Політсезон 2017-2018: хто з чим на старті?

“Україна-Центр”

Разом з навчальним роком в країні стартував новий політичний сезон. На Кіровоградщині, і не тільки, він починається відразу з «гарячого» – виборів. Наприкінці жовтня 6 об’єднаних громад області назавжди йдуть з районів у «вільне плавання» прямого самоврядування.

У ході кампанії, яка вже розпочалася, політики, безумовно, стануть шліфувати напрацювання, готуючись до «великих» парламентських виборів, які мають відбутися через два роки. Кажуть, ми навіть можемо побачити нові обличчя. Тим часом вже добре знайомі, а то й до болю надокучливі «портрети» деяких партійних вождів національного рівня до кінця літнього затишшя подарували широким масам кілька сюрпризів.

«Модно, молодіжно»

Юлія Тимошенко, наприклад, зробила пластику, поміняла зачіску і гардероб і раптово стала схожою на Дейенеріс Таргаріен, «мати драконів» з популярного телесеріалу «Гра престолів» про жорстоку боротьбу за владу в вигаданому світі. І якщо зміна стилю – не просто жіночий каприз, а партійна «ввідна» з центру на периферію, то сесії Кіровоградської обласної ради, наприклад, можуть стати набагато цікавіше і веселіше. Одну з її посадових осіб, до слова, нещодавно викрили в оплаті рекламних матеріалів про найвідомішу колишню ув’язнену країни.

Як би там не було, в експлуатації теми і атрибутів війни Юля не самотня. Черговий яскравий образ знайшли для лідера списку «Батьківщини» на минулих виборах в Раду, епатажної Надії Савченко, яка запустила нещодавно власний політичний проект. В ефірі одного з телеканалів вона з’явилася в білому генеральському френчі з українською вишивкою на погонах. Інтернет відреагував скабрезно: «Вуса на неї, і Сталін вилитий» – один з найбільш стриманих коментарів. З інтересом чекаємо появи представників партії Савченко на місцях.

Серед інших оновлень, щоправда, іншої якості, маємо нову партію олігарха Сергія Тарути «Основа», яку очолив екс-голова ОДА Кіровоградщини Андрій Ніколаєнко. Вони вже ведуть передвиборну роботу з елітами на нашій території, зокрема брали участь в інвестиційному форумі в рамках виставки «Агроекспо-2017». Ще є медіамагнат Вадим Рабинович зі своєю політсилою «За життя», але це скоріше просто другий кошик для «яєць» Опозиційного блоку…

«Бути святішим за Папу»

Блок Петра Порошенко виходить на старт сезону без Борислава Розенблата. Після скандалу з бурштином і «агентом Катериною» парламентська фракція БПП прийняла рішення виключити його зі своїх лав і голосувала за зняття депутатської недоторканності. Здатність до самоочищення, втім, – ознака здорового організму. Швидше за все, цей епізод стане сигналом для представників партії Президента по всій країні про те, що зараз не час для участі в мутних справах та схемах, варто «піти в монастир», свято берегти «обліко морале». І тінь ні в якому разі не кидати – вже через півтора року, якщо не буде ніякого форс-мажору, країна виходить на президентські вибори. Кампанія, по суті, вже стартувала у нас з недавнього візиту Порошенко.

У тій же нехорошій історії засвітився і нардеп від «Народного фронту» Максим Поляков – в одному з опублікованих НАБУ матеріалів він ніби як валить всю провину на колегу – мовляв, аферу придумав Розенблат. Втім, «зіскакування» – взагалі тренд для політичної сили, яка знаходиться де-факто в стані клінічної смерті. Уже в минулих місцевих виборах вона не брала участь, частково розподіливши своїх представників, наприклад, у списки «Батьківщини» або підконтрольні партійним міністрам структури, такі, як управління юстиції. Можна бути впевненими, що цей тренд збережеться.

«Генерали» і «гастролери»

У багатоликому опозиційному таборі вже почався цілком передвиборний «чьос». На вильоті літа, добре відпочивши і загорівши на європейських пляжах, де його застали всюдисущі папараці, до нас знову приїхав Олег Ляшко. Якраз напередодні відновлення роботи уранових шахт після простою через бюрократичні затримки в «Госгеонадрах» – щоб долучитися, так би мовити, до успіху. Ефект, правда, змазав представник конкуруючої «Батьківщини» Валерій Кальченко, підкресливши на зустрічі з гірниками, що крапку в їхньому питанні поставив Президент.

– Кіровоградщина починає ставати магнітом для відомих політичних персон. Вони відвідують область, щоб нагадати про себе на тлі того, що тут відбувається. Оскільки в політиці, якщо ти зупинився, то ти вже відстав. Потрібно постійно рухатися вперед, – якраз з цього приводу сказав в одному з недавніх телеефірів політолог Руслан Стадніченко.

Він зазначив також, що рейтинг «радикалів» в області за останній час впав на кілька відсотків, і глава партії заодно підтримав місцеві осередки, де помітна нестача лідерів.

Тим часом на п’яти наступають інші «буйні», які, по суті, топчуть з Ляшком одне електоральне поле. Одна епопея з кримінальними справами, різними підписами, позбавленням громадянства і силовим проривом через кордон Міхеїла Саакашвілі чого варта! Що візьме його український політичний проект на будь-яких виборах і чи буде брати в них участь – поки сказати складно. Схожа історія УКРОПу імені опального олігарха Ігоря Коломойського якось швидко зійшла нанівець.

Поступово маргіналізується і «Самопоміч», що починала як симпатична європейська партія. Її формального лідера, мера Львова Андрія Садового, «помножило на нуль» сміттєве питання. А далі почалися зовсім неєвропейські речі на місцях: з Кіровоградської міськради Олександра Артюха, який став неугодним і був виключений з партії, «виживали» з кулаками, потім екс-секретар тої ж міськради Володимир Смирнов вдарив головою мера. Все це – цілком у партійному тренді. Наприклад, люди одного з найбільш відомих членів «Самопомочі» Семена Семенченко з охоронної структури, пов’язаної з батальйоном «Донбас», вже кілька місяців перебувають у Бережинці Кіровоградського району.

Як результат – від проведення виборів у Бережинській ОТГ, які теж могли відбутися цієї осені, відмовилися самі ініціатори об’єднання. Мовляв, які демократичні вибори можуть проходити «під дулом»?

«Всі на …!»

Тим часом в Асоціації міст України підрахували, що, наприклад, у Помічнянскій громаді, яка буде обирати нових керівників 29 жовтня, бюджет розвитку після об’єднання виросте в 3 або більше разів. На думку фахівців, децентралізація – процес вже незворотній, але формування громад цілком можуть намагатися блокувати політичні сили, які втратили підтримку людей, – їм будь-які вибори невигідні. Як і частини місцевих керівників, які звикли «сидіти на потоках» – після зміни правил гри ці потоки цілком можуть піти повз них.

– Коли проходять вибори подібного типу, в умовах децентралізації, розкривається цілий ряд проблем, які є на тій чи іншій території, – зокрема, говорить Стадниченко, кандидат політологічних наук. – Олександрія на чолі з паном Цапюком (його підтримує Опозиційний блок, – авт.) – це дотаційне місто. Про яку ефективність об’єднаної територіальної громади можна говорити, якщо Олександрія увійде в ту чи іншу ОТГ?

Цієї осені перші вибори пройдуть в 202 громадах по всій Україні, всього за два роки в країні вже створено понад 600. Кіровоградська область вже має цілий ряд успішних прикладів об’єднання, зрослих бюджетних видатків, високої фінансової спроможності нових територіальних одиниць. А обласна адміністрація та її голова Сергій Кузьменко – рішучий намір проводити ці зміни і в подальшому. Отже, політичний сезон, що почався, очевидно, буде на нашій території насиченим.