Петро Порошенко: «Найважче вже позаду»

У понеділок до нас приїжджав Президент – як глава держави і головнокомандуючий її армією, був з приводу справ і військових, і мирних. В обласному центрі Кіровоградщини Петро Порошенко особисто вручив 6 орденів «За мужність» спецназівцям, які проходять лікування та реабілітацію, відкрив оновлену лікарню, поспілкувався з натівськими інструкторами в розташуванні 3 полку спецназу.

Прозвучало в ході візиту і кілька заяв на різні теми, зокрема вельми резонансних. Наприклад, про те, що найскладніший для країни і її жителів період як мінімум закінчується.

– Зміни відбуваються, незважаючи на те, що всім нелегко. Але я можу твердо підкреслити – найважче вже позаду. Україна витримала ці випробування, український народ з честю продемонстрував свою здатність об’єднатися, протистояти агресору і в умовах війни забезпечити ефективний розвиток, – сказав Порошенко, готуючись перерізати стрічку біля входу до повністю реконструйованої будівлі дитячої обласної лікарні.

22081708

Війна

Втім, Президент тут же зазначив, що точка неповернення, на жаль, поки не пройдена, і «відкотити» нас назад все ще може в тому числі спровоковане Росією відновлення гарячої фази війни. Очевидно, саме тому в поїздці главу держави супроводжував міністр оборони Степан Полторак, а три з чотирьох пунктів його офіційного маршруту були пов’язані саме з оборонною тематикою.

Одним з них став Кіровоградський обласний госпіталь ветеранів війни, який також пережив за останні роки серйозні зміни. За мільйони з державного і місцевих бюджетів тут замінили вікна та двері, утеплили фасади, перекрили покрівлю сучасним мембранним покриттям, закупили відповідне вимогам часу обладнання – хірургічне, реанімаційне, лабораторне, реабілітаційне. Але головне – з 2015 року тут почав діяти центр медико-психологічної допомоги учасникам АТО, змінилися в цілому підходи і навіть, за великим рахунком, профіль установи. Різко зменшився середній вік його «клієнтів» – сьогодні це в першу чергу діючі військові, які приходять з фронту і часто йдуть звідси на фронт.

UFelavt

З шістьох спецназівців, удостоєних державних нагород – орденів «За мужність», які отримали їх з рук Президента прямо в палатах госпіталю, де вони відновлюються між ротаціями, троє народилися вже в незалежній Україні. Спілкуючись з хлопцями, Порошенко підкреслив: цей орден – з тих нагород, які неможливо заслужити, сидячи в кабінетах. Говорили і про більш насущні види винагороди – грошове забезпечення, підвищення якого глава держави також проанонсував. За його словами, згідно з прийнятими рішеннями, командир відділення в Силах спеціальних операцій (ССО) України буде отримувати 11 тисяч гривень зарплати, плюс ще 10 – за несення служби в зоні АТО.

Крім того, були озвучені плани будівництва двох гуртожитків в обласному центрі Кіровоградщини для військових 3-го окремого полку спеціального призначення – у «доважок» до багатоквартирного будинку, який найближчим часом буде введений тут в експлуатацію, і не тільки.

– Сьогодні Сили спеціальних операцій є символом нашої співпраці з партнерами по НАТО. Створюються спеціальні бази, домовилися, що і в Кропивницького буде побудований об’єкт, який поліпшить рівень підготовки наших спецназівців, – зокрема, заявив Президент.

У розташуванні полку, куди пресу, природно, не пустили, Порошенко, Полторак і голова Генштабу Віктор Муженко провели робочу нараду з представниками Північноатлантичного альянсу, які здійснюють підготовку наших військових за окремими напрямами. Згідно з повідомленнями прес-служби, у непублічній частини візиту глави держави були і інші військові частини, розташовані на території області, де він ознайомився з вітчизняними безпілотниками і засобами ППО.

– Дуже високо ціную внесок Кропивницького і Кіровоградщини у захист країни від військової агресії… Молоде покоління українців, яке народилося в незалежній Україні, вміє і добре захищає наш суверенітет, територіальну цілісність, незалежність, – підкреслив Петро Порошенко.

… І мир

Незважаючи на виклики, пов’язані з військовою агресією проти України, керівництво держави шукає і знаходить способи інвестувати не тільки в армію і оборону. Про це Президент говорив на конкретному прикладі масштабної реконструкції Кіровоградської дитячої обласної лікарні.

– Ми побудуємо нову армію, але організуємо роботу так, що у нас точно будуть гроші і на те, щоб реконструювати обласну лікарню. Сьогодні ми завершуємо цей найважливіший етап, – зазначив Порошенко в ході офіційної церемонії здачі другої черги робіт.

Загальний кошторис повної модернізації так званого дитячого лікувального містечка, реалізованої в рамках проекту голови обласної державної адміністрації Сергія Кузьменка «Здоров’я наших дітей» – 200 мільйонів державних, обласних та муніципальних гривень. Чверть з них пішла на закупівлю нового обладнання, інше – на будівельно-монтажні роботи: від покрівель до тротуарної плитки і сучасних ігрових майданчиків на території. Це фактично стало другим народженням для комплексу історичних будівель. Деяким – понад сотню років, половину з яких вони «прожили» без капітального ремонту.

pGMMXoX

– Це нові умови роботи лікаря, це нове обладнання, починаючи з ультразвукової діагностики та закінчуючи операційними, і врешті-решт врятовані життя дітей… До 14 тисяч маленьких пацієнтів будуть мати можливість відновити своє здоров’я – це те, для чого варто жити, – упевнений Порошенко.

Він зазначив, що оновлення лікарні – свідоцтво і наслідок змін і в регіоні, і в країні. Гроші в обласному і міському бюджетах з’явилися не з нізвідки, а в результаті бюджетної децентралізації.

– Це те, з чим я в 2014 році приїжджав до вас, – нагадав Президент. – І казав: не треба більше, щоб до Києва з торбами їздили люди, вибиваючи гроші, які належать їм. Сьогодні в рази зросли надходження до міського бюджету, до бюджетів територіальних громад. І є можливість не просто виплачувати заробітну плату – раніше місцеві бюджети були просто «касами» – а реально дбати про розвиток. Хочу підкреслити, що це тільки початок.

Вже на підході і значні зміни в сільській медицині. У ході сесії Верховної Ради, що завершилася недавно, депутатами було підтримано пропозицію глави держави, що стосується змін до бюджету вже на поточний рік. Йдеться про 4 мільярди гривень спеціального фонду (який не пропаде в кінці року) на фінансування сільської медицини. Відповідна програма, за словами Порошенка, буде незабаром презентована на національному рівні.

– Сьогодні не потрібно концентруватися тільки на наданні допомоги в обласному та районних центрах. Ті, хто живе в селі, мають право істотно поліпшити якість медичної допомоги, – зокрема, заявив він.

Про відновлення справедливості, економічне зростання, яке країні вдалося відновити, незважаючи на зовнішні і внутрішні загрози, і про те, куди йдемо далі, було сказано ще чимало. Назвавши отримання Україною безвізового режиму остаточним «прощавай» Російській імперії і Радянському Союзу, Президент нагадав, що в результаті детінізації і боротьби з корупцією в цьому році вдалося різко підняти в країні мінімальну зарплату, а в результаті зменшення податкового тиску зросли надходження до Пенсійного фонду. І висловив цілком закономірну впевненість в тому, що раз зростає зарплата – точно повинні вирости і пенсії. Нагадаємо, пенсійна реформа, до якої, як і до інших змін, багато хто ставиться з великим побоюванням, повинна пройти в Україні цієї осені.

– У кого більший стаж, той повинен отримувати більші пенсії. Це нормально. Це правильно. Цьому немає жодної альтернативи, – упевнений Порошенко.

Тут не погодитися з Президентом складно. Хоча, напевно, не випадково серед факторів, здатних сьогодні «відкотити» Україну назад, глава держави поряд з російською агресією назвав дії політиків-популістів, які, дестабілізуючи ситуацію всередині країни, готові «спустити» всі, що люди вистраждали за останні роки. Втім, Президент висловив упевненість в тому, що криками «зрада» українців деморалізувати вже не вийшло.

Події понеділка підсумував голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко:

– Глава держави побачив, як розвивається проект «Здоров’я наших дітей», який починався два роки тому з нашого візиту саме до нього. Побачив у дитячій лікарні і госпіталі, на що витрачені в тому числі чималі державні гроші – сьогодні це абсолютно нові медустанови європейського рівня. Спілкування з героями-спецназівцями в госпіталі підтверджує це – бійці задоволені, вони знаходяться в прекрасних умовах і надійних руках, дякують персоналові. І це головний показник якості змін, які відбуваються тут і зараз. Для мене як керівника області важливо, що нам є що показати, за що відзвітувати, що обговорити на перспективу.

Фото:  Ігор Демчук, Олег Шрамко