Петро Петрушевський: регіонал, тимошенківець, фігурант

Голів районних спілок споживчих товариств Кіровоградщини можуть примушувати до корупційних дій, зокрема, щомісячної передачі значних сум грошових коштів керівнику Облспоживспілки через третіх осіб, – стверджує джерело, близьке до керівництва однієї з районних структур на умовах анонімності.

За словами джерела, такий стан справ існує не перший рік, і якщо раніше сума щомісячних «зборів», яка нібито доводиться керівництвом через посередників, складала тисячу доларів на місяць, то останнім часом суми суттєво зросли – до 3-4 десятків тисяч гривень. До того ж, з будь-якої прибуткової угоди, яка укладається районним підрозділом спілки, наприклад, відчуження чи оренда об’єктів, до центру нібито мають передаватись офіційно невраховані «відкати» – стверджує джерело.

Назріваючий скандал у Спілці споживчих товариств Кіровоградської області, яку фактично з 2002 року очолює виходець з Гайворону Петро Петрушевський – далеко не перший за останні роки.

Так, в липні 2014 року зі звинуваченням, що їх незаконно вивели зі складу пайовиків, виступили члени Маловисківської райспоживспілки. Згідно їхнім заявам, під час створення нової структури (Спілка споживчих товариств Кіровоградської області замість Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств) на неї було виведено все майно, що належало обласній і районним спілкам. Також таким чином частину людей вивели зі складу пайовиків – згідно розповсюдженим заявам, вони не були присутніми на зборах, та виявилося, що вийшли нібито «за власним бажанням». Озвучувалася думка, що таким чином голова Облспоживспілки через підставних осіб привласнив майно громади.

Тоді ж в обласному центрі відбулися акції протесту, учасники яких звинуватили голову Облспоживспілки у ряді махінацій. Зокрема йшлося про кредити, залучені під заставу чи не найбільших об’єктів торгівлі у Кіровограді – ринків «Колгоспний» та «Центральний». Колишні працівники спілки з числа учасників протестів заявляли, що залучені суми не відповідають реальній вартості об’єктів, і в разі непогашення кредитів вони можуть бути продані з аукціону за безцінь. Обома ринками, а також «Авторинком» у Кіровограді порядкує підприємство «Кооперативний ринок Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств» з директором і підписантом Світланою Кондратюк. Загальна площа трьох ринків становить більше 77 тис. кв. м.

Та сама Світлана Кондратюк є однією зі співзасновниць споживчого товариства «РІЧ АСКОТ», директор якого, Володимир Жимінюк, був одним з учасників та ініціаторів згаданих протестів. Наразі проти нього розпочате кримінальне провадження, потерпілими у якому проходять Кондратюк та інша співзасновниця товариства Любов Проценко, за інформацією деяких джерел – кума Володимира Перхуна, першого заступника Петра Петрушевського у Обспоживспілці. Сам Жимінюк стверджує: жінки виконують замовлення Петрушевського, а метою маніпуляцій, у яких задіяні правоохоронці та судова влада, є усунення його від посади директора підприємства та заволодіння його майном. Чергове судове засідання у справі відбулося 17 березня поточного року зі скандалом: захист Жимінюка надав аудіозапис розмови з прокурором, під час якої той нібито схиляв обвинуваченого підписати документи заднім числом.

Тим часом, минулого року відновлено інше кримінальне провадження – проти самого Петра Петрушевського, щодо зловживання службовим становищем та заволодіння грошовими коштами підприємства. Ленінський районний суд Кіровограда скасував постанову слідчого про закриття кримінального провадження №12012120010000004 від 20.11.2012 року.

Як встановлено, вказане кримінальне провадження було розпочато у зв’язку зі зверненнями народного депутата України щодо ситуації, яка склалася в Кіровоградській Облспоживспілці, автори яких повідомляють про протиправні дії голови правління Облспоживспілки, його брата і …, які розпоряджуються майном пайовиків спілки для власного збагачення, – зокрема, зазначено у судовому рішенні по справі № 405/4434/15-к від 16 липня 2015 року.

В тексті документа також згадується про передачу майна іншим юридичним особам чи громадянам, залякування підлеглих, систематичне вимагання грошових коштів, конкретно називаються суми у 1,26 млн. грн. та 159 тис. дол. США, заволодіння якими відбулося через зловживання службовим становищем.  

– При винесенні постанови (про закриття провадження, – Весь Кіровоград) слідчий вказав як на підставу такого рішення «відсутність в діянні невстановлених досудовим розслідуванням осіб складів кримінальних правопорушень», що потребує встановлення особи, яка вчинила діяння та прийняття рішення стосовно неї, чого також зроблено не було. В оскаржуваній постанові слідчого про закриття кримінального провадження вказано про призначення позапланових документальних перевірок господарської діяльності підприємств, а саме: «Кооперативний ринок», «Кіровоградська гуртово-роздрібна асоціація Обєдання Облкоопторг», «Автотранспортне підприємство «Кооптранс» та інших підприємств. При цьому, слідчий не зазначає конкретної дати проведення перевірок, не аналізує їх по конкретному підприємству… Крім того, надані суду матеріали кримінального провадження належним чином не оформленні, у них відсутній опис документів, а тому слідчому судді не зрозуміло, на які аркуші справи слідчий посилався при прийнятті ним вказаного вище рішення, – також зазначається у рішенні.
 
Напередодні виборів, у вересні минулого року, інформаційне бюро «Правий» оприлюднило два сюжети, також присвячені діючому голові Облсоживспілки.

– Зокрема, у Гайворонському районі йому (Петрові Петрушевському, – Весь Кіровоград) було передано на 49 років комунальний пляж, гектар землі для особистого будинку. Також, оскільки у нього начебто була коза, додатково йому ще надали 15 соток для випасання цієї кози. Також, наскільки нам відомо, оскільки документи нам відмовляються надавати, це тільки по інформації нашого інсайдера з Гайворонської міської ради, величезний шмат лісу, який знаходиться між гайворонським пляжем і табором дитячого відпочинку «Чайка», був також переданий Петрушевському, – стверджує в одному з цих сюжетів голова ГО «Самооборона Гайворонщини» Костянтин Килимник.

У наступному мова йде про погрози, які почав отримувати на свою адресу Килимник після своїх заяв. Зокрема, самооборонівець зазначав, що на себе, своїх родичів та приближених осіб депутатом облради нібито було оформлено більшу частину майна, що належало Облспоживспілці, і навіть що Петрушевського, знову ж таки, нібито, офіційно притягали до кримінальної відповідальності за торгівлю зброєю.

На момент поновлення згаданого вище кримінального провадження Петро Петрушевський залишався депутатом обласної ради, обраним від Партії регіонів. Проте у жовтні минулого року переобрався до органу вже від «Батьківщини». Про подальший хід розслідування справи наразі невідомо.

Фото з сайту Люстрація.Кіровоградщина