацювати оцінку впливу на довкілля, змінити технічне завдання. Тепер це реконструкція набережної від Михайлівської до Вокзальної. Плануємо увесь пакет документів подати на експертизу через 3 місяці (сказано в перших числах серпня, подано 6 листопада. – Весь Кіровоград).

shhzhloo

Зображення з базового або ескізного проєкту, підготованого в 2018-му підрядником міськради. Використані в листівках, які в листопаді 2019-го розповсюджували з агітаційних наметів з маркуванням "муніципальне бюро Стрижакова"
Зображення з базового або ескізного проєкту, підготованого в 2018-му підрядником міськради. Використані в листівках, які в листопаді 2019-го розповсюджували з агітаційних наметів з маркуванням “муніципальне бюро Стрижакова”

Тим часом

Проходження експертиз та бюрократичні процедури – питання поточні, відповідей наразі потребують і такі, що залишились мерії та городянам «у спадок».

– Гідроспоруда на Михайлівській, яку побудували в 1989 році, була тимчасовою. Зараз там дамба з шандорами, побудована два роки тому – воно потребувало термінового втручання, там вже мішки з глиною колись закидали. Зараз є інша проблема – Інгул зелений, бо річка вже не має природної течії, швидкості води. Поставив завдання в районі пішохідного мосту на Пушкіна прибрати перелив, щоб вода не йшла у дренаж, а йшла у річку, на дамбу.

Це, звичайно, не вирішить проблеми замулення витоку річки в Новгородківському районі через розорювання берегів. Але це те, що можна зробити на місці, вклавши умовно 100 тисяч гривень, і отримати певний позитивний ефект, констатує Мосін. Є й більш прозаїчний акцент, пов’язаний з відлунням цілком печерного земельного дерибану, що тривав у містах по всій Україні, зокрема й у нашому, десь до кінця нульових.

– Ми збиралися з земельним управлінням, дали завдання розібратися, чи є чиїсь приватні ділянки, які потрапляють у зону розробки, чи вони отримані законно. Якщо ні – це одна історія, якщо хтось має документ на право власності, нам треба підготувати одразу механізми повернення власності громаді міста через суспільну необхідність…

Апдейт від 30.11.2019

За вересень-жовтень управлінням капітального будівництва направлено листи до водно-каналізаційного господарства обласного підприємства «Дніпро-Кіровоград», яке володіє відповідними комунікаціями під набережною, – для отримання технічних умов, та до місцевого управління Держгеокадастру, – щодо уточнення координат земельних ділянок в зоні реконструкції. Управлінням земельних відносин надано інформацію про зареєстровані там відповідно до публічної кадастрової карти ділянки головному архітектору проєкту.

Ще раз, 6 листопада поточного року доопрацьований пакет документів поданий на нову експертизу, результатів якої чекають у грудні. Позитивний відгук, як було зазначено вище, дасть старт зворотному відліку до розробки робочого, деталізованого проєкту першої черги, пошуку шляхів його фінансування, тендерам, отриманню декларації від ДАБІ України, та, врешті, початку власне будівництва. Іншого шляху діючим законодавством не передбачено – зазначають у мерії.