Пекло в Кабулі: як це було і хто винен?

“Україна-Центр”

П’ятеро «воїнів Аллаха», які «безстрашно» розстрілювали беззбройних цивільних у кабульському «Інтерконтиненталі», тікали від двох американських військових. Це врятувало людей, що знаходилися у вцілілому крилі готелю – жертв могло бути набагато більше.

30011809

Про невідомі подробиці теракту 20 січня в афганській столиці, який забрав життя 40 осіб, в тому числі – трьох уродженців і жителів Кіровоградщини, нам розповів Валерій Болотнов, перший заступник директора авіакомпанії «УРГА», в якій працювали двоє з них.

Що вони там робили?

Це був комерційний контракт, укладений з місцевою компанією Kam Air, налагоджувати авіаперевезення всередині Афганістану. Його термін закінчувався вже 2 лютого.

– Літаки у нас невеликі, вони могли сідати в невеликих аеропортах для перевезення людей з віддалених місць, гірських районів. Робиться це для того, щоб максимально примирити різні частини Афганістану, всюди різні клани, все розуміли, що це треба. Але сталося те, що сталося. Цей теракт відкинув Афганістан років на п’ять назад, – констатує Болотнов.

Працювати в Афганістані, за його словами, компанія поки не буде. Обстановка не дозволяє. Там залишився ще один літак «Урги», його забиратимуть вже без всяких ночівель – прилетять, запустяться і полетять.

– Прикро – збільшилися і обсяг, і розміри літаків, з’явився потік, стали літати в Афганістан і всередині Афганістану, – каже заступник директора. – Спочатку були інциденти, загрози, мовляв, не посадите моєї людини – нікуди не злетите. Приїжджали вищі чини, навели порядок, це припинилося. Всі були впевнені, що там вже все нормально.

Нагадаємо, всі загиблі в «Інтерконтиненталі» українці, а їх 7, працювали в авіації. Серед них – інженер Валерій Кардаш, якому через тиждень після трагічних подій мало виповнитися 65, і 51-річний Олександр Дикий, командир повітряного судна.

– В «Урзі» він (Кардаш. – Авт.) Практично з самого початку, з 1994 року, – згадує наш співрозмовник. – Маса відряджень – і в Кувейті, і в Конго, всюди був. Один з найбільш інтелігентних інженерів. Дуже грамотна людина, незважаючи на вік, коли ми п’ять років тому перенавчалися на «Сааб», він теж пройшов навчання, все йому давалося. Двоє дочок, вже дорослих. Саша (Олександр Дикий. – Авт.) Довгий час відлітав в Луганську на АН-24, АН-26, у нас п’ять років уже на «Саабі» літає. Інструктор, дуже багато молодих поводив, досвідчений льотчик. Ми в Афганістан інших і не посилали – гірська місцевість, часто погані погоди, тумани, потрібно забезпечити швидке зниження, набір висоти…

Співробітники луганського похоронного бюро забирали тіло Дикого з Києва і везли на окуповану територію через Росію разом з Іриною Медічевою, бортпровідницею «Українських крил», теж уродженкою Луганська, яка загинула в Кабулі. Їх ховали там уже після того, як тут попрощалися з Валерієм Кардашем і Катериною Пасенчук. Вона не має відношення до «Урги», але родом з Кіровограда, жила в Борисполі і працювала разом з Медічевою.

gcSKhZPВалерій Болотнов зазначає: військовий, коли йде до військового училища, розуміє, куди він йде, так само і льотчик. Примусу немає, хочеш відмовитися – можеш не їхати. У працівників «Урги», за його словами, навпаки, була негласна черга, хто поїде, в Kam Air непогано платили. Хоча ризики були завжди, не тільки в афганських відрядженнях – авіакомпанія і її співробітники постійно працювали за контрактами ООН, як правило, в гарячих точках.

– Коли був теракт в Малі, ми там працювали, – каже заступник директора. – Ми на віллах жили, а київський екіпаж «Руслана» в готелі розстріляли. Я в Іраку працював на Держдепартамент США, літав. І ніби як ти захищений, між двох смуг в конвої, навколо тебе п’ять постів, але прилітають хаотично боєприпаси – ПТУР запустили, він впав поряд з тобою і вибухнув. Погода погана, вертольоти сіли – тут же починається мінометний обстріл. Війна ніколи не давала гарантій.

Як так вийшло?

Головним на сьогодні залишається саме це питання – як терористи опинилися всередині одної з найбільш охоронюваних будівель у Кабулі? «Інтерконтиненталь» знаходиться на височині, вже практично в горах, на околиці міста, з декількома охоронюваними периметрами, вишками, «рамками». Але через периметр ніхто і не проривався.

– Вони зайшли без бою, це явно була підготовлена ​​акція, заздалегідь ховали зброю, – вважає Болотнов. – Є нюанси – це ж Схід. Якщо наші льотчики кожен раз проходять через рамку, їх обшукують, перевіряють, то я вчора з командиром розмовляв, його слова: нас всіх доглядають, іноземців, а йдуть місцеві – поцілувалися, пройшли … Ми завжди переживали за проблеми десь на аеродромах поза Кабулом , хоча забезпечення і охорона скрізь були присутні. Щотижня узгоджується маршрут переміщення пілотів до аеродрому і назад. Найменше приділялася увага готелеві, бо його так охороняють. Там живуть дипломати, наші екіпажі були задоволені умовами. Люди, які там працюють, проходять інструктажі і так далі, але в цьому випадку все було надто несподівано. Як це вийшло? Як в Лондоні вийшло, як вийшло у Франції. Там, де є тероризм, там це виходить. Перші повідомлення ми отримали ввечері, коли у них була вже вечеря. Я про це дізнався о 22:00, о 23:00 вже сидів у чаті (у «Вайбері». – Авт.) Intercontinental Hotel, де є листування хлопців, які перебували там, ховалися в номерах, на балконах, деякі до 3 годин ночі. І Катя (Катерина Пасенчук. – Авт.) була на зв’язку.

Згідно з даними, які надходили тоді і потім, троє нападників сиділи в ресторані на першому поверсі, як клієнти, там вечеряли інші люди, було ще якесь весілля. Потім в зал через кухню увірвалися ще двоє з сумками зі зброєю, роздали її іншим, і вони почали розстрілювати людей в ресторані. Там загинув один з пілотів з «Крил України», далі терористи побігли вгору по поверхах.

– На другому поверсі двоє спецназівців американських когось охороняли. Вони лягли, почали відстрілюватися, терористи не пішли на них. Це крило не чіпали, побігли в інше, де знаходився наш Валерій Миколайович, там була пожежа, його знайшли у ванній застреленого, – констатує керівник.

Кардаш виявився не єдиним загиблим, знайденим у ванній, – у номері просто більше ніде сховатися. Ті, хто був на балконах, замерзали і заходили всередину. Тіло Олександра Дикого знайшли за ліжком в його номері.

– Люди, хто зміг, з другого, третього поверху стрибали, спускалися по деревах, кого американці вивели. Вони (нападники. – Авт.) пішли вище, на п’ятому практично вбили всіх. Там, де був шум, вони в першу чергу вибивали двері і розстрілювали. У них був час. Якби йшов спецназ, форсував б їх, цього б не було, – упевнений Болотнов.

При цьому, за його словами, вся охорона знаходилася внизу, вгору ніхто не піднімався, поки вже зранку не під’їхали американці. Крім українців, у готелі знаходилися інші пілоти Kam Air – філіппінець і два грека. Один з них вижив, здогадався розрізати знизу матрац і заліз в нього. Терористи його не побачили, і він залишився живий – це на п’ятому поверсі, де практично всіх убили.

– Хронологія викликає подив – чому стільки часу, як можна було? – зазначає Болотнов. – Хоча, я ж кажу, досить було двох чоловік з автоматами на другому поверсі, щоб утримати крило. Якби зайшов взвод, він би зробив свою справу. Але нас там не було, тому ми можемо тільки міркувати, на жаль. А так – це чоловіча робота…